8–9 stycznia 2014 roku to dla 210 ochotników do odbycia służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych początek wojskowej drogi, która dla wielu z nich może okazać się pomysłem na całe życie.
Przyjęcie kandydatów we wrocławskim Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych odbywa się w dwóch turach, po 105 ochotników w każdym dniu.
Ochotnicy ci to osoby, które nigdy wcześniej nie pełniły jakiegokolwiek rodzaju czynnej służby wojskowej, a zamierzają podjąć obowiązki w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Często też marzeniem ich jest zawodowa służba wojskowa.
Każdy z kandydatów w dniu przyjęcia musi przejść odpowiednio przygotowaną przez kadrę zawodową oraz pracowników wojska naszego Centrum „ścieżkę wcielenia”. Pierwszym miejscem w którym m.in. potwierdza się tożsamość przyszłego elewa jest punkt ewidencji stawiennictwa, stąd zorganizowane grupy ochotników maszerują na pierwszy żołnierski posiłek przygotowany na bazie stołówki żołnierskiej 2 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.
Kolejnym przystankiem na „ścieżce wcielenia” jest punkt przyjęcia służby przygotowawczej, którego elementami są m.in. poczekalnia, stanowisko ewidencji personalnej, stanowisko sekcji ekonomicznej, punkt medyczny, stanowisko psychoprofilaktyka oraz oficera wychowawczego, a także fryzjer dla mężczyzn. Potem pozostaje już tylko punkt logistyczny, w którym następuje umundurowanie ochotnika. Całość kończy się zakwaterowaniem w pododdziale, gdzie przyszli żołnierze poznają swoich bezpośrednich przełożonych oraz swój „dom” na najbliższe trzy miesiące.
Nowo przyjęci przez okres czterech miesięcy szkolić się będą najpierw w Ośrodku Szkolenia Podstawowego, a potem w Ośrodku Szkolenia Specjalistów. Szkolenie to przebiegać będzie zgodnie z programem szkolenia służby przygotowawczej, który zawiera treści niezbędne do objęcia pierwszych stanowisk służbowych. Zakończy się ono egzaminem, którego pozytywny wynik może skutkować nadaniem przydziału kryzysowego w jednostkach wojskowych, w których mają pełnić służbę w ramach Narodowych Sił Rezerwowych na podstawie kontraktu.
W pierwszym tygodniu służby elewi zapoznają się z obiektami wrocławskiego Centrum Szkolenia, regulaminami obowiązującymi w Wojsku Polskim, a także przeszkoleni zostaną w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, pierwszej pomocy oraz ochrony przeciwpożarowej. Uczestniczyć będą również w zajęciach z wychowania fizycznego.
Przed nowo wcielonymi już wkrótce dwie duże uroczystości: najpierw uroczyste wręczenie broni, a 7 lutego złożenie przysięgi wojskowej, w trakcie której elewi zaprezentują swoim najbliższym nabyte umiejętności z zakresu musztry.
Naszym najmłodszym kolegom i koleżankom życzymy szybkiej aklimatyzacji w nowym środowisku i samych sukcesów w szkoleniu.
Tekst: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik
autor zdjęć: szer. Łukasz Dukat
komentarze