Swój profesjonalizm i znajomość teleinformatycznego rzemiosła udowadniają każdego dnia, zapewniając niezawodną łączność i transmisję danych pomiędzy komórkami kontyngentu wykonującymi zadania mandatowe w Kosowie.
W Polskim Kontyngencie Wojskowym KFOR zadania z zakresu zabezpieczenia łączności służbowej na teatrze działań oraz z krajem realizują dwa zespoły łączności, a także żołnierze plutonu dowodzenia kompanii manewrowej. Przez dwadzieścia cztery godziny na dobę czuwają nad prawidłowym funkcjonowaniem systemu łączności satelitarnej, radiowej, przewodowej oraz sieci teleinformatycznej, stanowiących istotny element systemu dowodzenia PKW.
Dla większości podwładnych majora Mariusza Ziętka i porucznik Anny Buławy (szefów zespołów) jest to kolejna misja, w trakcie której mają okazję nabierać doświadczenia w pracy na nowoczesnych urządzeniach i środkach łączności wykorzystywanych w działaniach poza granicami kraju.
Wykorzystywanie terminali satelitarnych pozwala na utrzymywanie łączności w najbardziej odległych, górzystych rejonach Kosowa, które oprócz łączności służbowej umożliwiają kontakt żołnierzy z najbliższymi w kraju.
Zespół majora Ziętka zabezpiecza funkcjonowanie systemu łączności jawnej i niejawnej z krajem, a także nadzoruje i zarządza sieciami informatycznymi wykorzystywanymi w kontyngencie. Wszyscy razem stanowią jeden „team”, którego zadaniem jest zapewnienia sprawnego funkcjonowania systemu łączności umożliwiającego wymianę informacji na wszystkich płaszczyznach działalności kontyngentu.
– Musimy być zawsze o krok przed wszystkimi, bo łączność musi funkcjonować na każdym etapie działań kontyngentu, a zwłaszcza kompanii manewrowej wykonującej zadania mandatowe w bazach na północy Kosowa – dodaje porucznik Anna Buława.
Święto łączności i informatyki stanowi okazję do podkreślenia profesjonalizmu i zaangażowania w działalności służbowej żołnierzy, których efektów pracy często nie widać gołym okiem, ale słychać bardzo wyraźnie.
Źródło: kpt. Remigiusz Kwieciński
autor zdjęć: por. Anna Buława
komentarze