moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi obserwatorzy nadal przetrzymywani

Nie ma kontaktu z wojskowymi obserwatorami porwanymi przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku na Ukrainie. Wśród ośmiu członków misji jest polski oficer. Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier wezwał Rosję do interwencji na rzecz uwolnienia uprowadzonych. Ukraińska służba bezpieczeństwa twierdzi, że separatyści zamierzają wykorzystać obserwatorów jako żywe tarcze.

Wojskowi obserwatorzy OBWE uprowadzeni zostali w piątek na wschodzie Ukrainy, gdzie trwają walki separatystycznych bojówek. Porwani to wojskowi z Niemiec (trzech plus tłumacz) oraz po jednym z Polski, Czech, Szwecji i Danii. Ukraińskie MSW podaje, że razem z pięcioma ukraińskimi żołnierzami są przetrzymywani w okupowanym przez separatystów budynku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Słowiańsku. Separatyści twierdzą, że obserwatorzy to „żołnierze przebywający na ich terytorium bez pozwolenia”. Zarzucają także, że wśród nich jest „kijowski szpieg”.

Z porwanymi nie ma kontaktu i nie wiadomo do końca, w jakich warunkach są przetrzymywani. Według ukraińskiej służby bezpieczeństwa są one złe, a jeden z obserwatorów wymaga pomocy medycznej. Z informacji SBU wynika także, że separatyści planują wykorzystać obserwatorów jako żywe tarcze.

Z kolei samozwańczy burmistrz Słowiańska i przywódca separatystów Wiaczesław Ponomariow twierdzi, że warunki, w których przetrzymywani są członkowie misji, są dobre, a jeden z nich, który choruje na cukrzycę ma ze sobą leki. Zapytany jednak o porwanych, Ponomariow przyznał, że jest gotowy wymienić obserwatorów na zatrzymanych przez władze Ukrainy bojówkarzy.

W grupie porwanych wojskowych jest polski oficer. Choć resort nie ujawnił tożsamości uprowadzonego, to rosyjska telewizja LifeNews pokazała dokumenty zatrzymanych wojskowych, w tym także identyfikator z polską flagą i nazwiskiem.

Pośrednikiem w negocjacjach pomiędzy Ukraińcami a separatystami jest niemiecki rząd. W Berlinie powstał sztab kryzysowy. – Uprowadzeni nie są członkami misji obserwacyjnej OBWE, lecz bilateralnej misji, podjętej pod kierownictwem centrum weryfikacyjnego Bundeswehry na zaproszenie ukraińskiego rządu. Dlatego rokowania będą prowadzone za pośrednictwem Niemiec – wyjaśniał Claus Neukirch, wicedyrektor Centrum Zapobiegania Konfliktom OBWE w wywiadzie dla austriackiej telewizji publicznej ORF.

Po południu polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski napisał na Twitterze, że przeprowadzono międzynarodową telekonferencję na temat zakładników, szczegółów rozmowy nie ujawniono. Wcześniej Frank-Walter Steinmeier, szef niemieckiego MSZ, zaapelował do Rosji o interwencję na rzecz uwolnienia wojskowych obserwatorów OBWE. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Niemcy w sobotę wysłały do Słowiańska grupę negocjatorów OBWE, którzy mają rozmawiać na temat uwolnienia uprowadzonych.

Porwanie członków misji OBWE potępiły m.in. Stany Zjednoczone. Zarówno USA, jak i UE zapowiedziały wprowadzenie nowych sankcji wobec rosyjskich obywateli, w tym osób z najbliższego otoczenia Władimira Putina. Niepokój Zachodu wzbudziły także informacje Pentagonu, który podał, że w nocy z piątku na sobotę rosyjskie myśliwce kilkakrotnie naruszyły przestrzeń powietrzną Ukrainy. Rosjanie prowadzą duże manewry przy swojej wschodniej granicy.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wysłała swoich obserwatorów na Ukrainę 5 marca. Porwani obserwatorzy działali na podstawie Dokumentu Wiedeńskiego z 1999 roku o środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa. W ramach misji monitorowali na Ukrainie przestrzeganie prawa międzynarodowego i obrony ludności cywilnej podczas operacji antyterrorystycznej przeciw separatystom.

Wspólne oświadczenie MON i MSZ w sprawie misji OBWE porwanej w Słowiańsku

Zdecydowanie potępiamy fakt porwania i przetrzymywania przez prorosyjskich separatystów członków inspekcji wojskowej na Ukrainie wschodniej. Inspekcję zorganizowano na podstawie Dokumentu Wiedeńskiego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Celem inspekcji jest rzetelna i obiektywna obserwacja sytuacji wojskowej w regionie, a głównym organizatorem inspekcji są Niemcy. Potwierdzamy, że wśród przetrzymywanych osób jest obywatel RP, zawodowy oficer Wojska Polskiego.

Wzywamy porywaczy do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia przetrzymywanych osób, a wspólnotę międzynarodową do wzmożonych wysiłków na rzecz ich oswobodzenia. Mamy nadzieję, że wszystkie strony zaangażowane w konflikt podejmą niezbędne kroki dla uwolnienia inspektorów. Naszym wspólnym celem jest jak najszybsze uwolnienie zatrzymanych i kontynuacja działań OBWE wspierających rozwiązanie kryzysu.

Dyplomacja i inne resorty podejmują wszelkie możliwe dzialania na rzecz uwolnienia polskiego obywatela w ścisłej współpracy z partnerami zagranicznymi. Nagłaśnianie tych działań w żaden sposób nie pomoże w uwolnieniu zakładników, tak samo jak wykorzystywanie tej sprawy w bieżących rozgrywkach politycznych.

Apelujemy do mediów o uszanowanie wrażliwości rodziny porwanego Polaka i niepublikowanie jego danych i wizerunku.

Jacek Sońta
Rzecznik Prasowy MON

Marcin Wojciechowski
Rzecznik Prasowy MSZ

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: OBWE

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1398590640
Wysłać do obserwacji MQ-1 a do odbicia Grom.
39-FF-C3-6D
~Sparks20
1398550680
GROM do akcji
EB-42-48-A2
~Taki sobie
1398550260
No to wypada by Ukraina poprosiła o akcję GSG 9. Polska pewnie tez by sobie poradziała, ale taka akcja w wykonaniu polskich jednostek niosła by ze sobą większe "ryzyko polityczne'.
E3-5B-02-5E

Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
 
O bezpieczeństwie państw NATO
Saper robi przejście
Kobiety a pokój
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
W jedynym słusznym kierunku
Inwestycje Stoczni Wojennej
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Dron dla hydrografów
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Ramstein Alloy” nad Litwą
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Afganistan. Czas wracać do domu
Duch Invictus jest, czas na formę
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Emerytura wypłacana w … karmie
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Course on Diplomacy
Żołnierze bez testów z WF-u
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
AZOR – podwodny specjalista
Wilk na poligonie
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Szczury Torbuku
Ogień na alpejskich szczytach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wybierz się na wojskowe studia
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Star Army
Czy będą podwyżki?
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Ciemne strony Facebooka
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Kraby dla podhalańczyków
KFOR: wyższy stopień gotowości
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Zbrodnia bez kary
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Raki dla podhalańczyków
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Polityka nie znosi próżni
Legia Akademicka po raz piąty
Time for Miecznik
Szef MON odwiedził USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO