moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierskie wigilie

Wigilia świąt Bożego Narodzenia jest na pierwszym miejscu  w rankingu świąt, które za wszelką cenę chcemy spędzić z rodziną i bliskimi. Nie zawsze jest to możliwe ze względu na charakter wykonywanej pracy lub pełnionej służby. Służba w Wigilię nie cieszy się zbytnią popularnością. Wiedzą coś o tym żołnierze odpowiedzialni za grafiki służb wewnętrznych w jednostkach wojskowych. Nie mają łatwo – pisze mjr Andrzej Łydka z 10 Brygady Logistycznej, znawca historii wojskowości, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.

Siły Zbrojne są emanacją społeczeństwa. Polskie społeczeństwo w konsekwencji ostatniej wygranej wojny jest prawie jednorodne etnicznie, kulturowo i wyznaniowo, odwrotnie niż np. społeczeństwo niemieckie. Rok temu, podczas treningu sztabowego w Garlstedt przed rozpoczęciem dyżuru w ramach Grupy Bojowej UE, dowódca 162 Logistikbattalion Bundeswehry stwierdził, że w jego batalionie nie ma problemu z wyznaczaniem służb podczas świąt, np. służby w święta katolickie pełnią żołnierze prawosławni lub muzułmanie. Podobna sytuacja była w pułkach armii II RP, gdy społeczeństwo było „multi-kulti” – katolicy stanowili wtedy ok. 60% społeczeństwa i stanów osobowych pułków. No ale to już, niestety, przeszłość.

Wigilia z dala od domu rodzinnego to cena, jaką płaci połowa żołnierzy pełniących służbę na misjach poza granicami kraju. Druga połowa służy podczas zmian „letnich”. Polski Kontyngent Wojskowy jest jedyną jednostką wojskową, w której nie ma problemu z wyznaczeniem na służbę w święta. I tak wszyscy są z dala od rodziny.

Przygotowanie wigilii w pododdziałach jest przykładem doskonałego zgrania oraz pracy zespołowej i indywidualnej żołnierzy. Przy podziale pracy poleceń nie trzeba dwa razy powtarzać. Ujawniają się domorosłe talenty kucharskie i następuje prezentacja różnych tradycji wigilijnych. W 2003 roku w NSE PKW KFOR szef sekcji zaopatrywania sam przygotował karpia na 113 osób, mimo że było dwóch etatowych kucharzy. Uważał, że zrobi to lepiej. W wieczerzy wigilijnej, oprócz NSE, wzięli udział żołnierze PKW w Macedonii, pracownicy Ambasady RP w Skopje oraz kierowcy konwoju logistycznego, który akurat przybył z kraju. Na Wigilii w Gori w 2008 roku, podczas Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej, jedną z potraw były jabłka zapiekane z cynamonem. Policjant, który otrzymał zadanie ich przygotowania, robił to po raz pierwszy w życiu. I udało się. Żołnierze innych narodowości, którzy uczestniczą w polskich wigiliach, zgadzają się z opinią aktualną chyba od kilkuset lat, że nikt na świecie tak smacznie nie pości jak Polacy. I nic dziwnego, że jednym z priorytetowych w grudniu zadań, a nawet zadaniem głównym 10 Brygady Logistycznej jest dostarczenie do kontyngentu żywności oraz paczek od rodzin na wigilię.

Mam w albumie rodzinnym zdjęcie wykonane podczas wigilii zorganizowanej w latach trzydziestych na zaśnieżonych krańcach Rzeczypospolitej w placówce Straży Granicznej w Korbielowie. Zastawiony stół w podkowę. Dookoła stołu strażnicy graniczni w galowych mundurach. Uśmiechnięte twarze i jasne spojrzenia. Patrząc na to zdjęcie, dochodzę do wniosku, że pewne rzeczy są stałe. Nie zmieniają się. Wigilie w Air Base Petrovec w Macedonii, w Gori w Gruzji, w Camp Echo w Iraku czy w FOB Ghazni. Podobne przygotowania. Podobnie zastawione stoły. Podobne stroiki i choinki. Takie same uśmiechnięte twarze i jasne spojrzenia. I kapelan, który stara się odwiedzić jak najwięcej wieczerzy w pododdziałach zgodnie ze zwięzłą zasadą wyartykułowaną już w Regulaminie Służby Polowej w 1921 roku: „Kapelan obchodzi okopy”. Dopiero potem, wieczorem, rozmowa telefoniczna z rodziną, życzenia i żal, że się jest tak daleko.

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Optyka dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejne FlyEle dla wojska
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szarża „Dragona”
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zachować właściwą kolejność działań
Ramię w ramię z aliantami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Głos z katyńskich mogił
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
Odstraszanie i obrona
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część druga
Strażacy ruszają do akcji
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zbrodnia made in ZSRS
Ocalały z transportu do Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO