W biegu patrolowym ostatniej konkurencji 52. Wojskowych Mistrzostw Świata w Narciarstwie i Biatlonie Polki zajęły piąte miejsce, a Polacy 13. Z mistrzostw, które zakończyły się dziś w fińskim Sodankylä, nasza ekipa wraca z dwoma medalami. Złotem biatlonistek w drużynie i brązem kapral Krystyny Pałki.
Kapral Krystyna Pałka jako jedyna z Polek wywalczyła w Laponii dwa medale: złoty w drużynie i brązowy indywidualnie. Fot. Archiwum Jacka Szustakowskiego.
Kończące rywalizację o medale wojskowych mistrzostw narciarzy biegi patrolowe są specyficzną konkurencją. W czteroosobowych zespołach jeden z zawodników nie musi biec z karabinem na plecach i być specjalistą od trafiania na strzelnicy do czarnego krążka. Do drużyny najczęściej wystawia się trójkę biatlonistów i sportowca specjalizującego się w biegach narciarskich. Polskie patrole nie miały żadnego wyboru – mogli w nich wystąpić tylko ci zawodnicy, którzy wyjechali do Laponii. Nasze biatlonistki w ostatnim starcie w Finlandii zakończyły rywalizację na piątym miejscu, a ich koledzy na 13.
– Nie spodziewaliśmy się lepszych wyników. Trzeba patrzyć realnie na możliwości przygotowania do mistrzostw naszych zawodników. Niestety, nie wszyscy mieli możliwość trenowania na zagranicznych zgrupowaniach, a potem startów w zawodach o Puchar Świata – mówi st. sierż. sztab. Adam Jakieła, trener biatlonistek i biatlonistów z Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko. – Wiemy, jaka była zima w kraju, a na dodatek pod koniec roku halny zniszczył nam klubowy obiekt, na którym nasi zawodnicy mogli trenować – dodaje sierżant i nie kryje słów uznania dla swoich podopiecznych, którzy nie byli objęci szkoleniem centralnym, a w Laponii dzielnie walczyli z zawodnikami trenującymi na co dzień w bardziej komfortowych warunkach.
W biegu patrolowym liczy się czas wbiegnięcia na metę czwartego zawodnika z drużyny. Sukces zależy od dyspozycji najsłabszego sportowca w zespole. W rywalizacji mężczyzn najlepiej przygotowaną ekipę mieli Francuzi, którzy w zeszłym roku nie zdołali sięgnąć po złoto na własnym terenie. Sierżant Martin Fourcade i jego koledzy wyprzedzili o prawie trzy minuty Austriaków i o ponad pięć minut Niemców. Bardziej zacięta była walka o medale wśród pań. Złoto również wywalczyły reprezentantki Francji. Francuzki wyprzedziły Niemki tylko o 18,8 s, a Rosjanki o minutę i 8 s.
Polskie patrole wystąpiły w składach: kobiety – kpr. Krystyna Pałka, st. szer. Paulina Bobak, st. szer. Magdalena Gwizdoń, szer. Karolina Pitoń; mężczyźni – st. szer. Adam Kwak, st. szer. Krzysztof Pływaczyk, st. szer. Łukasz Szczurek i szer. Grzegorz Jakubowicz.
W konkurencjach, w których nie startowali biało-czerwoni, na uwagę zasługuje złoty medal w biegu narciarskim na 15 km biatlonisty norweskiego Larsa Bergera. W rywalizacji orientalistów, podobnie jak przed rokiem podczas igrzysk wojskowych we Francji, triumfował Rosjanin Eduard Chrennikow przed Bułgarem Stanimirem Biełomażewem.
Wyniki
bieg patrolowy kobiet na 15 km
1. Francja (P. Faivre, A. Bescond, C. Aymonier, C. Hugue) 45 min 10,0 s (1 karna minuta)
2. Niemcy (D. Hermann, Kummer, N. Horchler, Henecke) – strata 18,8 s (1)
3. Rosja (J. Biełorukowa, G. Nieszkasowa, A. Surojewa, A. Korbowa) – 1.08,0 (0)
4. Szwecja – 2.23,8 (1)
5. Polska – 2.47,9 (1)
6. Austria – 5.12,2 (2).
bieg patrolowy mężczyzn na 25 km
1. Francja (M. Wibault, S. Desthieux, R. Duvillard, M. Fourcade) 1 godz. 2 min 9,3 s (0 karnych minut)
2. Austria (B. Tritscher, S. Eder, D. Komatz, S. Grossegger) – strata 2 min 55,0 s (0)
3. Niemcy I (Katz, Bischl, Bartscher, Dorfer) – 5.22,7 (1)
4. Estonia – 5.24,5 (1)
5. Szwecja II – 5.28,6 (0)
6. Norwegia – 6.41,2 (0)
…
13. Polska – 10.16,1 (1).
bieg narciarski mężczyzn na 15 km
1. Lars Berger (Norwegia) 34 min 35,8 s
2. Martin Jaks (Czechy) – strata 2,1 s
3. Robin Duvillard (Francja) – 14,4 s.
bieg narciarski kobiet na 10 km
1. Denise Herrmann (Niemcy) 25 min 31,2 s
2. Stefanie Boehler (Niemcy) – strata 24,2 s
3. Coraline Hugue (Francja – 28,5.
narciarski bieg na orientację, mężczyźni
1. Eduard Chrennikow (Rosja) 45 min 56 s
2. Stanimir Biełomażew (Bułgaria) – strata 16 s
3. Tero Linnajnmaa (Finlandia) – 1.41.
narciarski bieg na orientację, kobiety
1. Tatiana Kozłowa-Rwaczewa (Rosja) 40 min 18 s
2. Tatiana Własowa (Rosja) – strata 22 s
3. Daisy Kudre (Estonia) – 1.46.
slalom gigant, mężczyźni
1. Benedikt Staubitzer (Niemcy) 2 min 0,81 s
2. Roland Leitinger (Austria) 2 min 1,04 s
3. Vincent Kriechmayr (Austria) 2 min 1,12 s.
slalom gigant, kobiety
1. Marion Bertrand (Francja) 2 min 2,57 s
2. Carmen Thalmann (Austria) 2 min 2,90 s
3. Anne-Sophie Barthet (Francja) 2 min 3,22 s.
autor zdjęć: Archiwum Jacka Szustakowskiego
komentarze