3 batalion MAF (Malian Armed Forces) znajduje się w okresie szkolenia specjalisty – drużyny. Polscy instruktorzy z LTT Team przeprowadzili przez ostatnie dwa tygodnie zajęcia ze szkolenia strzeleckiego oraz z przeszkolenia załogi.
Przeprowadzono egzamin wstępny pozwalający na ustalenie poziomu wiedzy z zakresu pojazdów mechanicznych oraz umiejętności w kierowaniu pojazdami. Instruktorzy st.chor. Jarosław Wachowski oraz chor. Robert Wiśniewski sprawdzili umiejętności ponad 90 żołnierzy zakwalifikowanych na stanowiska kierowców. Wśród szkolonych znajdowali się zarówno żołnierze posiadający prawo jazdy jak i nowi kierowcy. – Egzamin, który realizowaliśmy codziennie przez 2 godziny pozwolił dość precyzyjnie ustalić „w którym miejscu jesteśmy" w zakresie szkolenia kierowców. Teraz żołnierzy malijskich możemy podzielić na mniejsze grupy i kontynuować szkolenie skupiając się na tych rzeczach, z którymi kierowcy mają problemy, z niektórymi musimy zaczynać jednak od początku – powiedział st. chor. Jarosław Wachowski instruktor LTT.
Żołnierze malijscy wzięli udział w szkoleniach związanych z przygotowaniem pojazdu przed wyjazdem, kontrolą pojazdu w drodze i obsługą bieżącą po powrocie z trasy z misji. W czasie ćwiczeń praktycznych uczyli się jazdy na placu manewrowym oraz jazdy po mieście w którym stacjonują. Dla osób zaawansowanych realizowano zajęcia teoretyczne, a następnie praktyczne z jazdy w kolumnie (konwoju), jazdy w trudnym terenie z wykorzystaniem wszystkich możliwości układów napędowych pojazdów.
Proces nabywania niezbędnej wiedzy z zakresu prowadzenia pojazdów przebiegał w szybkim tempie. Żołnierze muszą więcej czasu spędzić za kierownicą pojazdów, by zdobyć doświadczenie. Dlatego podjęto decyzję o kontynuowaniu szkolenia przez następny tydzień, tak aby utrwalić umiejętności żołnierzy i przygotować ich do jazdy w konwojach w warunkach zagrożenia IED (Improvised Explosive Device) tłumaczy Instruktor LTT chor Marek Dąbkowski.
Jestem bardzo dumny z żołnierzy, którzy pierwszy raz w życiu wystąpili w roli kierowców. Na tę chwilę mamy w pełni przeszkolonych 25 kierowców. Są oni gotowi do realizowania wszelkich zadań. Pozostali muszą kontynuować szkolenie, poprawić swoje umiejętności w obszarach obsługi pojazdów i techniki jazdy. Wierzę, że w najbliższych dniach liczba dobrze wyszkolonych kierowców wzrośnie o połowę kontynuuje chor Marek Dąbkowski.
To co realizujemy tutaj w ramach misji EUTM jest niezwykle trudne, ponieważ czasu na wyszkolenie kierowcy mamy trzy razy mniej niż podczas kursu szkolenia kierowców w kraju. Takie postępy w szkoleniu są możliwe przy wysokim zaangażowaniu instruktorów ich pomysłowości w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć, tutaj nie ma przygotowanych torów przeszkód, przygotowanych placów manewrowych, nasi instruktorzy przeprowadzili rekonesanse wybrali rejony do szkolenia. Co więcej wykorzystując kamienie i przygotowane wcześniej pręty metalowe oraz taśmę „zbudowali” place manewrowe, tak aby zrealizować w pełni założone cele szkoleniowe podkreśla dowódca PKW ppłk Mieczysław Spychalski.
Tekst: st. kpr. Piotr Kozieł
autor zdjęć: st. kpr. Piotr Kozieł
komentarze