moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Atrakcyjniejsza służba w NSR

Utworzenie Narodowych Sił Rezerwowych było jednym z elementów budowania armii zawodowej. Po trzech latach ich funkcjonowania rząd i ministerstwo obrony zaproponowali wprowadzenie rozwiązań, które uszczegółowią obowiązujące już prawo. Wydają się one słuszne i warte poparcia – mówił Stefan Niesiołowski (PO), przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podczas debaty na temat nowelizacji przepisów dotyczących NSR.

Posłowie Platformy Obywatelskiej popierają rządową propozycję zmian w funkcjonowaniu NSR zarówno co do ogólnego kierunku tych zmian, jak i rozwiązań szczegółowych. (…) Projekt zawiera szereg rozwiązań, np. możliwość pisemnego aneksowania kontraktu na wykonywanie obowiązków. Inną zaproponowaną zmianą jest zniesienie ograniczeń czasowych dotyczących terminów zawierania kontraktów. Umożliwiono również nadawanie przydziałów kryzysowych żołnierzom zwalnianym z czynnej służby i zmiany tego przydziału. Zniesiona została górna granica, 15 lat, możliwości pozostawania w przydziale kryzysowym.

Z kolei zmiany z zakresu pełnienia służby przygotowawczej dotyczą m.in. katalogu przypadków skutkujących zwolnieniem żołnierza ze służby przed terminem jej ukończenia. Zwolnienie ze służby przygotowawczej na wniosek żołnierza będzie miało charakter fakultatywny i nastąpi w przypadku uzasadnionym szczególnymi względami. Obecnie zwalnia się ok. 17 proc. żołnierzy i to rzeczywiście jest pewien problem, dobrze, że ministerstwo ten problem zauważyło, powoduje on duże straty materialne. Proponowane regulacje zwiększają uprawnienia dowódcy w tym zakresie i mają na celu ograniczenie zjawiska zwalniania żołnierzy ze służby przygotowawczej przed jej ukończeniem. Rozwiązanie to wydaje się oczywiste i bezdyskusyjne.

Dodatkowe mechanizmy mające na celu ograniczenie zwolnień ze służby przygotowawczej mają charakter motywacyjny i finansowy. Nowe przepisy dotyczą również relacji z pracodawcami, m.in. ułatwiają procedurę powiadamiania pracodawcy o powołaniu do czynnej służby żołnierzy oraz procedurę zwracania się z wnioskiem przez pracodawcę o wypłatę rekompensaty.

Uchyla się także dotychczasowy przepis mówiący o wypłatach przez pracodawcę wynagrodzenia za okres urlopu bezpłatnego w przypadku czynnej służby wojskowej żołnierza rezerwy. To jest sprzeczne z zasadą urlopu bezpłatnego. Płacenie za urlop bezpłatny jest, że tak powiem, pewną wewnętrzną sprzecznością. Ten punkt wydaje się więc bezdyskusyjny. (…) Szczegółowe propozycje i wskaźniki wynagrodzenia sprowadzają się do zachowania wymogu symetryczności rozwiązań w tym zakresie w stosunku do żołnierzy innych rodzajów służby wojskowej. Wydają się sprawiedliwe i uzasadnione.

Projekt ustawy doprecyzowuje także szereg kwestii szczegółowych, na przykład udział żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych w zgromadzeniach o charakterze politycznym. Słusznie wprowadzono zakaz występowania podczas manifestacji w mundurze.

Wydaje się, że wszystkie rozwiązania, które zostały zaproponowane po trzech latach funkcjonowania Narodowych Sił Rezerwowych, są właściwe i należy je przyjąć.

źródło: www.sejm.gov.pl

Stefan Niesiołowski
przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze

~Nruk
1390664400
Bez wprowadzenia oddzielnej formacji NSR w WP nic w tym zakresie się nie zmieni. Proponowane zmiany to typowe zmiany kosmetyczne, bez wydawania pieniędzy bo budżet jaki jest każdy widzi. Propozycja zmiany z zakresie przypadków skutkujących zwolnieniem żołnierza ze służby przed terminem jej ukończenia, wydaje się być pomysłem który już obowiązywał w latach 70. ubiegłego wieku w szkołach oficerskich (kto był podchorążym i chciał się wcześniej zwolnić wie co to znaczy). Te ok. 17% to ci co przyszli do NSR i poczuli się oszukani, a niektórzy tę sytuację mogą wykorzystywać. Swego czasu w SGWP pokazywano przykłady żołnierzy NSR, którzy zaczynali szkolenie, zrywali je aby ponownie przystąpić do szkolenia w innej części kraju (stąd i duże straty materialne). Ale oczywiście chodzi znowu o pieniądze.
2F-29-29-29
~scooby
1389361860
1. Trzeba podporządkować NSR władzą lokalny. Armia ma dostarczyć zaplecze merytoryczne.
DB-A6-73-01

„Różycki” zwodowany
 
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Broń przeciwko wrogim satelitom
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Specjalsi pod nowym dowództwem
Inwestycja w żołnierzy
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Pionierski dron
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Podróż w ciemność
Strażnicy polskiego nieba
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Czarna Pantera celuje
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Wyższe stawki dla niezawodowych
Planowano zamach na Zełenskiego
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
The Power of Infrastructure
Drukowanie dronów
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
NATO przechodzi do działania
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Bezpieczniejsza Europa
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Świat F-35
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Święto sportów walki w Warendorfie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śmierć gorsza niż wszystkie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Kajakami po medale
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Policjanci w koszarach WOT
Ewakuacja Polaków z Izraela
Flyer, zdobywca przestworzy
Wypadek Rosomaka
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Podejrzane manewry na Bałtyku
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Pancerny kot w polskim wojsku
Ratownik w akcji
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO