11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, biało-czerwony krzyk wolności. W Poznaniu uroczyste obchody odzyskania niepodległości łączą się z imieninami głównej ulicy miasta − Święty Marcin.
„Chcemy Polski niepodległej,
abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze
i sprawiedliwsze dla wszystkich”
Marszałek Józef Piłsudski
W 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w całym kraju odbyły się uroczystości, marsze, biegi, apele, odczyty, akademie upamiętniające najważniejsze dla naszej państwowości wydarzenia w historii − naród polski po 123 latach niewoli, odzyskał upragnioną wolność.
Dziś z dumą możemy chwalić się biało-czerwonymi flagami, mówić językiem naszych przodków, a na mapie świata Polska jest, była i będzie!
Centralne obchody uroczystości niepodległościowych w Wielkopolsce rozpoczęły się w poznańskim Kościele Farnym. Po uroczystej mszy świętej poznaniacy zgromadzili się na placu Wolności, miejscu ważnym dla wolności i polskości Wielkopolski. Nie wszyscy wiedzą, że Poznań cieszył się niepodległością dopiero od lutego 1919 roku po zwycięsko zakończonym powstaniu wielkopolskim.
To właśnie na placu Wolności, gdzie dziś mogliśmy świętować niepodległość − 6 stycznia 1919 roku odbyła się wzruszająca uroczystość. Żołnierze powstańczej Armii Wielkopolskiej wraz z jej głównodowodzącym − gen. Józefem Dowborem-Muśnickim złożyli na zaśnieżonym placu uroczystą przysięgę – „W obliczu Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego ślubuję, że Polsce, Ojczyźnie mojej, i sprawie całego Narodu Polskiego zawsze i wszędzie służyć będę”.
W obchodach Święta Niepodległości w Poznaniu wzięło udział kilka tysięcy osób, w tym przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, pododdziały Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego, 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Krzesin, 16 Batalionu Remontu Lotnisk z Jarocina, straży pożarnej, policji, straży granicznej, służby więziennej, harcerzy, kawalerii oraz grupy rekonstrukcji historycznej. Uroczystością dowodził komendant Garnizonu Poznań – mjr Wojciech Nawrocki.
Uroczystość uświetniła kompania honorowa Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada z Poznania pod dowództwem mł. chor. Karola Krycha oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod dowództwem mjr. Pawła Joksa.
Atrakcjami na placu Wolności był samochód pancerny „Poznańczyk” oraz ciężarówka wojskowa Fiat 621 i działo przeciwlotnicze Bofors. Kulminacyjnym punktem uroczystości był wystrzał z repliki armaty kawaleryjskiej tzw. prawosławnej. Oddał go tradycyjnie wojewoda Piotr Florek. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów, którą rozpoczęła kompania honorowa Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.
Stolica Wielkopolski 11 listopada świętuje podwójnie. Dzień odzyskania niepodległości oraz imieniny ulicy Święty Marcin. Główna ulica miasta jest jedną z najstarszych w stolicy Wielkopolski. Od zakończenia II wojny światowej nosiła nazwę Armii Czerwonej. Ulica odzyskała dawne imię w latach 90.
Po raz kolejny barwny korowód przemierzył ulicami miasta, a poznaniacy i przybyli goście mogli obserwować Świętego Marcina jadącego na białym koniu, uczestniczyć w jarmarku, kiermaszu, podziwiać występy i koncerty, ale przede wszystkim zajadać się rogalami świętomarcińskimi z nadzieniem z białego maku i migdałów.
Cukiernicy sprzedają w Dniu Niepodległości i jednocześnie w imieniny Świętego Marcina średnio 250 ton Rogali a w skali roku 500 ton – czyli około 2.500.000 sztuk (!).
Na radosne obchody Święta Niepodległości i imienin ulicy Święty Marcin z roku na rok przybywa do Poznania coraz większa rzesza osób, która chce przeżyć rocznicę odzyskania niepodległości z uśmiechem na twarzy i smakiem słodkiego rogala w ustach.
Na zakończenie w prostych żołnierskich słowach: Niech żyje Polska!
Źródło: chor. Marcin Szubert
autor zdjęć: chor. Marcin Szubert
komentarze