W Kijowie w dniach 13–15 maja przebywała delegacja NATO pod przewodnictwem rektora-komendanta AON gen. dyw. dr. hab. Bogusława Packa.
W jej skład wchodzą Jean d’Andurain i Mariusz Solis z NATO, generał Zenon Smutniak z AON oraz płk Marek Milan z Uniwersytetu Obrony w Brnie (Czechy).
Podczas pobytu zespół NATO dokonał oceny dotychczasowej realizacji programu DEEP. Po stronie ukraińskiej w rozmowach uczestniczyli: dyrektor Departamentu Edukacji Wojskowej gen. Igor Tolok oraz generałowie, pułkownicy oraz komendanci i zastępcy komendantów wojskowych uczelni Ukrainy. Uczestnicy spotkania podsumowali pierwszą cześć programu, z którego zrealizowano 29 głównych przedsięwzięć na 34 planowane, a dodatkowe 5 jest w trakcie realizacji. Omówiono szczegółowo wszystkie doświadczenia, w tym te elementy, które wymagają doskonalenia przez obydwie strony.
15 maja odbyło się spotkanie delegacji NATO pod przewodnictwem gen. dyw. dr. hab. Bogusława Packa z wiceministrem obrony Ukrainy Iwanem Rusnakiem. Wiceminister Rusnak, który ma duże doświadczenie w wojskowym szkolnictwie wyższym (był m.in. zastępcą komendanta Uniwersytetu Obrony w Kijowie), podziękował przedstawicielom NATO za zrealizowanie pierwszego etapu programu DEEP. Wysoko ocenił uzyskane rezultaty, podkreślając przy tym szczególną rolę i zaangażowanie strony polskiej, w tym AON i jej rektora. Przedstawiając oczekiwane działania w drugim etapie, zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia do programu dwóch dodatkowych elementów: wzbogacenie działań o rolę doradczo-ekspercką NATO wobec działań edukacyjnych MON Ukrainy i wprowadzenie do programu przedsięwzięć dotyczących kształcenia marynarzy w tworzonych dopiero warunkach edukacyjnych w Odessie.
Minister wskazał na szereg potrzeb także na niższych szczeblach kształcenia dotyczącego problemów taktycznych. Gen. Pacek podziękował ministrowi i obecnym na spotkaniu dyrektorowi Departamentu Edukacji Wojskowej oraz komendantom wyższych uczelni wojskowych za dotychczasową aktywną współpracę. Zapowiedział też szybkie przygotowanie kolejnego planu oraz zadeklarował pełną otwartość strony NATO na zgłaszane przez stronę ukraińską potrzeby. Zapowiedział też włączenie kolejnych państw do programu.
Program realizowany był od marca 2013 roku w czterech miastach – Lwowie, Charkowie, Sewastopolu i Kijowie. Zrealizowano 29 głównych przedsięwzięć, w tym kilkanaście kursów, dziesiątki „work-shopów”, wykładów i warsztatów. Uczestnikami programu byli wykładowcy wojskowych uczelni Ukrainy. Zajęcia prowadzili eksperci z Polski, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Słowacji i Czech. Szczególnie duży wkład miała Akademia Obrony Narodowej, w tym kierownik programu gen. Bogusław Pacek, a także gen. Zenon Smutniak, płk dr Tadeusz Zieliński i dr hab. Piotr Gawliczek. W programie uczestniczy także Akademia Marynarki Wojennej.
Ukraińscy oficerowie kilkakrotnie przebywali w AON na kursach m.in. z zakresu kształcenia na odległość (e-learning). W przyszłości będzie to ważny sposób edukacji Ukraińców.
Ze wstępnych ocen wynika, że jeszcze w tym roku na Ukrainie program DEEP będzie realizowany w ramach czterech oddzielnych podprogramów: w Charkowie kierowany przez gen. Zenona Smutniaka, w Lwowie – przez gen. Borysa Durkesza, rektora Akademii Obrony Słowacji, w Kijowie kierowany przez gen. Packa z udziałem płk. Tadeusza Zielińskiego oraz w Odessie, gdzie powstaje instytut kształcący kadry Marynarki Wojennej (przeniesiony z Sewastopola). W tym ostatnim miejscu programu sprawa lidera nie została jeszcze rozstrzygnięta. Całością programu kieruje nadal rektor AON, który opracuje w najbliższym czasie program drugiego etapu, który następnie przedstawi dowództwu NATO i ministrowi obrony Ukrainy.
Program finansowany jest przez Sojusz Północnoatlantycki.
Tekst: AON
autor zdjęć: AON
komentarze