Cieszę się, że możemy spotkać się tutaj w tak licznym i zróżnicowanym gronie. Porozumienie, które Akademia Obrony Narodowej podpisała w kwietniu z Joint Special Operations University w Tampa, nie jest tylko grzecznościowe. Działamy aktywnie kształcąc oficerów Wojsk Specjalnych różnych państw Europy i Dowództwa Wojsk Specjalnych – powiedział 3 lutego rektor-komendant AON gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek witając uczestników seminarium „Unconventional Warfare”.
W spotkaniu uczestniczył także dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzy Gut. – Polskie Siły Zbrojne nie posiadają doktryny dla użycia niekonwencjonalnych działań wojennych. Mam nadzieję, że seminarium stanie się katalizatorem debaty na ten temat. Gen. Gut nakreślił także charakterystykę funkcjonujących w Polsce jednostek sił specjalnych oraz ich historię. – Współczesne działania niekonwencjonalne mogą czerpać nawet z doświadczeń Państwa Podziemnego – podkreślił.
Przedstawiciel strony amerykańskiej płk Jonathan Duncan z Europejskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych (SOCEUR) również wyraził radość z możliwości wymiany wiedzy. – Najważniejszy jest networking. Jesteśmy tu, by zadawać pytania, dowiadywać się o polskich doświadczeniach – tych współczesnych i historycznych. Najbliższe dni przyniosą owocne dyskusje – zapowiedział.
Seminarium potrwa trzy dni. Uczestniczą w nim przedstawiciele Estonii, Litwy, Łotwy, Szwajcarii, Szwecji, Włoch, USA i Polski. Sesje plenarne i rozmowy odbywać się będą w salach Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych. W plan przedsięwzięcia wpisane jest także zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Seminarium zostało zorganizowane przez Akademię Obrony Narodowej, Połączony Uniwersytet Operacji Specjalnych USA w Tampa, Europejskie Dowództwo Wojsk Specjalnych i Wojska Specjalne RP.
Tekst: AON
autor zdjęć: AON
komentarze