moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto Morza z marynarką wojenną

Od salutu armatniego z pokładu historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” rozpocznie się tegoroczne Święto Morza. Wszyscy chętni będą mogli zwiedzić wybrane okręty i obejrzeć pokaz ratownictwa morskiego z udziałem śmigłowca marynarki wojennej. Przedstawiciele ośmiu instytucji podpisali w Gdyni list intencyjny w sprawie organizacji obchodów.


– Mimo zmian organizacyjnych z przełomu roku, marynarka wojenna deklaruje, że z entuzjazmem włączy się w obchody Święta Morza – podkreśla kmdr Mirosław Mordel, dowódca 3 Flotylli Okrętów. W środę złożył on podpis pod listem intencyjnym w tej sprawie. Dokument parafowali też między innymi prezydent Gdyni, dyrektor Urzędu Morskiego, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz prorektor Akademii Morskiej.

– Na obchody złoży się cykl imprez organizowanych pod koniec czerwca. Ich zwieńczeniem będzie Święto Marynarki Wojennej – wyjaśnia kpt. mar. Piotr Wojtas z 3 Flotylli. Symbolicznym początkiem świętowania będzie salut armatni oddany 21 czerwca z pokładu historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Przez kolejne dni mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli między innymi zwiedzić żaglowiec „Dar Młodzieży” i jeden z promów Stena Line, wziąć udział w lekcji astronomii i astronawigacji, obejrzeć poświęcone morzu wystawy, wypłynąć w rejs po Zatoce Gdańskiej jachtem „Copernicus” lub „Kneź”.

Liczne atrakcje przygotowała też marynarka wojenna. – Z okazji Święta Morza będzie można za darmo wejść na pokład „Błyskawicy”, a także zwiedzić kilka innych okrętów. Przygotowujemy również pokaz ratownictwa morskiego z udziałem naszego śmigłowca – wylicza kpt. mar. Wojtas. Swoje bramy otworzy Akademia Marynarki Wojennej. Chętni obejrzą symulatory i trenażery, wykorzystywane do nauki i szkolenia załóg okrętów. Imprezy potrwają do 29 czerwca.
Tradycje związane ze Świętem Morza sięgają II Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy obchody zostały zorganizowane w 1932 roku, a ich pomysłodawcą był Andrzej Wachowiak z gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej. 31 lipca do Gdyni ściągnęło przeszło 100 tysięcy osób z całej Polski. Kolej podstawiła dla nich specjalne pociągi, armia zorganizowała noclegi w wojskowych namiotach, a mieszkańcy udostępnili kwatery. W obchodach wziął też udział prezydent Ignacy Mościcki. – Do wybuchu wojny Święto Morza odbywało się co roku. Każda z imprez była dotowana przez państwo. Miały one silny wydźwięk propagandowy, podkreślały więź Polski z Bałtykiem – zaznacza Tomasz Falba z Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Podczas wojny tradycja ta była kultywowana głównie na pokładach polskich okrętów. – Za komuny wyglądało to różnie. Raz było obchodzone święto rybaka, innym razem marynarza – tłumaczy Falba. Imprezy odbywały się w różnych miejscach, między innymi w Szczecinie, Kołobrzegu, Ustce, Sopocie czy Świnoujściu. – Po 1989 roku tradycja na pewien czas właściwie zamarła – przyznaje Falba.

W ubiegłym roku święto po raz pierwszy było obchodzone pod pierwotną nazwą, a w organizację zaangażowały się liczne pomorskie instytucje. – Tym samym nawiązaliśmy do przedwojennej tradycji – zaznacza Falba. Tak będzie i w tym roku.

– List intencyjny pokazuje, że idea dni morza może się rozwijać. W wielu dziedzinach możemy pokazać to wszystko, co buduje dobre emocje wokół polskiego morza – podkreślał podczas środowego spotkania prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Arch. 3 Flotylli Okrętów

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1395323880
Polska posiada dostęp do morza ale nie posiada odpowiednio uzbrojonych okrętów by tego dostępu do morza skutecznie bronić. Komu na takim stanie rzeczy zależy?
BC-86-82-AB

Pytania o europejską tarczę
 
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady
Bohater odtrącony
By Polska była bezpieczna
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Śladami ojca
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Krwawa noc pośród puszczy
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nowe zadania szefa SKW
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO