Patrol rozminowania nr 5 z 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów brał udział w szkoleniu prewencyjno-edukacyjnym młodzieży z Gimnazjum nr 4 w Pile.
W związku z przystąpieniem pilskiej szkoły do ogólnopolskiego superturnieju szkół „Bezpieczna szkoła – demokratyczny kraj” wizyta złocienieckich saperów odbyła się w ramach realizacji zadania konkursowego pt. „Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy, zagrożenia”.
Tematem przewodnim podczas spotkania z młodzieżą szkolną, które odbyło się 22 stycznia, było zapoznanie słuchaczy ze specyfiką pracy patroli oraz z zasadami postępowania w przypadku znalezienia niewybuchu bądź niewypału. – Niejednokrotnie bywa, że ustalony termin naszych wizyt w placówkach edukacyjnych przeprowadzanych zarówno w województwie zachodniopomorskim, jak i wielkopolskim jest przesuwany w związku z priorytetem podjęcia zgłoszenia. Dlatego staramy się większość spotkań organizować w okresie zimowym, gdyż wtedy jest dużo mniej interwencji – pokreślił dowódca patrolu nr 5 sierżant Wojciech Królak.
W czasie spotkania z uczniami żołnierze służący w strukturach patrolu rozminowania omówili czym są przedmioty wybuchowe, a następnie zaprezentowali je zebranym, opowiedzieli też, gdzie najczęściej są znajdowane oraz jakie kroki należy podjąć, gdy przypadkiem natkniemy się na podejrzane znalezisko. – Najistotniejszą kwestią po odnalezieniu niewypału jest to, by nie ruszać go pod żadnym pozorem. To w głównej mierze pozostałości po II wojnie światowej, które mimo zalegania przez dziesiątki lat pod ziemią nadal potrafią być bardzo niebezpieczne.
Najrozsądniejsze rozwiązanie to oznaczenie miejsca znaleziska oraz niezwłoczne powiadomienie najbliższej jednostki policji, straży pożarnej bądź urzędu gminy – podkreślił sierżant Królak.
W 2013 roku patrole rozminowania nr 4 i 5 z 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu wykonały ponad dwieście interwencji, co w konsekwencji przełożyło się na konieczność zniszczenia około 4600 przedmiotów niebezpiecznych i wybuchowych.
Licznie zgromadzeni uczniowie gromkimi brawami podziękowali żołnierzom za wizytę i przygotowanie ciekawej prelekcji, jak również umożliwienie przymierzenia uniwersalnej kamizelki UKO-2 oraz sprawdzenia działania wykrywacza metali znajdującego się w wyposażeniu patrolu.
Tekst: por. Sebastian Stawiński
autor zdjęć: por. Sebastian Stawiński
komentarze