moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niemieckie odznaczenie dla polskiego generała

5 grudnia w siedzibie Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie gen. bryg. Kazimierz Wójcik został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Bundeswehry. To najwyższe odznaczenie wojskowe, jakie przyznaje minister obrony Niemiec.


Wyróżnienie polskiego generała stanowi wyraz uznania ministerstwa obrony Niemiec dla jego służby w Eurokorpusie, gdzie Niemcy pełnią rolę państwa ramowego. Generał Wójcik w latach 2010‒2011 był zastępcą dowódcy Wojsk Specjalnych. Z krakowskiego DWS odszedł do Strasburga, gdzie przez 2 lata pełnił służbę na stanowisku zastępcy szefa sztabu ds. wsparcia w dowództwie Eurokorpusu. Odpowiadał m.in. za planowanie i realizację zadań związanych ze wsparciem sił korpusu w zakresie logistyki, służby zdrowia, łączności i informatyki. Niemieckie ministerstwo obrony podkreśla szczególne zasługi generała Wójcika w zakresie jego współpracy z Bundeswehrą w czasie zaangażowania sił Eurokorpusu w operację ISAF w 2012 roku.

Aktu dekoracji w imieniu ministra obrony Niemiec dokonał Konsul Generalny  w Krakowie dr Werner Köhler. ‒ Gen. Wójcik w czasie swojej służby w Eurokorpusie, a szczególnie w misji ISAF wykazał się niezawodnością i wysoką kompetencją. Podlegający mu niemieccy oficerowie mogli zawsze liczyć na jego niezawodną pomoc i wsparcie ‒ podkreślił dr Köhler. ‒ Moja współpraca z  niemieckimi żołnierzami  trwa już od wielu lat. To była zawsze efektywna i satysfakcjonująca służba. To wyróżnienie jest dla mnie symbolem polsko-niemieckiego partnerstwa w dziedzinie współpracy wojskowej ‒ powiedział gen. bryg. Wójcik. ‒ Jako oficer blisko związany z Wojskami Specjalnymi cieszę się, że tym zaszczytnym wyróżnieniem mogłem wpisać  się w  doskonałą opinię, jaką  cieszą się żołnierze Wojsk Specjalnych wśród sojuszników ‒ dodał, dziękując za wyróżnienie.

W uroczystości uczestniczyła kadra kierownicza Dowództwa Wojsk Specjalnych na czele z gen. bryg. Piotrem Pataloniem i gen. bryg. Jerzym Gutem oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in.: gen. broni Edward Gruszka, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, gen. bryg. Andrzej Knap, dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego oraz płk Joachim Franke, attaché obrony Niemiec. Generał Gruszka wyraził swoje osobiste uznanie dla dokonań gen. Wójcika oraz podziękował mu za wspólną służbę m.in. pod flagą ONZ na Wzgórzach Golan.

Na zakończenie uroczystości konsul generalny Niemiec wpisał się do księgi pamiątkowej DWS.

To nie pierwsze tak wysokie odznaczenie, jakie otrzymał gen. Wójcik od sojuszników
w uznaniu jego służby w Eurokorpusie.  W maju tego roku ówczesny dowódca Eurokorpusu  
generał Olivier de Bavinchove wręczył polskiemu oficerowi najwyższe francuskie odznaczenie państwowe ‒ Legię Honorową. Otrzymał także Krzyż Komandorski Orderu Korony Belgii.

*****

Eurokorpus to wielonarodowy korpus sił szybkiego reagowania. Powstał w 1992 roku
w wyniku porozumienia francusko-niemieckiego z La Rochelle. Zadaniem korpusu jest udział
w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz utrzymania pokoju. W 1993 roku do Eurokorpusu przystąpiła Belgia, w 1994 Hiszpania, a następnie w 1996 roku Luksemburg. Państwa te podobnie jak Niemcy i Francja  posiadają status państw ramowych. Jedyną podporządkowaną dowództwu Eurokorpusu jednostką jest francusko-niemiecka brygada. W okresie swojego istnienia korpus brał udział w operacjach ONZ: SFOR, KFOR, w operacji ISAF 2004−2005 i ISAF 2012. Polska jest tzw. państwem stowarzyszonym, ale od 2016 uzyska status kolejnego państwa ramowego. Obecnie w wielonarodowym korpusie służy ponad 40 polskich żołnierzy.

*****

Gen. bryg. Kazimierz Wójcik służbę wojskową rozpoczął od studiów w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie zdobył tytuł magistra inżyniera, a później doktora nauk technicznych. Od roku 1976 do 1977 był dowódcą plutonu w 8 Pułku Zabezpieczenia. Później – do roku 1991 pracował w Technicznej Szkole Wojsk Lotniczych w Zamościu. W latach 1991–2011 obejmował szereg wyższych stanowisk w dowództwach sił zbrojnych,  w tym w Sztabie Generalnym WP, Dowództwie Wojsk Lądowych i w Dowództwie Wojsk Specjalnych.

Brał udział w operacjach poza granicami kraju – jako szef sztabu, a następnie dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w latach 1994−1995 oraz 1996−1997 służył w misji ONZ UNDOF w Syrii. W roku 2012 brał udział w operacji ISAF na stanowisku dyrektora zabezpieczenia bojowego w Połączonym Dowództwie ISAF (IJC) w Kabulu. Generał Wójcik przez szereg lat realizował zadania w strukturach sojuszniczych poza granicami kraju.

W latach 1999–2002 zajmował stanowisko szefa oddziału w Dowództwie Regionalnym Sił Połączonych – Północ w Brunssum (Holandia). W latach 2005−2008 był szefem oddziału
w Międzynarodowym Sztabie Wojskowym w Brukseli (Belgia). Pełnił tez funkcję szefa zespołu w Dowództwie Centralnym USA CENTCOM w Tampie. Od 2011 do sierpnia 2013 pełnił służbę na stanowisku zastępcy szefa sztabu ds. wsparcia w Dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu.

Tekst: DWS

red. PZ

autor zdjęć: DWS

dodaj komentarz

komentarze


Podchorążowie świętują
 
PKW Orlik gotowy na misję
Certyfikacja Eurokorpusu
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Fiński debiut w Sojuszu
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Wszystkie Pilice w wojsku
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Abramsy jadą na ukraiński front
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Prosto do szturmu
Porozumienie Sikorski-Stalin
Saperzy na wschodzie Polski
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
PGZ rośnie w siłę
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Futsal na zakończenie rywalizacji
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Debiutancka misja Hugina
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Szef MON-u o planach obrony kraju
Co może Hugin
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sokół czuwa w Tatrach
Ekspresowa pomoc
PKW Orlik już w Estonii
Polsko-koreańskie rozmowy
Po pierwsze rehabilitacja
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Wiara bez wiedzy
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Polski dzień strzelania w Rumunii
Orka po koreańsku
Loty M-346 wstrzymane
Uwolnić zakładników
Kolejne Kraby dla wojska
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Realia, a nie teoria
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Kolejne zakupy dla wojska
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Out of the Shadow
Misja: obronić Finlandię
Unijna pomoc dla Ukrainy
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Zielony talizman Polaków
AW101 już w Darłowie
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
32 krążki pływaków-żołnierzy
Laserowa rewolucja
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Terytorials na etacie
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Zimowy test dobrowolsów
Spoczęli w ojczyźnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO