moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Unikatowa broń wróciła do kraju

Dwa austriackie karabinki Mannlicher M.95 z czasów I wojny wzbogacą zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie. Broń przekazał amerykański kolekcjoner polskiego pochodzenia Adam Lubas. Podarowane egzemplarze są unikatowe, ponieważ w okresie międzywojennym były używane przez naszą armię.


– Cieszymy się, że kolejne cenne zabytki militarne wróciły do Polski – mówił wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid w warszawskiej siedzibie MSZ podczas uroczystości przekazania karabinków krakowskiemu muzeum.

Broń podarował placówce Adam Lubas, mieszkający w Los Angeles amerykański kolekcjoner polskiego pochodzenia. – Adam ma sentyment do rodzinnego kraju i dlatego postanowił przekazać muzeum krakowskiemu część swoich zbiorów – tłumaczy Halina Borowicz-Jasińska, teściowa kolekcjonera. Do kraju karabinki trafiły dzięki wsparciu MSZ i polskiego konsulatu.

Jak wyjaśnia Michał Dziewulski, kustosz krakowskiego muzeum, Mannlicher M.95 stanowił w czasie I wojny podstawowe wyposażenie armii austro-węgierskiej, a po jej zakończeniu część z nich trafiła do armii polskiej.

Starszy z podarowanych muzeum egzemplarzy pochodzi z 1898 r. i był używany w austriackim 2 Pułku Artylerii Fortecznej stacjonującym w Krakowie. Po 1918 r. jednostka wraz z całym wyposażeniem została wcielona w szeregi polskiego wojska.

Drugi model, wyprodukowany w 1902 r., także został przejęty przez naszą armię, następnie zmodyfikowany dla potrzeb polskiej kawalerii i oddziałów górskich. – Po wojnie polsko-bolszewickiej w ramach ujednolicenia uzbrojenia skracano lufy części Mannlicherów w zbrojowni nr 4 w Krakowie – tłumaczy Dziewulski.

Jak jednak broń znalazła się w USA? – W latach 30. karabinki zostały wycofane z naszej armii i trafiły do Hiszpanii, gdzie mogły być wykorzystane w wojnie domowej – opowiada muzealnik. Kilkadziesiąt lat później broń znalazła się na aukcji militariów w USA, na której nabył je Adam Lubas.

– Choć Mannlichery są dość popularne w muzealnych zbiorach, w żadnej z polskich placówek nie ma egzemplarzy z oznaczeniami związanymi z Krakowem – zaznacza Dziewulski, dodając, że zabytkowa broń jest w świetnym stanie.

Jak podkreślał w czasie uroczystości minister Winid, MSZ nie po raz pierwszy pomogło w odzyskaniu dla polskich muzeów cennych militariów. Dzięki wsparciu resortu przez ostatnie trzy lata do kraju trafiło około 20 zabytków – od karabinów po czołgi. Są wśród nich takie unikaty, jak polski pistolet maszynowy „Mors”, karabin przeciwpancerny wzór 25 „Ur”, tankietka TKS, karabin samopowtarzalny wzór 38 M „Maroszek” czy czołg Renault FT-17.

Wiceminister zdradził też, że dyplomacja polska chce teraz pomóc w gromadzeniu zbiorów dla tworzącego się Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.


Karabinki Mannlicher M.95 kalibru 8 mm konstrukcji Ferdinanda Mannlichera produkowano od 1895 r. Używane były w armii austro-węgierskiej w czasie I wojny jako podstawowy rodzaj broni palnej. Mieli je również legioniści Józefa Piłsudskiego wyruszający na front z krakowskich Oleandrów w sierpniu 1914 r. W 1918 r. broń trafiła do wyposażenia wojsk państw powstałych po rozpadzie monarchii austro-wegierskiej, w tym Polski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


„Grand Quadriga ‘24”
 
Broń Hitlera w rękach AK
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Ryś” z laserem
Wszystkie misje AWACS-a
Serwis K9 w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
WAM wraca po latach
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Wojna w świętym mieście, epilog
Pokazali bojowego ducha
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Przysięga w Limanowej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Podróż po AWACS-ie
Piedimonte – samobójcza misja
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ostatnia droga Pileckiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Cień atomowej zagłady
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Honor weteranom misji!
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ratownicy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po śladach polskich bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO