moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomnik Cichociemnych stanął w Warszawie

Ci niezwykli ludzie powinni być punktem odniesienia dla współczesności – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości odsłonięcie pomnika Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Monument, który stanął nieopodal Sejmu, zaprojektował rzeźbiarz Marek Moderau.


 Pomnik Cichociemnych jest wspólną inicjatywą jednostki specjalnej GROM, Muzeum Powstania Warszawskiego i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. – Zrealizowaliśmy pomysł jednego z żyjących cichociemnych gen. bryg. Stefana „Starby” Bałuka – mówi kpt. Tomasz Mika, rzecznik prasowy GROM-u, jednostki, która pielęgnuje tradycje Cichociemnych. Legendarni spadochroniarze są jej patronami. – Są dla nas wzorem patriotyzmu – dodaje kpt. Mika.

Prezydent Bronisław Komorowski objął honorowy patronat nad uroczystością odsłonięcia monumentu. – To miejsce ma skupiać pamięć rodzin żołnierzy, pamięć podwładnych, pamięć nas wszystkich. Po to, abyśmy wiedzieli, że w tej dramatycznie trudnej walce byli tak niezwykli ludzie, którzy powinni stanowić do dziś istotny punkt odniesienia nie tylko dla pamięci, ale również dla dnia współczesnego – mówił prezydent odsłaniając pomnik przy ulicy Matejki, niedaleko parlamentu.

W uroczystości uczestniczył m.in. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, płk Piotr Gąstał, dowódca GROM-u, oraz cichociemni i ich rodziny.

Skąd pomysł wybudowania pomnika? – Generał bryg. Stefan „Starba” Bałuka o swojej inicjatywie opowiedział Muzeum Powstania Warszawskiego. Pracownicy muzeum zwrócili się do nas o pomoc i tak razem zrealizowaliśmy ten projekt – opowiada kpt. Mika.

Pomnik to blok z czarnego granitu, na którym znajdują się imiona, nazwiska i pseudonimy bojowe cichociemnych. "Pamięci cichociemnych, 316 spadochroniarzy żołnierzy Armii Krajowej, którzy swoje życie i losy poświęcili Tobie ojczyzno" - głosi napis na pomniku. Znajduje się na nim również znak spadochronowy cichociemnych w kształcie spadającego do walki orła oraz niewielka tabliczka z napisem "Tobie Ojczyzno".

 

Autorem pomnika jest warszawski rzeźbiarz Marek Moderau, współautor m.in. pomnika Żegoty w Warszawie, symbolicznego grobowca przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim oraz autor m.in. tablic pamiątkowych upamiętniających ofiary katastrofy polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.

***

Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej byli zrzucani na spadochronach na terytorium kraju. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyli w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maciej Mędzyński

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1381157340
Szacunek.
F9-66-6A-55

„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Pieta Michniowska
Azjatycka szansa
Baobaby docierają do wojska
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Atak i przejęcie dokumentów
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
W drodze po oficerskie gwiazdki
Pancerne starcie
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
MON i MSZ o szczycie NATO
Wielki sukces podchorążych z AMW
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Dawka wiedzy na trudne czasy
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Sportowa rewolucja na AWL-u
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Tour przez garnizony
Ostatnia niedziela…
Pierwszy krok do Invictusa
Wojsko stawia na „armię talentów”
Morska bryza w dwóch odsłonach
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Spadochronowy triumf
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Ostatni lot „Pałera”
Inwestycje w bezpieczeństwo
Poskromić kolosa
Marzenia częściowo spełnione
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Wsparcie ma znaczenie
NATO zwiększy produkcję broni
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Pierwszy krok do specjalsów
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Polski Gnom
Paliwowy krwiobieg NATO
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Śmierć w sercu Azji
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
PKW Irak zostaje w Jordanii
Borsuki i roje dronów
Prezydent RP o szczycie NATO
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Innowacje z PERUNA
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Gen wojownika
Saperzy w akcji pod wodą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO