Stanowisko Polski przed grudniowym szczytem UE w sprawie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej to temat posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które odbyło się dziś w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
W posiedzeniu uczestniczył m.in. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
Bezpośrednio po zakończeniu obrad w Pałacu Prezydenckim odbył się briefing prasowy sekretarza RBN ministra Stanisława Kozieja, który poinformował, że wprowadzenia do debaty dokonał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. W czasie dyskusji podkreślono, że w interesie Polski leży silna UE w sprawach bezpieczeństwa, będąca jednocześnie podmiotem strategicznym komplementarnym wobec NATO.
Szef BBN powiedział, że Polska aktywnie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju WPBiO zarówno w wymiarze politycznym, operacyjnym, jak i zdolności wojskowych i przemysłu obronnego. Grudniowe posiedzenie Rady Europejskiej będzie stanowiło dobrą okazję do zainicjowania refleksji strategicznej o bezpieczeństwie europejskim.
Nie ulega wątpliwości, że nie da się budować silnej polityki bezpieczeństwa UE bez zdefiniowania jej priorytetów strategicznych. Polityka bezpieczeństwa europejskiego stoi przed koniecznością dostosowania się do zmieniającej się rzeczywistości. Unia Europejska ewoluowała od momentu opublikowania w 2003 r. Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa: nastąpiło przesunięcie aktywności USA do regionu Azji i Pacyfiku, zaś w Europie zapanował kryzys gospodarczy, który spowodował spadek nakładów na obronność. Unia Europejska powinna na nowo określić swoje interesy strategiczne. Dlatego też Polska zabiega o uruchomienie przeglądu strategicznego polityki bezpieczeństwa UE.
Drugim ważnym problemem jest rozwijanie zdolności wojskowych UE, w tym możliwości użycia grup bojowych, koordynacji prac badawczych i rozwojowych – zwłaszcza w obszarze aparatów bezpilotowych, cyberobrony oraz łączności satelitarnej. Polska jest zainteresowana właściwymi zasadami konsolidacji przemysłów obronnych UE tak, aby jednocześnie zapewnić optymalne warunki funkcjonowania polskiego przemysłu.
***
RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W skład Rady wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremier, ministrowie: spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych oraz administracji, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie.
Źródło: MON
autor zdjęć: BBN
komentarze