W 18 Batalionie odbyło się szkolenie żołnierzy wchodzących w skład kompanii i plutonów rozpoznawczych 6 Brygady Powietrznodesantowej.
W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 100 zwiadowców oraz 11 podchorążych z sekcji działań wysokogórskich wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.
Rozpoznanie to jedna z kluczowych specjalności we współczesnych armiach całego świata. Działanie zwiadowców polega głównie na zdobywaniu informacji dotyczących zamiarów i możliwości prowadzenia działań przez aktualnego lub potencjalnego przeciwnika. Dla rozpoznania istotne jest wszystko to, co może pomóc w lepszym poznaniu nieprzyjaznych struktur, przeciwko którym będą lub są prowadzone działania zbrojne. Pozyskiwane dane mogą więc dotyczyć obszaru prowadzenia operacji, warunków terenowych i hydrometeorologicznych oraz obiektów o znaczeniu strategicznym. Uzyskane dane są przetwarzane w informacje i wiadomości rozpoznawcze, a następnie rozpowszechniane do zainteresowanych odbiorców.
Wszyscy żołnierze, którzy wzięli udział w szkoleniu, to doskonali specjaliści, posiadający umiejętności przetrwania w trudnych warunkach. Podczas dwutygodniowego szkolenia, korzystając z doświadczenia instruktorów, zdobywali i utrwalali wiedzę na temat zdolności przetrwania, sprawnego przemieszczania się oraz działania w górach w warunkach zimowych. Doskonalono również techniki linowe wykorzystywane do pokonywania przeszkód terenowych.
Dodatkowo w godzinach wieczornych zwiadowcy zostali przeszkoleni z tematyki SERE, którego nazwa powstała od pierwszych liter słów: Surviwal – przetrwanie w ekstremalnym środowisku; Evasion – unikanie i przeciwdziałanie przechwyceniu; Resistance – przeciwdziałanie wykorzystaniu w przypadku schwytania i Escape lub Extraction – ucieczka z zamiarem połączenia z siłami własnymi.
We współczesnych konfliktach zbrojnych szkolenie to jest niezwykle istotne, ponieważ personel wojskowy jest najbardziej narażony na schwytanie oraz przetrzymywanie i wykorzystanie przez przeciwnika. Dlatego właśnie, w celu złagodzenia skutków przebywania w izolacji, każdy z żołnierzy powinien przejść kurs SERE przynajmniej na poziomie „A”, czyli podstawowym.
W czasie pobytu w 18 Batalionie wszyscy o specjalności zwiadowca ratownik uczestniczyli w zajęciach z zakresu zaopatrywania urazów mogących powstać w trakcie prowadzenia działań w górach. Kapitan Maciej Goc, dowódca szkolenia, ocenił je jako niezbędne w działalności plutonów o podobnym charakterze działań i zapewnił, że „zgrupowanie na stałe wpisze się w plan ćwiczeń pododdziałów i będzie realizowanie co rok”.
Tekst: ppor. Anita Skowron
autor zdjęć: ppor. Tymoteusz Matyja
komentarze