moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Stefan Bałuk – stuletni cichociemny

O wolną Polskę walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Po ucieczce z sowieckiej niewoli jako cichociemny wrócił do okupowanej ojczyzny. Służył w Armii Krajowej i walczył w Powstaniu Warszawskim. Gen. bryg. Stefan Bałuk ps. „Starba” kończy dzisiaj 100 lat.


Generał brygady w stanie spoczynku Stefan Bałuk ps. „Starba” mieszka na warszawskim Żoliborzu. Stan zdrowia nie pozwala mu niestety na huczne świętowanie setnej rocznicy urodzin. Kilku gości do niego jednak przyjedzie. Z życzeniami do jubilata wybiera się m.in. dowódca jednostki GROM pułkownik Piotr Gąsał. To właśnie GROM dziedziczy tradycje cichociemnych – elitarnej formacji w historii naszej armii.

Generał Stefan Bałuk (pseudonimy: „Starba”, „Michał Bałucki”, „Kubuś”, „Michał Zawistowski”) urodził się 15 stycznia 1914 roku w Warszawie. Gdy wybuchła II wojna światowa, studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. 6 września 1939 roku na ochotnika zgłosił się do 9 Batalionu Pancernego w Lublinie (później przekształconego w Ośrodek Zapasowy Broni Pancernej). Z tą jednostką wycofywał się na wschód. Podczas próby przedostania się na Węgry został aresztowany przez Sowietów. Uciekł z niewoli i ostatecznie w grudniu 1939 roku dotarł do Francji. Zasilił szeregi formowanej tam 10 Brygady Kawalerii Pancernej płk. Maczka, a później 10 Pułku Strzelców Konnych.

Trzy lata później, już w Wielkiej Brytanii, postanowił wrócić do okupowanej Polski. Przeszedł szkolenie wywiadowczo-dywersyjne cichociemnych w szkole wywiadu w Glasgow i otrzymał stopień podporucznika. – Najważniejszą naszą bronią było wszechstronne wyszkolenie. Uczyliśmy się nie tylko posługiwać różnymi rodzajami broni. Sam uczestniczyłem w warsztatach ślusarskich – wspominał kilka lat temu generał podczas jednego ze spotkań w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 roku został zrzucony na spadochronie na teren okupowanej Polski. W stolicy działał w konspiracji w Wydziale Legalizacji Komendy Głównej Armii Krajowej. Zajmował się tam m.in. fałszowaniem dokumentów i wywiadem. Tuż przed wybuchem powstania warszawskiego sfotografował umocnienia niemieckie w mieście.

W czasie powstania walczył w plutonie „Agaton” batalionu „Pięść”, a później w oddziale osłonowym Komendy Głównej AK. Dzięki jego służbie udało się nawiązać łączność między odciętymi od siebie rejonami walk. Brał m.in. udział w akcji na Dworcu Gdańskim z 21 na 22 sierpnia. Po nieudanej akcji kanałami wrócił na Stare Miasto, a potem przeszedł do Śródmieścia, by przekazać meldunki dowódcy Grupy Północ płk. Karola Ziemskiego (ps. „Wachnowski”) do generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. Za ten czyn został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy.

Po upadku powstania był internowany w oflagu Gross-Born. Uciekł stamtąd w styczniu 1945 roku i wrócił do Warszawy. Działał w antykomunistycznym ruchu oporu. Został aresztowany przez siły bezpieczeństwa i za służbę w AK skazany na dwa lata więzienia. W 1947 roku po ogłoszonej amnestii opuścił areszt.

Przez kilka lat pracował jako taksówkarz, a później zawodowo zajął się fotografią. Od 1952 roku pracował dla Centralnej Agencji Fotograficznej. Gen. Bałuk ma na swoim koncie wiele wystaw zdjęciowych, jest też autorem albumów historycznych i krajoznawczych oraz książek, m.in.: „Wspomnienia Spadochroniarza”, ,,Byłem cichociemnym". Uważa się, że jest jednym z najlepszych powstańczych fotoreporterów, na zdjęciach dokumentował m.in. mieszkańców walczącej stolicy. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

W 1999 roku został awansowany do stopnia podpułkownika rezerwy, a siedem lat później do stopnia generała brygady w stanie spoczynku. Jest honorowym obywatelem Warszawy i Tuszowa Narodowego. Od 2010 roku pełni obowiązki kanclerza Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W ubiegłym roku między innymi z jego inicjatywy w Warszawie stanął pomnik Cichociemnych.

O setnych urodzinach gen. Stefana Bałuka pamiętają także pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego, które od kilku dni prowadzi akcję „Dziękuję za wolność”. W tramwajach i autobusach wyświetlane są spoty zachęcające do złożenia życzeń jubilatowi. O włączenie się do akcji proszą muzycy, sportowcy i artyści, m.in. medalistka olimpijska Zofia Klepacka oraz artysta plastyk Przemek Trust Truściński.


Jak złożyć życzenia? Wystarczy wejść na stronę internetową muzeum (fanpage MPW >), pobrać grafikę, wydrukować, a następnie zrobić sobie z nią zdjęcie i zamieścić w sieci za pomocą specjalnej aplikacji. Z propozycji muzeum skorzystało już wiele osób, m.in. dowódca i operatorzy jednostki GROM, dziennikarze z Informacyjnej Agencji Radiowej oraz Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Jutro muzeum podliczy, ile osób w internecie złożyło życzenia stulatkowi.

Dzisiaj po południu na ulicach Warszawy do składania życzeń zachęcać będą wolontariusze z muzeum Powstania Warszawskiego. – Od godziny 17 życzenia od mieszkańców stolicy dla legendarnego cichociemnego wyświetlane będą też na wieżowcu Marriott w Warszawie – mówi Anna Kotonowicz, rzeczniczka muzeum.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Pedro Bossak
1389978060
Z całym szacunkiem DZIEKUJE ZA WOLNOŚĆ PANIE GENERALE... ale gapa do góry nogami na mundurze;/
1E-73-B7-09

Ramię w ramię z Amerykanami
Sojusz Madrytu i Warszawy
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Musztra i marsz ubezpieczony
Atak w Porcie Elbląg
Zełenski traci Order Orła Białego?
Ratunek z powietrza
Ratunek na polu walki
Marsz gąsienicowych kolumn
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Wsparcie ma znaczenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Apetyt Smoka rośnie
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Elektronika dla obrony powietrznej
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Śmierć w sercu Azji
Sportowe jubileusze
Równanie z „Iksem”
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Święto DGRSZ
Orka tuż, tuż
Mundur, medale i duma
Polski wkład w operację „Overlord”
Podróż w ciemność
Wojna pod lupą
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Cyberparasol nad wyborami
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
PKW Irak zostaje w Jordanii
Kraków zaprosił weteranów
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
AMW oferuje mieszkania
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Szermierze i pięściarki na podium
Przerzut Abramsów do Lublina
Powietrzne cysterny dla Polski
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Bez zmian w emeryturach
Ważne decyzje w Brukseli
Niebo bez dominacji
Twardy ma moc
Koło zamachowe gospodarki
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Akcja na jeziorze
At the Controls of F-35A Husarz
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
„Strzała weterana” spaja środowisko
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Sonda dla Jastrzębia
Zbrodnicza farsa
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO