moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bumar dementuje medialne doniesienia

„Z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności spółka nie odprowadza do ścieków substancji ani żadnych związków chemicznych, które mogłyby spowodować masowe zatrucie organizmów w rzece” – tak zarząd Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” SA odpowiada na medialne zarzuty zatrucia Odry. I zapowiada kroki prawne za rozpowszechnianie „insynuacji i zarzutów”.

Służby sanitarne, strażacy, a także wojsko wyłowili już z Odry ponad 80 t martwych ryb, jednak przyczyna zatrucia rzeki wciąż nie jest znana. Kilka dni temu w mediach pojawiły się doniesienia, że katowicki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi kontrolę w państwowych Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” w związku z zatruciem Odry.

Zarząd Bumaru-Łabędy wydał komunikat, w którym odniósł się do spekulacji, iż za skażenie rzeki odpowiadają właśnie gliwickie zakłady, które specjalizują się w naprawach i serwisie broni pancernej. Zarząd podkreśla, że jako przedsiębiorstwo o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, Bumar-Łabędy przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów, a działalność spółki jest stale kontrolowana także pod względem parametrów oddawanych ścieków.

„Na bieżąco weryfikowane są wszystkie wymogi ujęte w decyzjach środowiskowych wydanych przez odpowiednie organy administracyjne, zwłaszcza dotyczące oddziaływania na środowisko” – podkreśla kierownictwo zakładów. I wyjaśnia, że spółka nie wytwarza ścieków, które mogłyby doprowadzić do katastrofy ekologicznej, jaka ma miejsce w Odrze. „Z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności spółka nie odprowadza do ścieków substancji, ani żadnych związków chemicznych, które mogłyby spowodować masowe zatrucie organizmów w rzece. Wytwarzane przez Spółkę ścieki poddawane są oczyszczaniu zgodnie z wymogami środowiskowymi oraz dostępną technologią” – czytamy w komunikacie. Firma wskazuje również, że na bieżąco prowadzi rutynowe kontrole ścieków, a próbki za każdym razem pobiera i bada akredytowane laboratorium zewnętrzne. „W pobieranych systematycznie próbkach nie wykazano zanieczyszczeń. Wszelkie parametry są zgodne z przyjętymi normami” – zaznacza zarząd Bumaru-Łabędy.

Przedsiębiorstwo przyznaje, że w związku z tym, iż w podmiotach gospodarczych prowadzących działalność w dorzeczu Odry inspektoraty ochrony środowiska zleciły kontrole doraźne, kontrolerzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach pojawili się także w gliwickiej spółce. „Kontroli podlegają wszystkie posiadane przez Spółkę instalacje takie jak: Osadniki Mechaniczno-Technologiczne oraz Oczyszczalnia Ścieków Sanitarnych. Przewidywany czas zakończenia kontroli to koniec sierpnia 2022 roku. Szczegółowa analiza wszystkich badanych próbek zostanie ujęta w raporcie pokontrolnym, aczkolwiek cząstkowe wyniki próbek nie wykazały do dziś żadnych uchybień oraz odchyleń w zakresie środowiskowym” – informuje zarząd Bumaru-Łabędy.

Kierownictwo spółki zapowiada kroki prawne w związku z publikacjami. „Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A. podejmą stanowcze kroki prawne w stosunku do osób oraz podmiotów rozpowszechniających nieodpowiadające rzeczywistości insynuacje i zarzuty, które naruszają dobre imię zakładu i szkalują jego wizerunek” – poinformowano w komunikacie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-koreańskie rozmowy
 
Sokół czuwa w Tatrach
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Wszystkie Pilice w wojsku
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Polski dzień strzelania w Rumunii
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Co może Hugin
Operacja NATO przy granicy z Rosją
PKW Orlik gotowy na misję
Futsal na zakończenie rywalizacji
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
PGZ rośnie w siłę
Laserowa rewolucja
32 krążki pływaków-żołnierzy
Porozumienie Sikorski-Stalin
Szef MON-u o planach obrony kraju
Uwolnić zakładników
Terytorials na etacie
Zimowy test dobrowolsów
PKW Orlik już w Estonii
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Kolejne zakupy dla wojska
Zielony talizman Polaków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
„Sokół” wylądował
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Loty M-346 wstrzymane
Wiara bez wiedzy
Saperzy na wschodzie Polski
Certyfikacja Eurokorpusu
Fiński debiut w Sojuszu
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Out of the Shadow
Orka po koreańsku
Realia, a nie teoria
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Unijna pomoc dla Ukrainy
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Spoczęli w ojczyźnie
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Podchorążowie świętują
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Misja: obronić Finlandię
Abramsy jadą na ukraiński front
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Ekspresowa pomoc

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO