Ukierunkowanie działalności szkoleniowo-metodycznej oraz doskonalenie wiedzy i umiejętności kadry dydaktycznej i dowódczej w zakresie planowania, organizowania i realizacji procesu kształcenia w 2014 roku – to główne cele kursu szkoleniowo-metodycznego zrealizowanego we wrocławskim Centrum.
Dwudniowy kurs szkoleniowo-metodyczny rozpoczęło wystąpienie komendanta Centrum płk. Andrzeja Dutki. Komendant przedstawił najważniejsze zmiany związane z wejściem w życie reformy dowodzenia Siłami Zbrojnymi oraz powstaniem w miejsce rozformowywanych dowództw rodzajów sił zbrojnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
– Pomimo zachodzących w Wojsku Polskim znaczących zmian cel działalności naszego Centrum pozostaje niezmienny i jest nim utrzymanie i rozwój posiadanych zdolności szkoleniowych do zabezpieczenia realizacji zadań dydaktycznych – podkreślił na wstępie płk Andrzej Dutka. – Naszym głównym zadaniem szkoleniowym jest planowanie i realizowanie procesu kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego na potrzeby Wojsk Lądowych oraz innych rodzajów sił zbrojnych.
Po wystąpieniu komendanta Centrum głos zabrał szef sekcji metodyki nauczania mjr Franciszek Banaszewski, który przedstawił wyniki z nadzoru bieżącego nad działalnością szkoleniowo-metodyczną w 2013 roku, a także podsumował współzawodnictwo realizowane w Centrum w ramach konkursu o miano Mistrza Metodyki.
W 2013 roku Mistrzem Metodyki w kategorii wykładowca został oficer cyklu inżynierii mjr Leszek Imiłowski, natomiast w kategorii instruktor zwyciężył podoficer cyklu wychowania fizycznego i sportu st. chor. Andrzej Winczewski.
W dalszej części kursu dokonano oceny realizacji szkolenia uzupełniającego kadry i pracowników wojska oraz przedstawiono wyniki z działalności w ramach systemu wykorzystania doświadczeń. Uszczegółowiono również zadania do działalności w br. w świetle analizy dokumentów rozkazodawczych Dowództwa Generalnego RSZ.
Drugi dzień kursu szkoleniowo-metodycznego rozpoczął się od realizacji zajęć instruktażowo-metodycznych, zorganizowanych na bazie szkolenia specjalistycznego kandydatów na podoficerów. Zajęcia z zakładania przeciwpancernych pól minowych, w których uczestniczyła kadra dydaktyczna oraz dowódcza do dowódcy plutonu włącznie, przeprowadził oficer cyklu inżynierii kpt. Arkadiusz Mikołajczyk.
W dalszej części kursu zrealizowano również: metodyczne zajęcia grupowe nt. „Opracowanie sytuacji taktycznej do wybranych zajęć w roli wykładowcy/kierownika zajęć, dowódcy plutonu, dowódcy drużyny/instruktora, zajęcia instruktażowo-metodyczne nt. „Rola i czynności kierownika zajęć oraz instruktorów w czasie prowadzenia zajęć praktycznych z regulaminów”, a także instruktaż nt. „Zajęcia instruktorsko-metodyczne w procesie doskonalenia metodycznego instruktorów”.
Całość przedsięwzięcia podsumował komendant Centrum, który postawił zadania do realizacji w 2014 roku.
Tekst: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik
autor zdjęć: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik
komentarze