moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Potrzebujemy nowoczesnych okrętów podwodnych

Okręty podwodne nowej generacji zwiększą zdolności bojowe sił uderzeniowych Marynarki Wojennej. Decydujące znaczenie będzie miało ich uzbrojenie w przeciwokrętowe kierowane pociski rakietowe oraz wyposażenie w napęd niezależny od powietrza – zauważa kmdr ppor. Radosław Pioch z biura prasowego Marynarki Wojennej.

Konieczność wprowadzenia do składu bojowego Marynarki Wojennej RP nowych okrętów podwodnych jest związana z planowanym wycofaniem z eksploatacji do 2016 roku czterech okrętów podwodnych typu Kobben. Nowe jednostki pozwolą przede wszystkim utrzymać potencjał uderzeniowy sił okrętowych niezbędny do zwalczania celów nawodnych i podwodnych z wykorzystaniem uzbrojenia torpedowego, zwiększą zdolność do prowadzenia rozpoznania elektronicznego, akustycznego i obrazowego w każdej porze doby oraz do współpracy z wojskami specjalnymi w razie ich przerzutu, wysadzania i odzyskiwania.

Okręty podwodne, którymi obecnie dysponuje Marynarka Wojenna, mają ograniczone możliwości współpracy z wojskami specjalnymi oraz prowadzenia rozpoznania akustycznego i obrazowego. Ponadto jednostki typu Kobben nie mają możliwości stawiania min. Zdolności bojowe okrętów podwodnych, jeśli chodzi o rażenie celów nawodnych, ograniczają się wyłącznie do użycia uzbrojenia torpedowego. Wyposażenie okrętów wyłącznie w uzbrojenie tego typu utrudnia ponadto organizację wspólnych uderzeń i ataków nawodnych i podwodnych sił uderzeniowych MW. Dodatkowo, posiadane uzbrojenie torpedowe oraz wyposażenie rozpoznania i walki elektronicznej nie zapewnia przewagi technicznej i ilościowej nad analogicznymi siłami potencjalnego przeciwnika.

Pozyskanie w ramach nowej edycji programu operacyjnego okrętów podwodnych, „następców” Kobbenów, jest zadaniem priorytetowym przede wszystkim z punktu widzenia konieczności zachowania przez siły podwodne MW zdolności operacyjnych, a także podtrzymania przez załogi okrętów tego rodzaju niezbędnego poziomu wyszkolenia bojowego.

Wprowadzenie do służby okrętów podwodnych nowej generacji zwiększy także zdolności bojowe sił uderzeniowych MW jeśli chodzi o rażenie celów nawodnych i podwodnych. Decydujące znaczenie będzie miało uzbrojenie okrętów podwodnych w przeciwokrętowe kierowane pociski rakietowe oraz wyposażenie ich w napęd niezależny od powietrza, który zwiększy prawdopodobieństwo zachowania przez okręty podwodne zdolności bojowej.

Okręty podwodne stanowią kluczowy element w systemie rażenia i rozpoznania Marynarki Wojennej. Ich głównym zadaniem jest rażenie celów nawodnych i podwodnych przeciwnika o dużym znaczeniu (m.in. okrętów dowodzenia, dużych okrętów desantowych, okrętów podwodnych, nawodnych okrętów bojowych klasy krążownik, niszczyciel, fregata). Ze względu na ich główny atut – skrytość działania – są znakomitym środkiem walki do zwalczania transportu przeciwnika oraz stanowią zagrożenie dla jego morskich linii komunikacyjnych. Okręt podwodny może być wykorzystywany jako jeden z zasadniczych elementów osłony własnych morskich szlaków komunikacyjnych.

Rozpoznanie elektroniczne, akustyczne i obrazowe może być zarówno zadaniem głównym okrętów podwodnych, jak i dodatkowym, wykonywanym niezależnie od zadania bojowego. Ponadto jednostki tego typu mogą współdziałać z wojskami specjalnymi w razie ich przerzutu i odzyskiwania. Dodatkowo okręty podwodne mogą prowadzić działania minowe, polegające na skrytym stawianiu min, szczególnie w rejonach przybrzeżnych, strefach o dużym natężeniu żeglugi, torach podejściowych do portów i stref cieśnin lub kanałów oraz na wodach potencjalnego przeciwnika.

kmdr ppor. Radosław Pioch
Biura prasowe Marynarki Wojennej

dodaj komentarz

komentarze

~kontra głupocie
1386438840
Scooby, absolutnie nie masz racji. Największe zagrożenie na morzu dla npla to nic innego jak miny i to, co znajduje się pod powierzchnią wody - w tym i OP. Bałtyk dzięki swojej specyfice hydrologicznej do takich działań nadaje się jak najbardziej. Radar pod wodą nie działa, sonary mają kłopoty, optycznie za dużo nie zobaczysz - zatem wprowadzenie OP i jednostek mogących działać w sprawach minowych jest jak najbardziej zasadne.
77-C8-F7-A9
~scooby
1386330720
Nie . Bardziej potrzebujemy AH-64 E lub nawet samolotów do tankowanie w powietrzu . BWP. Casa 295 Awaks, Nimrod, NSM na wyrzutniach lądowych, F-15 SE.
DB-A6-73-01

Afganistan. Czas wracać do domu
 
NATO Andersa
Świętuj razem z żołnierzami!
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Rozkaz: nie brać jeńców
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Psy (w) WOT
Raki dla 12 Brygady
Nagroda nie tylko od dowódcy
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Medalowy dzień Polaków!
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Cel: namierzyć okręt podwodny
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Kurs na dyplomację
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Course on Diplomacy
Afghanistan: Going Back Home
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Co ze sprawdzianem z WF?
Javelin gwarantuje skuteczność
Nowe książeczki wojskowe
NATO ćwiczy w Gruzji
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Żołnierze bez testów z WF-u
Polak najlepszym podoficerem NATO
Military Doctor 2021
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Pancerniacy ruszają na Łotwę
GROM, czyli gotowi ratować życie
Żeglarki na kursie po medal
Powstanie było czymś niezwykłym
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Kontyngent do zmiany
Pół roku pod egidą ONZ
Szczyt NATO już w poniedziałek
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Abramsy dla 1 Brygady
Rusza PKW Islandia
Umowa na Mieczniki podpisana
Abrams – czołg niepokonany w walce
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Poligon na miarę XXI wieku
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Lecieć między graniami
Lider po amerykańsku
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
UE o wspólnym bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO