Niemal wiek mija od bohaterskiego zrywu ludności Poznania i dawnych ziem zaboru pruskiego, ale pamięć o tych czynach, odwadze, poświęceniu i determinacji jest wciąż żywa.
Ostatnie dni poświęcone były pamięci uczestników powstania wielkopolskiego, jednego z nielicznych, w którym powstańcom dane było zatriumfować. Bystra, Inowrocław, Poznań, Gniezno, a dziś także Warszawa upamiętniły wydarzenia z 27 i 28 grudnia 1918 roku.
O godzinie 12 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odbyła się msza św. w intencji powstańców wielkopolskich, której przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz.
Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Warszawy na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grób Nieznanego Żołnierza. W asyście Kompanii Reprezentacyjnej WP przed GNŻ odbył się uroczysty Apel Poległych, a delegacje przedstawicieli wojska, Wielkopolan, organizacji kombatanckich, harcerskich i samorządowych złożyły przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieńce i wiązanki kwiatów. W imieniu ministra obrony narodowej wieniec złożyła delegacja MON.
Przy grobie zaaranżowano też powstańczy obóz.
Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski.
***
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów zakończonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.
Źródło: MON
autor zdjęć: M. Nędzyński (DPI MON)

komentarze