Z towarzyszeniem wojskowej asysty honorowej odbyła się w Gnieźnie uroczystość pochówku jednego z najważniejszych dowódców powstania wielkopolskiego kpt. Pawła Cymsa. Jego szczątki, przeniesione z Bystrej na Śląsku, spoczęły na Akropolu Bohaterów cmentarza św. Piotra i Pawła.
Uroczystość pt. „Powrót dowódcy” zorganizowało Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Wydarzenie patronatem honorowym objęli prezydent RP i prymas Polski. W imieniu ministra obrony narodowej wieniec na grobie kapitana złożyli przedstawiciele MON.
Po wybuchu powstania wielkopolskiego kpt. Paweł Cyms był jednym z dowodzących wyzwoleniem Gniezna. Oddziały pod jego komendą zajęły również Trzemeszno, Mogilno, Strzelno i Kruszwicę. Brał również udział w zdobyciu Inowrocławia. Kpt. Paweł Cyms urodził się w Pawłowie pod Gnieznem, przed śmiercią zamieszkał w Bystrej na Śląsku i został tam pochowany w 1949 roku.
W piątek, 27 grudnia, przed południem w Inowrocławiu odbyła się msza święta w intencji powstańców oraz kpt. Pawła Cymsa. W jej trakcie w świątyni obecna była trumna ze szczątkami dowódcy. Potem szczątki zostały przetransportowane do Gniezna. Tam mszy przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
Trumna ze szczątkami została złożona na lawecie armatniej i w wojskowej asyście przeniesiona w uroczystym kondukcie przez miasto na cmentarz.
Paweł Cyms (1894-1949) był uczestnikiem powstania wielkopolskiego oraz III powstania śląskiego. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.
W 95. rocznicę wybuchu powstania odbyły się uroczystości poświęcone pamięci ofiar i uczestników powstania, jednego z nielicznych, w którym powstańcom dane było zatriumfować. Bystra, Inowrocław, Poznań, Gniezno i szereg innych miast i miejscowości upamiętniło wydarzenia z 27 i 28 grudnia 1918 roku, w wyniku których II Rzeczpospolita odzyskiwała to, co wcześniej bezprawnie zawłaszczyli zaborcy.
Źródło: MON
autor zdjęć: Gniezno24.com
komentarze