Chcemy jak najlepszych polityczno-wojskowych relacji z Chorwacją – powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas spotkania z ministrem obrony Chorwacji Ante Kotromanovićem.
Głównymi tematami rozmów podczas spotkania, które odbyło się 21 listopada w Warszawie, było zintensyfikowanie wojskowo-technicznej współpracy dwustronnej oraz wykonywanie zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa i obronności, wynikających z członkostwa obu państw w NATO i Unii Europejskiej.
Minister Kotromanovic podziękował gospodarzowi spotkania za aktywne wspieranie Chorwacji podczas negocjacji akcesyjnych do NATO i Unii Europejskiej. – Cieszę się ze spotkania w MON , gdyż świetną współpracę polityczno-wojskową rozpoczęliśmy między oboma krajami jeszcze w Czadzie. Polskę traktujemy jako ważnego, stabilnego partnera – powiedział chorwacki minister.
Szefowie resortów obrony wymienili poglądy nt. stanowisk obu resortów na przyszłoroczny szczyt NATO. Zgodzili się, że ważnym tematem będzie wybór nowego sekretarza generalnego oraz określenie wizji i długoterminowych priorytetów Sojuszu. Jak zaznaczyli obaj ministrowe, istotne jest, by kandydat umacniał kolektywną obronę jako element strategiczny Paktu Północnoatlantyckiego. Szefowie resortów podkreślili, że warto na szczycie rozważyć także kontynuowanie polityki „otwartych drzwi”, której beneficjentami są zarówno Polska, jak i Chorwacja. Ponadto zaznaczyli, że oczekiwana jest pogłębiona dyskusja na temat wszystkich głównych zadań Sojuszu: obrony kolektywnej, operacji reagowania kryzysowego i współpracy z partnerami.
W trakcie rozmów szefowie resortów wyrazili nadzieję na zdynamizowanie współpracy przemysłowej. Jak mówił minister Siemoniak: – Współpraca w ramach wymiany doświadczeń w obsłudze KTO ROSOMAK może przynieść nam obopólne korzyści. Nasz potencjał remontowo-produkcyjny umożliwia także szeroki zakres obsługi i remontów tych pojazdów.
Ministrowie obrony Polski i Chorwacji omówili też satysfakcjonującą współpracę wojsk specjalnych, a także strukturę i priorytety działania sił zbrojnych obu krajów. Wskazali także obronę powietrzną jako możliwy program do inicjatywy „smart defence” realizowanej w NATO.
opr. D. Jarosławska, DPI MON
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ DPI MON
komentarze