moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON zrywa umowę z duńską firmą

Resort obrony odstąpił od umowy zawartej z firmą Terma A/S na dostawę systemów obrony i ochrony własnej dla śmigłowców Mi-17 i Mi-24. Powód – kontrahent nie wywiązywał się z zapisów kontraktu. MON miało zastrzeżenia co do poprawności działania systemu. Duńczycy zapowiadają walkę sądową o odszkodowanie.


Umowa z duńską firmą Terma A/S została zawarta w czerwcu 2010 roku. Zakładała, że za niecałe sto milionów złotych nasza armia wyposaży siedem śmigłowców Mi-17 oraz piętnaście Mi-24 w systemy obrony i ochrony własnej Terma Modular Survivability Equipment (MASE).

Opracowany przez Duńczyków system jest jednym z kilku rozwiązań tego typu dostępnych na rynku. Ostrzegają one załogi śmigłowców przed zagrożeniami ze strony obrony przeciwlotniczej przeciwnika, np. alarmują o opromieniowaniu wiązką radarową lub promienieniem lasera, ale także automatycznie aktywują środki zaradcze, np. flary.

Zamówienie było realizowane w ramach tzw. pilnej potrzeby operacyjnej, czyli programu doposażenia naszych żołnierzy w Afganistanie. Chodziło o dostawę 12 kompletów zasobników MASE i 12 zestawów części zamiennych, siedmiu systemów obrony i ochrony dla śmigłowców Mi-17 oraz 15 systemów obrony i ochrony dla śmigłowców Mi-24 (w obu wypadkach wraz z instalacją na polskich maszynach).

Jednak kilka tygodni temu resort obrony zdecydował się wypowiedzieć umowę. – Powodem odstąpienia od umowy było niespełnienie przez system Terma A/S jednego z postawionych w niej wymagań – mówi ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON. Resort miał zastrzeżenia co do poprawności działania systemu.

Podpułkownik Ossolińska podkreśla, że MON bardzo długo starało się doprowadzić kontrakt do szczęśliwego finału. – Pomimo tych zastrzeżeń, mając na względzie dobro kontraktu, ministerstwo podjęło, na wniosek Terma A/S, działania umożliwiające dokonanie powtórnej weryfikacji poprawności działania systemu – mówi rzecznik.

Niestety, porozumienia nie udało się osiągnąć. – Z uwagi na prezentowane przez Terma A/S stanowisko, które skutkuje brakiem perspektywy osiągnięcia porozumienia, MON uznało, że dalsza współpraca z Terma A/S nie doprowadzi do pozyskania systemu spełniającego wymagania kontraktu – wyjaśnia ppłk Ossolińska.

Przedstawiciele Terma A/S na wypowiedzenie umowy zareagowali publikacją na swojej stronie internetowej informacji, że to… duńska firma zerwała kontrakt z MON-em. Jednocześnie zapowiedzieli walkę sądową o odszkodowanie.

„Byliśmy świadkami niewiarygodnego i bardzo niecodziennego obrotu spraw w tym konkretnym przypadku” – skarży się Steen M. Lynenskjold, wiceprezes Terma Defense and Securit – „Inspektorat Uzbrojenia nie zaakceptował stosowanych powszechnie faktycznych standardów dotyczących takich testów, które wynikają z dużego doświadczenia Termy w zakresie dostarczania podobnych urządzeń państwom Sojuszu”.

O tym, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie jest przekonana również ppłk Małgorzata Ossolińska. Podkreśla, że aby nie zaszkodzić sądowej batalii, Inspektorat Uzbrojenia nie będzie na razie komentował zarzutów duńskiej firmy.

Obecnie śmigłowce Mi-17 (armia ma ich kilkanaście) i Mi-24 (około 30) nie są wyposażone w automatyczny system ochrony i obrony.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpt. Marcin Gil

dodaj komentarz

komentarze


Koniec olimpijskich zmagań
Nowa ścieżka finansowania
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Zacięta walka o medale pod siatką
Piekło „Pługa”
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Gala MMA coraz bliżej
Tankowanie w przestworzach
W poszukiwaniu wyzwań
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
SAFE kością niezgody
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Saperzy z dronami
System San z koreańskimi elementami
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Nasz jedyny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Prosta droga do wojska
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Nowe Abramsy do szkolenia
Zagrzmiały K9 Thunder
Lekowa tarcza państwa
Krok przed wrogiem
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Siła współpracy
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Nowe brygady i inwestycje WP
PFM bez tajemnic
Oko na Bałtyk
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Przecieranie szlaków
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Together on the Front Line and Beyond
Nie pozwala spocząć na laurach
Łask z amerykańską akredytacją
Polska będzie zbrojna!
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości
Szlify pod lodem
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Bezpieczeństwo to priorytet
ORP „Wodnik” zimową porą
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
„Delty” w komplecie
New Line of Financing
Prezydenckie weto dla SAFE
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Nie ma nudy
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO