Delegacja z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu złożyła wizytę w Centrum Szkolenia w Munster.
Delegacji przewodniczył komendant poznańskiego Centrum pułkownik Piotr Kriese. W trakcie spotkania komendant Centrum z Munster generał brygady Andreas Marlow opowiedział historię największego garnizonu w RFN, który funkcjonuje od 1893 roku, a także omówił główne zadania swojej jednostki. Przedstawił również zagadnienia związane ze szkoleniem oraz obszary, w których możliwa byłaby współpraca między centrami. Następnie polska delegacja została zaproszona do obejrzenia zajęć praktycznych, w czasie których gospodarze zaprezentowali również bazę dydaktyczną, systemy szkolno-treningowe do broni strzeleckiej, a także czołg Leopard 2A5 oraz wielozadaniowy transporter opancerzony Boxer. Pokazano też rejon poligonu, na którym odbywały się zajęcia w terenie zurbanizowanym.
Wizyta przedstawicieli poznańskiego Centrum w Munster była także okazją do zwiedzenia Muzeum Broni Pancernej, które w swoich zbiorach posiada unikalne wojskowo-historyczne pojazdy pancerne i opancerzone. Wśród eksponatów znajduje się między innymi jeden z dwóch istniejących egzemplarzy Sturmpanzer VI, jak również wersja prototypowa Jagdpanzer IV.
Międzypaństwowe spotkania stanowią cenną lekcję. Ich założeniem jest nie tylko wymiana doświadczeń i prezentacja osiągnięć. Wzajemne zrozumienie i wsparcie w podejmowanych działaniach są drogą do lepszego wyszkolenia żołnierzy, członków Unii Europejskiej i NATO.
Niemieckie Centrum Szkolenia przygotowuje do służby wojskowej 50% kandydatów na oficerów oraz 33% podoficerów na potrzeby Sił Zbrojnych RFN. Jednostka specjalizuje się głównie w szkoleniu wojsk pancernych, zmechanizowanych oraz rozpoznania.
Tekst: mjr Jacek Thomas
autor zdjęć: mjr Jacek Thomas
komentarze