4 kwietnia br. odbyła się zbiórka żołnierzy Batalionu Zabezpieczenia, który 1 kwietnia br. obchodził V-lecie swojego powstania.
W zbiórce uczestniczył komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki pułkownik Ireneusz Fura, zastępca komendanta CSŁiI podpułkownik Jacek Tomaszuk, szef Wydziału Dydaktycznego podpułkownik Mirosław Pakuła, żołnierze batalionu oraz inne osoby współpracujące z batalionem. Organizatorem tego przedsięwzięcia był dowódca Batalionu Zabezpieczenia podpułkownik Mieczysław Hucał oraz kierownicza kadra batalionu.
Zabierając głos do zebranych Komendant CSŁiI pułkownik Fura powiedział, że batalion odgrywa ważną rolę bardzo dobrze zabezpieczając funkcjonowanie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, co świadczy o wysokim poziomie wyszkolenia żołnierzy. Przypomniał także o możliwości i celowości rozwoju żołnierzy, szczególnie szeregowych zawodowych. Natomiast podpułkownik Hucał zwracając się do zebranych podziękował podległym żołnierzom za duże zaangażowanie i wykonanie „dobrej roboty” w swojej pięcioletniej działalności.
Następnie pułkownik Fura wręczył w imieniu dowódcy batalionu liczne listy gratulacyjne dla żołnierzy i pracowników wojska za uzyskiwanie bardzo dobrych wyników w wykonywaniu zadań służbowych.
*****
Batalion Zabezpieczenia jako pododdział Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu w 1997 roku funkcjonował jako Batalion Zabezpieczenia i Obsługi. Składał się z kompanii radiowej, kompanii telegraficzno-telefonicznej i kompanii łączności. Pododdział ten w tym czasie podlegał pod Szefa Logistyki CSŁiI. W wyniku zmian organizacyjnych zlikwidowano Batalion Zabezpieczenia i kompanię logistyczną. W miejsce batalionu utworzono dwie Grupy Zabezpieczenia o takiej samej strukturze, a w miejsce kompanii logistycznej utworzono Zespół Zabezpieczenia Logistycznego. W roku 2009 nastąpiła kolejna reorganizacja. Rozformowano Grupy Zabezpieczenia, Zespół Zabezpieczenia Logistycznego oraz Zespół Zabezpieczenia Wydziału Dydaktycznego. W wyniku tego powstał Batalion Zabezpieczenia, którego formowanie rozpoczęło się w marcu, a formalnie zaczął funkcjonować od 1 kwietnia 2009 roku. Okazał się największą jednostką organizacyjną w Centrum. Składa się on z trzech kompanii - radiowej, transmisji i komutacji, logistycznej. Zmieniła się też podległość batalionu, obecnie Batalion Zabezpieczenia podlega bezpośrednio pod Komendanta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. 28 kwietnia odbyła się ostatnia uroczystość pożegnania żołnierzy zasadniczej służby wojskowej odchodzącej co rezerwy. Byli to już żołnierze Batalionu Zabezpieczenia. Z dniem 1 lipca 2009 roku batalion miał już etatowego dowódcę. Rozkazem Ministra Obrony Narodowej podpułkownik Mieczysław Hucał został wyznaczony na stanowisko dowódcy Batalionu Zabezpieczenia.
Podstawowym zadaniem Batalionu jest zabezpieczenie szkolenia i funkcjonowania Centrum. Oprócz zadań bieżących kadra Batalionu stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. To skutkuje że żołnierze batalionu "wspomagają" Wydział Dydaktyczny w prowadzeniu zajęć jako ich kierownicy, a nie tylko instruktorzy na punktach nauczania. Z szeregów batalionu zabezpieczenia wywodzi się kompania honorowa CSŁiI, która zabezpiecza wszystkie uroczystości organizowane w Centrum jak, i przez społeczność lokalną.
Pomimo dużej ilości przedsięwzięć, Batalion Zabezpieczenia wykonuje wszystkie stawiane przed nim zadania i z każdym następnym stara się realizować je na coraz wyższym poziomie.
Tekst: kpt. Krzysztof Baran
autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran
komentarze