11 grudnia 2013 roku w Norfolk (USA) uroczyście podpisano Memoranda o Porozumieniu (MOU) dla Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO (NATO Military Police Centre of Excellence – NATO MP COE) w Bydgoszczy.
Sygnatariuszami memorandów byli dowódca Naczelnego Sojuszniczego Dowództwa Transformacji SACT (Supreme Allied Command Transformation) gen. Jean-Paul Palomeros, komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus – na wniosek Ministra Obrony Narodowej z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, jako przedstawiciel państwa ramowego – Rzeczypospolitej Polskiej oraz przedstawiciele sześciu państw Sojuszu partycypujących w NATO MP COE w charakterze tzw. państw sponsorujących: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Holandia, Niemcy i Rumunia.
Podpisanie memorandów zakończyło drugi etap tworzenia Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO, pozwalający na rozpoczęcie realizacji zadań w składzie międzynarodowym. Przedstawiciele państw sponsorujących rozpoczną służbę w Centrum już w lutym, a proces umiędzynarodowiania kontynuowany będzie do końca bieżącego roku.
Jednocześnie, zgodnie z harmonogramem, przystąpiono do procedury uzyskania akredytacji Rady Północnoatlantyckiej nadającej Centrum status Sojuszniczej Organizacji Wojskowej. Na pierwszy kwartał 2014 roku planowane jest także inauguracyjne posiedzenie Komitetu Sterującego NATO MP COE.
* * *
Centra Eksperckie NATO są organizacjami dobrowolnie ustanawianymi przez narodowych uczestników lub państwa sponsorujące. Funkcjonują zarówno poza strukturami narodowymi jak i dowódczymi Sojuszu, jako pomocnicze instytucje NATO w formule sieci Centrów Eksperckich koordynowanej przez Naczelne Sojusznicze Dowództwo Transformacji (SACT).
Obowiązek ich utrzymywania spoczywa na państwie ramowym i państwach sponsorujących, a zarządzane są zgodnie z postanowieniami zawartymi w memorandach o porozumieniu operacyjnym i relacji funkcjonalnej. Obecnie w państwach NATO działa łącznie 20 Centrów Eksperckich, akredytowanych, jak i znajdujących się na różnych etapach procesu tworzenia, jednak centrum funkcjonujące w Bydgoszczy jest jedynym na świecie wyspecjalizowanym w obszarze policji wojskowej.
Formowanie Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy rozpoczęło się od narodowej deklaracji złożonej w grudniu 2009 roku przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na ręce Dowódcy Transformacji NATO, o gotowości Polski do podjęcia roli państwa ramowego dla NATO MP COE. Deklaracja została zaakceptowana, a zgodnie z przyjętą koncepcją, misją MP COE jest wzmocnienie zdolności NATO w zakresie działań policji wojskowych poprzez zapewnienie funkcji eksperckich w zakresie każdego rodzaju działań MP państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Plany zostały zrealizowane przez intensywne prace, w tym trzy konferencje uzgodnieniowe memorandów o porozumieniu przeprowadzone w latach 2012-2013. Tym samym sfinalizowano podjęte działania.
W charakterze organizacji narodowej Centrum funkcjonuje od początku 2013 roku z zasadniczymi zadaniami prowadzenia szeroko pojętych szkoleń i opracowywania ekspertyz na rzecz policji wojskowych NATO, realizacji prac nad dokumentami doktrynalnymi policji wojskowej Sojuszu oraz zbierania i wdrażania wniosków i doświadczeń. Inicjatywa ta stanowi część procesu transformacji NATO. Poprzez rozwój nowych zdolności Centrum Eksperckie stanowi dla Sojuszu znaczącą wartość dodaną. Inicjatywa pozwoli poprawić możliwości szkoleniowe personelu policji wojskowej, w szczególności w obszarach strategicznych i operacyjnych aspektów funkcjonowania MP.
Tekst: płk Marek Brylonek, Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej
autor zdjęć: płk Marek Brylonek, Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej
komentarze