Wojskowe Powązki, pomnik Gloria Victis, Kwatera Batalionu Zośka, Kwatera Baszty, Kwatera na Łączce – taką trasą przejdą uczestnicy niedzielnego spaceru śladami historii Powstania Warszawskiego. – Spacer jest okazją do jej poznania – zachęca Anna Kotonowicz, rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Organizatorem wędrówek jest stołeczne Muzeum Powstania Warszawskiego. Spacer śladami powstania odbędzie się w najbliższą niedzielę – 6 października. – Nie prowadzimy zapisów. Na spacer z przewodnikiem Szymonem Niedzielą może przyjść każdy. Spotkamy się w południe przed bramą główną cmentarza wojskowego na Powązkach – tłumaczy rzeczniczka muzeum. Uczestnicy wędrówki zwiedzą jedną z najstarszych stołecznych nekropolii, poznają historię pomnika Gloria Victis, Kwatery Batalionu Zośka, Żywiciela, Baszty, Kilińskiego i Kwatery na Łączce. Podczas spotkania zbierane będą także pieniądze na renowację zaniedbanych mogił i miejsc pamięci Powstania Warszawskiego.
– Przemierzamy Warszawę i niemal na każdej ulicy znajdujemy ślady historii miasta. Większość z nich stanowią miejsca związane z Powstaniem Warszawskim. Mijając je na co dzień większość z nas nie zwraca na nie uwagi – mówi Anna Kotonowicz, rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego. – Organizowane przez nas spacery są okazją do poznania ich historii.
Podczas wędrówki, w której udział jest bezpłatny, przewodnicy muzeum opowiadają o powstańczych walkach, które rozegrały się w poszczególnych dzielnicach miasta. Dotychczas odbyło się 12 spacerów, a w każdym uczestniczyło około 80 osób. W lipcu i sierpniu przewodnicy Muzeum Powstania Warszawskiego oprowadzali po Starówce, Śródmieściu, Powiślu, Woli, Ochocie i Mokotowie. Uczestnicy spacerów dowiedzieli się m.in. o tym, kto walczył na ulicach miasta, gdzie budowano barykady i które budynki miały strategiczne znaczenie dla walczącej stolicy. We wrześniu miłośnicy historii Warszawy spacerowali po Pradze, Żoliborzu, Sadybie i Sielcach. Ostatni spacer w tym roku odbędzie się 13 października. Podczas spotkania przewodnicy opowiedzą m.in. o Forcie Czerniaków.
autor zdjęć: Anna Dąbrowska
komentarze