moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rocznica powstania Batalionu „Zośka”

To więcej niż legenda, to symbol harcerskiej służby całym życiem – napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście do uczestników obchodów 70-lecia powstania Batalionu „Zośka”. Do dziś żyje kilkunastu byłych „zośkowców”. Wielu z nich spotkało się na dzisiejszej uroczystości.


– „Zośka” i kultywowane w niej wartości – dobro ojczyzny, honor i braterstwo były dla mnie kierunkowskazem na całe życie, nie tylko w czasie walki i komunistycznego terroru – mówił portalowi polska-zbrojna.pl prof. Tytus Karlikowski, przewodniczący Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Batalionu „Zośka”.

Podczas Powstania Warszawskiego miał 17 lat – był jednym z najmłodszych żołnierzy batalionu. W walkach na Starym Mieście był ranny. Stracił oko. Ocalał przeprowadzony kanałami przez kolegów. Dziś razem z kilkunastoma byłymi „zośkowcami” spotkał się w Centralnej Bibliotece Wojskowej na obchodach 70-lecia powstania ich oddziału.

„Batalion „Zośka” to więcej niż legenda, to symbol harcerskiej służby całym życiem” – napisał w liście do uczestników uroczystości prezydent Bronisław Komorowski, który objął obchody honorowym patronatem. Minister obrony Tomasz Siemoniak w swoim przesłaniu podkreślał, że żołnierze batalionu dali lekcje bohaterstwa i poświęcenia budując fundamenty wolnej Polski.

Uroczystość uświetnił koncert piosenek powstańczych zespołu „Śląsk” i film dokumentalny poświęcony batalionowi. Potem przyszedł czas na wspomnienia. − Najcięższy moment powstania? Kiedy w czasie walk o kościół Jana Bożego na Starówce trafił mnie pocisk – opowiada Jan Maruszewski „Janusz”. Jak dodaje, lekarzom nie udało się wydobyć wszystkich odłamków i jeden z nich tkwi nadal w jego głowie. – Odejdę z nim pewnie na wieczną wartę – uśmiecha się pan Jan.

Byli żołnierze „Zośki” z rozrzewnieniem wspominali też walczące z nimi dziewczęta. Jedną z nich była Anna Wyganowska-Eriksson „Ania”, która dołączyła do oddziału w czasie powstania. – Najpierw byłam łączniczką batalionu AK „Czata 49”, ale jako harcerka chciałam walczyć z harcerzami i dlatego przeszłam do plutonu „Zośki” – opowiada. Za udział w walkach na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie i Mokotowie pani Anna była dwukrotnie odznaczona Krzyżem Walecznych.


„Zośkowców” cieszył też udział w obchodach żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, która kontynuuje ich tradycje. – My już powoli odchodzimy i dobrze, że młodzi będą pamiętać o naszym oddziale – stwierdził Jan Maruszewski.

Dowódca komandosów płk Wiesław Kukuła podkreślał natomiast, że jego żołnierze starają się być godnymi następcami „Zośki”. – Walcząc z zagrożeniami na całym świecie czujemy się współczesnymi „zośkowcami”. Też nieraz patrzyliśmy śmierci w oczy i znamy okrucieństwo wojny, jesteśmy też gotowi na wezwanie Ojczyzny stanąć w jej obronie – mówił oficer.

Uroczystość w CBW zakończyła trzydniowe obchody rocznicy powstania Batalionu „Zośka”. Wcześniej jego żołnierze w towarzystwie komandosów z Lublińca odwiedzili w Warszawie miejsca pamięci związane z oddziałem i uczestniczyli w Apelu Poległych.

* * * * *

Batalion Armii Krajowej „Zośka” powstał 1 września 1943 r. z przekształcenia istniejącego od 1942 r. harcerskiego oddziału szturmowego Szarych Szeregów. Nazwę przyjął na pamiątkę poległego w jeden z akcji dywersyjnych dowódcy warszawskich grup szturmowych kpr. pchor. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”. Dowódcą oddziału był ppor. Ryszard Białous „Jerzy”. W trakcie okupacji żołnierze „Zośki” uczestniczyli w akcjach dywersyjnych i sabotażowych, a w Powstaniu Warszawskim brali udział w najcięższych walkach na Woli, Starówce i Czerniakowie. Poległo wtedy 360 jego żołnierzy, czyli 70 procent oddziału.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Andrzej
1382366820
Chyba w 1955 r był Światowy Zlot Młodzieży w Warszawie połączony z otwarciem Pałacu Kultury i Nauki - darem towarzysza Stalina dla Polski. Zamiast wiwatować na placu przed pałacem, ojciec zabrał mnie na Powązki na groby Zośki, Ponurego i innych bohaterów ucząc mnie w ten sposób patriotyzmu. To było wielkie przeżycie!!! Pozdrawiam serdecznie.
1C-7C-CF-47

Rusza kwalifikacja wojskowa
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zachód przeciwko „korsarzom”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Wojenny bohater na szubienicy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Air Show ’25 – do zobaczenia
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Cud w Trewirze
Tajna misja polskiej agentki
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wojna o porządek świata
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Nowoczesna łączność dla armii
Dobrowolsi – czas start!
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Eurofightery znowu w Polsce
Offset dla „Wisły”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Palmiry – miejsce kaźni
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Którą drogą do armii?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Avenger” na Monte Cassino
Abramsy pod dobrą opieką
Lista trupich główek
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wielki test w West Point coraz bliżej
Skromny początek wielkiej wojny
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pierwszy skok
Zamiana po włosku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Bruksela przed szczytem
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO