Żołnierze z VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR/MTT w Bośni i Hercegowinie uczestniczyli w programie „LOT Exchange Program”, który był realizowany przez LOT Coordination Centre w Sarajewie.
– Program ten jest nowatorski, chociaż w przeszłości takie programy miały już miejsce, ale jeszcze nigdy nie były prowadzone w takim zakresie i w takiej przestrzeni czasowej. Po raz pierwszy dokonaliśmy tego z takim rozmachem, utworzyliśmy międzynarodowe zespoły i postawiliśmy przed nimi realne zadania – powiedział dowódca PKW EUFOR/MTT ppłk Jarosław Jalowski.
Głównym założeniem programu była wymiana doświadczeń pomiędzy zespołami LOT, polskim – LOT DOBOJ oraz słowackim – LOT VISEGRAD. Polski Zespół Obserwacyjno-Łącznikowy reprezentował kpt. Grzegorz Korzeń i chor. Marek Majchrzak, natomiast słowacki kpt. Marian Sobcak i chor. Dusan Vesolovski.
W pierwszym dniu pobytu żołnierze zostali zapoznani z rejonem odpowiedzialności poszczególnych gmin, strukturą etniczną, sytuacją ekonomiczną i polityczną oraz z największymi problemami i zagrożeniami, z jakimi borykają się lokalni mieszkańcy.
W trakcie realizacji programu żołnierze rozważali wdrożenie nowych rozwiązań organizacyjnych, które mogą przynieść wymierne efekty w realizacji zadań zespołów łącznikowych podczas misji w Bośni i Hercegowinie. Na co dzień żołnierze wspólnie realizowali standardowe zadania mandatowe, brali udział w odprawach, uczestniczyli w patrolach oraz w spotkaniach i wywiadach środowiskowych z przedstawicielami samorządu lokalnego, administracji publicznej oraz organizacji rządowych, jak i pozarządowych, politykami, a także z mieszkańcami Bośni i Hercegowiny. Szczególną uwagę poświęcono procesowi planowania spotkań oraz aspektami związanymi z systemem meldunkowym.
Dodatkową atrakcją, a także okazją do doskonalenia umiejętności planistycznych w zakresie rekonesansu był lot śmigłowcem po polskiej strefie odpowiedzialności w ramach rekonesansu ROA. Żołnierze polscy podczas VI zmiany PKW EUFOR/MTT po raz czwarty zabezpieczali lądowanie śmigłowca w swoim rejonie odpowiedzialności. Dla naszych gości przelot śmigłowcem okazał się dużym zaskoczeniem, głównie dlatego że dotychczas nie ćwiczyli procedury awaryjnego ściągania śmigłowca w warunkach polowych.
Po tygodniu pracy na „nowych” stanowiskach żołnierze słowaccy, jak i polscy powrócili do swoich macierzystych LOT-ów. Zdaniem wszystkich „LOT Exchange Program” przyniósł pożądany efekt. Należy także podkreślić, że współpraca pomiędzy zespołami okazała się bardzo owocna, a zdobyta wiedza i doświadczenia pozwolą spojrzeć w przyszłość na wykonywanie zadań z innej perspektywy, co przyniesie dobre rozwiązania w macierzystych zespołach.
– Program okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i najważniejszym wnioskiem, jaki nasuwa się z jego realizacji, jest konieczność kontynuowania takich przedsięwzięć w przyszłości – powiedział dowódca LOT DOBOJ mjr Robert Karczewski.
Tekst: por. Mariusz Malko
autor zdjęć: por. Mariusz Malko
komentarze