moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzeum wojennych losów Podkarpacia

Niemiecki pojazd półgąsienicowy „Kettenkrad", fragment śmigła polskiego samolotu RWD-8, schron z czasów II wojny światowej, a nawet suknia ślubna uszyta ze spadochronu. To eksponaty z Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Założone w Krośnie przez pasjonatów militariów, przedstawia zbiory z ostatnich dwóch wojen.


– Nasze muzeum ma pomóc zrozumieć historię Podkarpacia i walk, które toczyły się tu w latach 1914–1945. Ma także upamiętnić wszystkich poległych tutaj żołnierzy – mówi Piotr Kiełtyka, dyrektor Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Niedawno razem z żoną Dorotą i Lesławem Wilkiem otworzyli w Krośnie prywatną militarną ekspozycję.

Dyrektor podkreśla, że muzeum to efekt ich wieloletniej pasji poszukiwania przedmiotów związanych z historią regionu. Eksponaty znajdowali w różnych zakątkach Podkarpacia, na strychach czy w gospodarstwach. Zbiory liczące teraz około 1500 eksponatów zostały przez nich poddane konserwacji, opisane i skatalogowane.

Na wystawach zorganizowanych w domu państwa Kiełtyków można obejrzeć przedmioty dotyczące działań wojennych w Karpatach oraz żołnierzy, którzy tutaj walczyli. Są tu m.in. mundury, broń, wyposażenie, kolekcja łopatek saperskich, mapy czy odznaczenia.

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest zrekonstruowany przez założycieli muzeum niemiecki pojazd półgąsienicowy „Kettenkrad" typ HK-101. – To jedyny egzemplarz tego typu w polskich zbiorach muzealnych – podkreśla Piotr Kiełtyka. Rdzewiejący fragment nadwozia „Kettenkrada" znalazł 13 lat temu w pobliskich lasach. Zrekonstruowano go w oparciu o zakupione lub uzyskane od kolekcjonerów oryginalne części i podzespoły do tego pojazdu.

Ten najmniejszy na świecie pojazd półgąsienicowy produkowany był od końca 1939 roku do początków 1945. W sumie powstało 7817 egzemplarzy „Kettenkrada”. Jako lekki ciągnik przeznaczony był głównie dla wojsk powietrznodesantowych, ale wykorzystywały go wszystkie rodzaje wojsk niemieckich.

Wśród unikatowych eksponatów z Krosna jest także mundur austro-węgierskiego strzelca jednostek górskich, walczącego w Karpatach w czasie I wojny światowej. Odzyskano też tablicę z bramy hitlerowskiego obozu pracy przymusowej w Szebniach pod Jasłem. Uwagę zwraca także śmigło polskiego samolotu RWD-8. Maszyna została zniszczona w czasie pierwszego bombardowania lotniska w Krośnie 1 września 1939 roku. – To unikat. Z tego okresu zachowało się niewiele przedmiotów, bo oficerowie Luftwaffe zabierali je sobie jako wojenne trofea – mówią twórcy muzeum. Wyjątkowa jest także suknia ślubna uszyta z jedwabnej czaszy spadochronu. Pochodził on z największego alianckiego zrzutu dla Armii Krajowej w lipcu 1944 roku w miejscowości Lubla.

Część zbiorów muzealnych znajduje się w graniczącym z posesją schronie przeciwlotniczym z czasu II wojny. Bunkier sam w sobie jest atrakcją dla zwiedzających. – Wybudowali go Niemcy do ochrony kadry i dyrekcji odbudowywanego i rozbudowywanego lotniska w Krośnie – opowiada Piotr Kiełtyka.

Zobaczyć w nim można m.in. wystawę poświęconą Szkole Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Utworzona w Krośnie pod koniec 1938 roku była drugą po Dęblinie najważniejszą uczelnią lotniczą w kraju. Przygotowywała przyszłych pilotów i innych specjalistów lotnictwa.

– To bardzo ciekawe muzeum, szczególnie dla osób zainteresowanych historią naszego regionu – ocenia Leszek Wójcik, pasjonat militariów z Rzeszowa.

Część ekspozycji można obejrzeć na YouTube.

AD

autor zdjęć: Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Orzeł dla bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pierwsi na oceanie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po przeprawie ruszyli do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pytania o europejską tarczę
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Ta ziemia do Polski należy…”
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Wojna w świętym mieście, epilog
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Abramsy w pętli
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Wioślarze i triatlonistka na podium
I zdobyliśmy!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO