moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O twórcy GROM w Akademii Obrony

W piątek, dokładnie w dniu urodzin generała Sławomira Petelickiego, rozpocznie działalność stowarzyszenie jego imienia. Wcześniej w Akademii Obrony Narodowej odbędzie się konferencja naukowa poświęcona roli Wojsk Specjalnych w operacjach poza granicami Polski.


W konferencji wezmą udział przedstawiciele wszystkich służb i jednostek Wojsk Specjalnych w Polsce. Spotkanie ma charakter zamknięty. – Mogą w nim wziąć udział tylko zaproszeni goście – zaznacza Andrzej Glen, prorektor ds. naukowych AON.

Stowarzyszenie założyli przyjaciele gen. Petelickiego. – Na razie liczy ono piętnastu członków – wyjaśnia Agnieszka Petelicka, wdowa po generale. Organizacja ma pomagać byłym żołnierzom jednostek specjalnych i ich rodzinom, a także utrwalać pamięć o tragicznie zmarłym patronie.

W planach na najbliższy rok znalazło się m.in. utworzenie funduszu dla byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych, prowadzenie terapii dla rodzin żołnierzy wyjeżdżających na misje. Stowarzyszenie chce też organizować  szkolenia przygotowujące do świadczenia usług detektywistycznych czy ochroniarskich. Mają pomóc byłym wojskowym znaleźć nową pracę. Przyjaciele gen. Petelickiego planują  też m.in. zorganizować obóz historyczno-sportowy dla dzieci i młodzieży i grę uliczną „Śladami cichociemnych”.

Gen. Sławomir Petelicki był jedną z najbardziej znanych, a zarazem najbarwniejszych postaci w polskich służbach specjalnych i armii. Jego życiorysem śmiało można obdzielić kilka osób. Służbę rozpoczynał w PRL. Był dyplomatą na placówkach w Wietnamie Północnym, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie prowadził tam działalność wywiadowczą. W latach 1987–1988 był zastępcą naczelnika kontrwywiadu zagranicznego, potem przez rok doradcą ministra spraw zagranicznych i kierownikiem ochrony placówek. 13 lipca 1990 roku dzięki jego staraniom powstała jednostka specjalna GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego). Jej żołnierze zasłynęli operacjami m.in. na Haiti, Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Schwytali m.in. Slavko Dokmanovicia, zbrodniarza wojennego zwanego „Rzeźnikiem z Vukovaru”.

Gen. Petelicki kierował GROM-em do 1995 roku, a potem jeszcze w latach 1997–99. Za jego czasów jednostka nawiązała współpracę z tak elitarnymi oddziałami specjalnymi jak brytyjski SAS czy US Navy SEAL. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał m.in. amerykański medal Military of Merit oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. 16 czerwca 2012 roku, jak później ustaliła prokuratura, generał zastrzelił się w garażu swojego domu. Miał 66 lat.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr Janusz Walczak

dodaj komentarz

komentarze


Priorytety na szczyt NATO
NATO liczy wydatki przed szczytem
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Szermierze i pięściarki na podium
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Wsparcie ma znaczenie
„Iks” nasz powszedni
Barakudy z Polski
Na straży odporności Polski
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Tropem tajemnic z przeszłości
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Sojusznicza medycyna pola walki
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Pilny apel o rakiety do Patriotów
Prezydent RP o szczycie NATO
Domek Pilota w LAW otwarty
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Przełomowe zdolności artylerzystów
Polski wkład w operację „Overlord”
Zbrodnicza farsa
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
US Army zaprasza do świętowania
Bez zmian w emeryturach
Miliardy na obronność
Orka dobiła do brzegu
NATO zwiększy produkcję broni
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
USA znów uderzyły w Iran
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Śmierć w sercu Azji
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Apetyt Smoka rośnie
Od dronów po lufy armatnie
Ważne decyzje w Brukseli
Uzbrojenie za 16,5 mld zł przekazane Ukrainie
Nadchodzą zmiany
Równanie z „Iksem”
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Zatrzymać drona
Niebo bez dominacji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Podróż w ciemność
Westerplatte zmieni się nie do poznania
SKON o budżecie MON-u
Przełomowe porozumienie
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Poznański gen wolności
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
PKW Irak zostaje w Jordanii
Królowa wspinaczki kończy karierę
Promocja oficerska na WAT
Anglicy znów uciekną z obozu
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Airbus A330 MRTT
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO