W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy można od dziś zwiedzać nową ekspozycję upamiętniającą najważniejsze bitwy w historii polskiego wojska. Począwszy od bitwy pod Cedynią aż do walk o City Hall w irackiej Karbali w 2004 roku. Na 600 metrach kwadratowych znajduje się m.in. umundurowanie i broń polskich wojów, rycerzy, husarów, muszkieterów i współczesnych żołnierzy.
Bydgoskie muzeum, które w tym roku obchodzi swoje 40-lecie, do otwarcia nowej ekspozycji przygotowywało się od kilkunastu miesięcy. – Zależało nam, aby przez pryzmat najważniejszych bitew z ostatnich wieków, odwiedzający poznali główne etapy rozwoju polskich wojsk lądowych – mówił podczas inauguracji wystawy dr Mieczysław Giętkowski, dyrektor placówki.
Na ekspozycji można oglądać umundurowanie, wyposażenie oraz broń polskich rycerzy, husarów, muszkieterów, pikinierów. Są też mundury i wyposażenie żołnierzy jednostek piechoty i wojsk pancernych, począwszy od 972 roku, czyli bitwy pod Cedynią, poprzez bitwy pod Raszynem, Ossowem, Mławą i Monte Cassino, aż po rok 2004, gdy polscy żołnierze na misji bronili ratusza City Hall w irackiej Karbali. Obejrzeć można zainscenizowane w gablotach sceny walk, a w kioskach multimedialnych miłośnicy militariów znajdą filmy dokumentalne i archiwalne zdjęcia.
W uroczystej inauguracji wystawy wziął udział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef MSZ przypomniał o eksponatach, które muzeum zyskało dzięki pomocy ministerstwa. Z Norwegii sprowadzono egzemplarz karabinu przeciwpancernego Ur, a z Węgier pistolet maszynowy Mors sprzed II wojny światowej. W wyniku współpracy z dyplomacją Norwegii i Finlandii do muzeum trafiła broń artyleryjska używana przez nasze wojsko przed 1939 rokiem, m.in. armata 105 mm wzór 29 Schneider. Dyrektor muzeum podkreślał, że bogata kolekcja broni strzeleckiej jest największą atrakcją bydgoskiego placówki.
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze