Psychiatrzy, byli żołnierze, a nawet księża będą dyżurować przez całą dobę. Po pomoc mogą się zgłaszać żołnierze czy policjanci – w Krakowie rusza Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej „mundurowi24.pl”. Na początku wsparcie będzie można uzyskać przez telefon i internetowe komunikatory, później na spotkaniach z terapeutami.
Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej „mundurowi24.pl” powstało przy Małopolskim Zarządzie Wojewódzkim Związku Wojska Polskiego. Na pomysł założenia portalu wpadły trzy dziennikarki: Agnieszka Pers, Izabela Sobala i Justyna Zalewska.
Cel jest jeden: pomóc znajdującym się w trudnej sytuacji żołnierzom, policjantom, funkcjonariuszom straży granicznej i ich rodzinom. „Mundurowi24.pl” koncentrować się będą głównie na wsparciu żołnierzy, którzy cierpią m.in. na PTSD lub na inne zaburzenia emocjonalne spowodowane pobytem na misji.
– Wielu weteranów zostało inwalidami, wielu zmaga się ze skutkami stresu bojowego. Potrzebują pomocy, do czego czasami trudno im się przyznać. Do nas mogą zgłosić się anonimowo – zapewnia gen. bryg. rez. Jerzy Wójcik, prezes małopolskiego zarządu Związku Żołnierzy WP.
Całodobowe dyżury pełnić mają psychiatrzy, psychologowie, terapeuci, a czasami nawet i księża. Anonimowo i nieodpłatnie będą oni wspierać potrzebujących w sytuacjach trudnych. Na początku Centrum Pomocy działać będzie w oparciu o internetowe komunikatory: skype’a czy GG oraz przez telefon.
Założyciele centrum zaznaczają jednak, że nie będą prowadzić terapii przez telefon. Rozmowa ze specjalistą ma być jedynie początkiem pomocy. Potem żołnierze będą kierowani m.in. na spotkania ze specjalistami w szpitalach i poradniach specjalistycznych.
– 15 specjalistów jest już gotowych do pełnienia dyżurów. Musimy jeszcze ustalić grafik ich pracy – mówi Agnieszka Pers, założycielka „mundurowi24.pl”. Pierwsze dyżury ruszą w połowie grudnia.
Ale Centrum ma już pierwsze sukcesy. – Udało nam się pomóc żołnierzowi, który był w trudnej sytuacji finansowej. Nasi specjaliści udzielili mu porad prawnych i pomogli znaleźć pracę – dodaje założycielka Centrum.
W przyszłości nowa instytucja zamierza także prowadzić warsztaty pokazujące, jak radzić sobie ze stresem, będzie udzielać konsultacji prawnych, a także prowadzić turnusy terapeutyczne i wypoczynkowe. Plany są szerokie. Zakładają, że za trzy lata powstanie w Krakowie pierwszy cywilny i stacjonarny ośrodek pomocy psychologicznej dla mundurowych.
Na razie organizatorzy centrum zbierają jeszcze pieniądze, by przeszkolić do pracy wolontariuszy. – Mamy nadzieję, że naszą inicjatywę wesprą instytucje rządowe – mówi Agnieszka Pers.
Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej wzorowane jest na amerykańskim portalu pomocowym Veterans Crisis Line. Główną instytucją zajmującą się pomocą dla żołnierzy, którzy wrócili z misji jest Klinika Psychiatrii i Stresu Bojowego, która powstała w 2005 roku w Warszawie. Wsparcie uzyskało tam do tej pory ponad 200 żołnierzy. Pomocy żołnierzom z zaburzeniami psychologicznymi udzielają także specjaliści w jednostkach wojskowych oraz Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, które organizuje warsztaty terapeutyczne.
autor zdjęć: Sylwia Guzowska
komentarze