– To porozumienie nie inicjuje naszej współpracy, lecz stanowi wyraz i zwieńczenie kooperacji już funkcjonującej i przynoszącej rezultaty – podkreślił Zbigniew Pisarski prezes Zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, podpisując umowę partnerską z Akademią Obrony Narodowej.
– Jako rektor nie mogę być bardziej dumny z naszych studentów, niż wówczas, gdy widzę ich aktywność w czasie licznych debat i seminariów. Chciałbym jednak, żeby nie były to wydarzenia wybrane przypadkowo lub o niższej randze. Zależy mi, by Akademia Obrony Narodowej stanowiła prestiżową markę – powiedział rektor-komendant AON gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek.
Życzeniem gen. Packa byłoby, aby obecność przedstawicieli uczelni – zatem także doktorantów, doktorów czy profesorów – stanowiła wyznacznik jakości danego przedsięwzięcia. – Dlatego właśnie z punktu widzenia AON tak ważne jest podpisywanie porozumień z wartościowymi partnerami, aktywnie działającymi i cenionymi. To umocnienie naszej pozycji i gwarancja jakości. Takim partnerem jest dla nas fundacja im. Kazimierza Pułaskiego – dodał.
Porozumienie zawarte zostało z troski o zrównoważony rozwój obydwu instytucji oraz mając na uwadze rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości wiedzę w zakresie obronności RP. Strony zobowiązały się do inicjowania i prowadzenia wspólnych prac naukowo-badawczych, które mogłyby wspomóc organy administracji państwa. Zgodziły się też na wymianę informacji dotyczących organizacji przedsięwzięć badawczych i opracowań naukowych, wymianę ekspertyz, analiz oraz udostępnienie zasobów bibliotecznych. W planach znajdują się także wspólne publikacje i działania promujące dorobek instytucji.
– Chcemy być nowoczesną uczelnią. Nie możemy mówić naszym studentom, co mają myśleć i jak postępować. Zamiast tego staramy się wskazywać im możliwe drogi i rozwiązania – kontynuował gen. Pacek. – To dlatego w Akademii Obrony Narodowej organizujemy debaty, w których ścierają się ludzie o skrajnie różnych poglądach. Zawsze jednak dbamy o to, by dyskusja znajdowała się na jak najwyższym poziomie – zaznaczył.
Podpisanie porozumienia miało charakter spotkania w gronie kadry i pracowników naukowych uczelni. Rozmowa między stronami nakreśliła obszary praktycznej współpracy pomiędzy fundacją i AON. Prezes Pisarski wspomniał o planowanej warszawskiej debacie na temat bezpieczeństwa (Warsaw Security Forum), zachęcając do aktywnego udziału przedstawicieli Akademii.
W czasie spotkania głos zabrał również dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego płk dr hab. inż. Maciej Marszałek. – Nasi studenci nieraz zaskakują nas swoją kreatywnością i dynamizmem. Dzięki współpracy z Fundacją będziemy mogli kierować ich energię w stronę prestiżowych przedsięwzięć – cieszył się.
– Życzę państwu otwartego myślenia. Niech to porozumienie pomoże w kreowaniu tej otwartości – podsumował rozmowę gen. Pacek.
Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego jest niezależnym think-tankiem skupiającym ponad 40 ekspertów, specjalizującym się w polityce zagranicznej. W swoich badaniach i analizach koncentruje się głównie na dwóch strategicznych dla Polski wektorach geograficznych: transatlantyckim oraz Rosji i obszarze postsowieckim. Instytucja posiada status organizacji partnerskiej Rady Europy i jest członkiem „Grupy Zagranica” zrzeszającej największe polskie organizacje pozarządowe zajmujące się współpracą z zagranicą.
Tekst: AON
autor zdjęć: AON
komentarze