Pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego oraz popiersia żołnierzy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” odsłonięto w niedzielę w Rzeszowie. – Niech ten monument będzie wyrazem naszej pamięci i szacunku dla tego wybitnego patrioty, człowieka wielkiego formatu – napisał w liście z tej okazji minister Tomasz Siemoniak.
W odsłonięciu pomnika u zbiegu al. Ł. Cieplińskiego oraz ulic S. Moniuszki i Zygmuntowskiej wzięły udział rodziny żołnierzy IV Zarządu Głównego „WiN” oraz fundatorzy, przedstawiciele wojska, władz miejskich i mieszkańcy Rzeszowa. Uroczystość odbyła się kilka dni przed setną rocznicą urodzin płk. Cieplińskiego (ur. 26 listopada).
W liście odczytanym przez przedstawiciela MON minister Siemoniak podkreślił, że płk Łukasz Ciepliński był „żołnierzem bez reszty oddanym idei niepodległej Polski”. „Za swoją działalność niepodległościową płk Łukasz Ciepliński został skazany przez komunistyczne władze na śmierć i zapomnienie” – przypomniał szef resortu obrony.
Minister podziękował wszystkim za inicjatywę uhonorowania pułkownika Cieplińskiego. „Bohaterskie czyny tego niezłomnego żołnierza zasługują na najbardziej wzniosłe słowa i najważniejsze medale, w tym pośmiertnie przyznany Order Orła Białego, ale także na pomnik od rodaków” – zaznaczył w liście Tomasz Siemoniak. „Jestem przekonany, że dzisiejsza uroczystość stanie się ważną datą w historii Rzeszowa i jego mieszkańców” – podkreślił na zakończenie minister.
W drugiej części niedzielnych uroczystości, które odbyły się w Filharmonii Podkarpackiej, wręczono przedstawicielom rodzin pośmiertne awanse na wyższe stopnie wojskowe, przyznane przez ministra Tomasza Siemoniaka siedmiu żołnierzom IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „WiN”, zamordowanym 1 marca 1951 roku.
Na stopień pułkownika pośmiertnie awansowani zostali:
ppłk Łukasz CIEPLIŃSKI
ppłk Mieczysław KAWALEC
Na stopień podpułkownika pośmiertnie awansowany został:
mjr Adam LAZAROWICZ
Na stopień majora pośmiertnie awansowani zostali:
kpt. Józef BATORY
kpt. Franciszek BŁAŻEJ
kpt. Józef RZEPKA
Na stopień kapitana pośmiertnie awansowany został:
por. Karol CHMIEL
Obchodom poświęconym bohaterom IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „WiN” towarzyszyć będą również inne wydarzenia, m.in.: koncert Zespołu „De Press” (23 listopada) czy konferencja popularno-naukowa „Pro Memoriam Żołnierzom Wyklętym. Podziemie antykomunistyczne w Polsce 1944–1956” (26 listopada).
* * * * *
Pułkownik Łukasz Ciepliński urodził się 26 listopada 1913 roku w Kwilczu. W 1929 roku wstąpił do Korpusu Kadetów w Rawiczu. We wrześniu 1939 roku dowodził kompanią przeciwpancerną. Wsławił się w trakcie bitwy nad Bzurą osobiście rozbijając sześć niemieckich czołgów. Na polu walki został wyróżniony Krzyżem Wojennym Orderu Virtuti Militari V klasy. Walczył w oblężonej stolicy, a po jej kapitulacji przeszedł do działalności konspiracyjnej. Pełnił funkcję komendanta obwodu ZWZ Rzeszów, a od kwietnia 1941 roku był komendantem Inspektoratu Rejonowego ZWZ-AK Rzeszów. W 1945 r. pełnił funkcje dowódcze w Okręgu Krakowskim NIE oraz Delegatury Sił Zbrojnych. Od września 1945 roku związany ze Zrzeszeniem „Wolność i Niezawisłość”. W styczniu 1947 r. stanął na czele czwartego, ostatniego Zarządu Głównego „WiN”. Pod koniec listopada 1947 r. aresztowany przez UB. Skazany 14 października na „pięciokrotną karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek całego mienia”. Wyrok wykonano 1 marca 1951 roku strzałem w tył głowy. Tego dnia zamordowano również: pułkownika Mieczysława Kawalca, podpułkownika Adama Lazarowicza, majora Józefa Batorego, majora Franciszka Błażeja, majora Józefa Rzepkę oraz kapitana Karola Chmiela. Wszyscy zamordowani byli członkami IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Źródło: MON
autor zdjęć: MON
komentarze