moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rodzina rotmistrza odebrała jego awans

Pamięć o rtm. Witoldzie Pileckim jest żywa do dziś, a jego postać może być wzorcem dla wszystkich żołnierzy – mówił minister Tomasz Siemoniak wręczając rodzinie rotmistrza akt mianowania go na stopień pułkownika. Oficer w czasie okupacji dobrowolnie dostał się do obozu Auschwitz i wysyłał stamtąd raporty o niemieckich zbrodniach.


Odbierając nominację Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rotmistrza, zaznaczyła, że jej ojciec był żołnierzem, który nigdy nie liczył sił, zdrowia ani życia dla Polski. − Jako jedyny poszedł dobrowolnie do oświęcimskiego piekła, wypełnił tam swoją misję i uciekł, aby dać świadectwo tamtejszym zbrodniom – mówiła.

Stwierdziła też, że wreszcie jej ojciec jest w Polsce doceniany, a szczególnie cieszy ją 25 szkół, które noszą jego imię. – Dzięki temu jestem spokojna, że powstanie nowo pokolenie Polaków, dla których najważniejsza będzie Ojczyzna – dodała.

– To dla mnie wzruszający moment i uważam, że decyzja o awansie rtm. Witolda Pileckiego, osoby niezwykle ważnej dla Polski, była całkowicie uzasadniona, wywołała też w wielu środowiskach mnóstwo pozytywnych głosów – podkreślał minister obrony Tomasz Siemoniak wręczając rodzinie rotmistrza pośmiertny akt mianowania oficera na stopień pułkownika.


Film: DPI MON

W rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl syn rotmistrza Andrzej Pilecki podkreślił, że z siostrą cieszą ich wszystkie inicjatywy upamiętniające ich ojca. Jedną nich był kwietniowy rajd śladami jego ucieczki z Auschwitz, którym przeszli młodzi ludzie z zespołu „Forteca". – To była wspaniała inicjatywa i udało mi się dołączyć do nich w kilku miejscach – stwierdził Andrzej Pilecki.

Rodzeństwo wspominało też o mającym powstać w Warszawie pomniku pułkownika. – Rozważane są różne lokalizacje, ale dla nas jest istotne, żeby stanął w miejscu godnym i bezpiecznym, aby nikt go nie niszczył – mówili.

Oboje czekają też na odnalezienie i zidentyfikowanie szczątków ojca, zamordowanego przez komunistów w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Pochowano go najprawdopodobniej na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach. – To byłby wspaniały moment, moglibyśmy wtedy pochować ojca w rodzinnym grobie obok mamy – podkreślali.

* * * * *

Płk Witold Pilecki, bohater wojny z bolszewikami, walczył w kampanii wrześniowej 1939 r., potem został żołnierzem Armii Krajowej. W czasie okupacji pozwolił się aresztować i dobrowolnie dostał się do obozu w Oświęcimiu. W trakcie ponad dwuletniego pobytu stworzył tam ruch oporu i przesyłał do dowództwa AK pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. Dosłużył się stopnia rotmistrza (w kawalerii odpowiednik kapitana). Po wojnie został przez komunistów skazany na śmierć w pokazowym procesie, w którym oskarżono go o zdradę i szpiegostwo. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. Możliwe, że miejsce jego pochówku ustalą historycy prowadzący badania na warszawskich Wojskowych Powązkach. Na razie odnaleziono tam szczątki ok. 200 ofiar komunistycznego terroru i zidentyfikowano 16 z nich. Prace zostaną wznowione na wiosnę. Rotmistrz został zrehabilitowany w 1990 r. i pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Tomasz Siemoniak uznając zasługi Witolda Pileckiego pośmiertnie mianował go 5 września na stopień pułkownika.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Skromny początek wielkiej wojny
 
Zimowy sprawdzian podchorążych
Offset dla „Wisły”
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pierwszy skok
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
Dobrowolsi – czas start!
Polska przystań brytyjskich jeńców
Eurofightery znowu w Polsce
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojenny bohater na szubienicy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Mocny sygnał od NATO
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Tajna misja polskiej agentki
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Bruksela przed szczytem
Lista trupich główek
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
„Avenger” na Monte Cassino
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Abramsy pod dobrą opieką
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Cud w Trewirze
Nowy szef CWCR
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojna o porządek świata
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Palmiry – miejsce kaźni
Air Show ’25 – do zobaczenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO