moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warszawa pożegnała generała Bałuka

Kilkudziesięciu żołnierzy GROM-u, kombatanci i tysiące warszawiaków uczestniczyło w pogrzebie legendarnego cichociemnego – generała Stefana „Starby” Bałuka. – Na zawsze pozostanie w naszej pamięci – mówią specjalsi, którzy dziedziczą tradycje cichociemnych. Prezydent Bronisław Komorowski pośmiertnie odznaczył generała Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.


Katedra Polowa Wojska Polskiego, gdzie w południe odbyła się msza pogrzebowa, nie pomieściła tłumów, które przyszły pożegnać gen. Stefana „Starbę” Bałuka. – Chcemy oddać cześć bohaterowi, powstańcowi warszawskiemu – mówili zebrani wokół katedry mieszkańcy Warszawy.

Generał Bałuk został pochowany na wojskowym cmentarzu na Powązkach. W ostatniej drodze towarzyszyło mu kilkudziesięciu żołnierzy GROM-u. Każdy z nich na mogile generała położył białą różę. – Dla nas generał „Starba” to nie tylko wzór, ale też przyjaciel. Nie wyobrażam sobie, by mogło nas tu dziś zabraknąć – mówił jeden z operatorów GROM-u. Podczas uroczystości piosenki powstańcze śpiewał chór.

„Generała Stefana Bałuka na zawsze zapamiętamy jako żołnierza legendarnej formacji Cichociemnych, który w 1944 roku dotarł do walczącej Warszawy, by swoją wiedzą i umiejętnościami wesprzeć walkę Polskiego Państwa Podziemnego z okupantem” – napisał minister Siemoniak w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych w Katedrze Polowej.

Na mszy został też odczytany list od Bronisława Komorowskiego. „Generale, pozostanie Pan na zawsze w narodowej pamięci jako wzór dzielnego żołnierza, prawego obywatela i dobrego człowieka” – napisał prezydent. Pośmiertnie odznaczył generała Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.


Generała żegnali także gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Centrum Operacji Specjalnych, gen. Piotr Patalong, szef Inspektoratu Wojsk Specjalnych i płk Piotr Gąstał, dowódca JW GROM. W pogrzebie uczestniczył też Stephen D. Mull, ambasador USA w Polsce. Na twitterze napisał: „Jadę do Katedry Polowej, by oddać hołd wielkiemu bohaterowi Powstania Warszawskiego”.

Generał Stefan „Starba” Bałuk zmarł 30 stycznia. Dwa tygodnie wcześniej obchodził setne urodziny. Z tej okazji Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało akcję „Dziękujemy za wolność”. Każdy mógł wydrukować specjalne podziękowania dla generała. W akcję zaangażowali się m.in.: żołnierze GROM-u, jednostki, która dziedziczy tradycje cichociemnych, rysownik Przemek Trust Truściński, windsurferka Zofia Noceti-Klepacka i raper Włodi. Także warszawiacy składali jubilatowi życzenia – wyświetlano je na wieżowcu hotelu Marriott. Setnych urodzin gratulował jubilatowi osobiście płk Piotr Gąstał, dowódca GROM-u.

Generał Stefan Bałuk (pseudonimy: „Starba”, „Michał Bałucki”, „Kubuś”, „Michał Zawistowski”) urodził się 15 stycznia 1914 roku w Warszawie. Gdy wybuchła II wojna światowa, studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. 6 września 1939 roku na ochotnika zgłosił się do 9 Batalionu Pancernego w Lublinie (przekształconego później w Ośrodek Zapasowy Broni Pancernej). Z jednostką tą wycofywał się na wschód. Podczas próby przedostania się na Węgry został aresztowany przez Sowietów. Uciekł z niewoli i w grudniu 1939 roku dotarł do Francji. Zasilił szeregi formowanej tam 10 Brygady Kawalerii Pancernej gen. Maczka, następnie 10 Pułku Strzelców Konnych.

Trzy lata później, już w Wielkiej Brytanii, postanowił wrócić do okupowanej Polski. Przeszedł szkolenie wywiadowczo-dywersyjne cichociemnych w szkole wywiadu w Glasgow i otrzymał stopień podporucznika. – Najważniejszą naszą bronią było wszechstronne wyszkolenie. Uczyliśmy się nie tylko posługiwać różnymi rodzajami broni. Sam uczestniczyłem w warsztatach ślusarskich – wspominał kilka lat temu generał „Starba” Bałuk podczas spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 roku został zrzucony ze spadochronem na teren okupowanej Polski. W stolicy działał w konspiracji w Wydziale Legalizacji Komendy Głównej Armii Krajowej. Zajmował się tam między innymi fałszowaniem dokumentów i wywiadem. Tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego sfotografował umocnienia niemieckie w mieście.

W czasie powstania walczył w plutonie „Agaton” Batalionu „Pięść”, a później w oddziale osłonowym Komendy Głównej AK. Dzięki jego służbie udało się nawiązać łączność między odciętymi od siebie rejonami walk. Brał udział w nieudanej akcji na Dworcu Gdańskim z 21 na 22 sierpnia. Po czym kanałami wrócił na Stare Miasto, a potem przeszedł do Śródmieścia, by przekazać meldunki dowódcy Grupy Północ płk. Karola Ziemskiego (ps. „Wachnowski”) do generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. Za ten czyn został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy.

Po upadku powstania był internowany w oflagu Gross-Born. Uciekł stamtąd w styczniu 1945 roku i wrócił do Warszawy. Działał w antykomunistycznym ruchu oporu. Został aresztowany przez siły bezpieczeństwa i za służbę w AK skazany na dwa lata więzienia. W 1947 roku po ogłoszonej amnestii opuścił areszt.

Przez kilka lat pracował jako taksówkarz. Później zajął się zawodowo fotografią. Od 1952 roku pracował dla Centralnej Agencji Fotograficznej. Prace generała pojawiały się na wielu wystawach zdjęć, był też autorem albumów historycznych i krajoznawczych oraz książek, m.in.: „Wspomnienia spadochroniarza”, „Byłem cichociemnym”. Należał do najlepszych powstańczych fotoreporterów. Na zdjęciach dokumentował między innymi mieszkańców walczącej stolicy. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

W 1999 roku został awansowany do stopnia podpułkownika rezerwy, a siedem lat później do stopnia generała brygady w stanie spoczynku. Został honorowym obywatelem Warszawy i Tuszowa Narodowego. Od 2010 roku pełnił obowiązki kanclerza Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W ubiegłym roku z jego inicjatywy stanął w Warszawie pomnik Cichociemnych.
ek, Naval

autor zdjęć: Krzysztof Stępkowski / Ordynariat Polowy WP, Maciej Nędzyński / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~GRZESIEK
1391544420
Chwała Bohaterowi!
1B-0E-2F-B1

„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
 
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nowe zadania szefa SKW
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Grand Quadriga ‘24”
Po przeprawie ruszyli do walki
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Mobilne dowodzenie
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
They Will Check The Training Results in Combat
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Na straży nieba
Orzeł dla bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Ameryka daje wsparcie
Krwawa noc pośród puszczy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
W obronie wschodniej flanki NATO
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!
Gry wojenne w szkoleniu
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO