Po raz siedemnasty, na zakończenie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, wręczono Defendery – nagrody dla najbardziej oryginalnych produktów obronnych, wyróżniających się walorami eksploatacyjnymi oraz nowatorstwem technicznym. W tym roku Defenderami nagrodzono dziesięć wyrobów.
Platforma minowania narzutowego BAOBAB.
O tym, kto otrzyma targowe laury, decyduje komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Sił Zbrojnych RP. Podobnie jak przed rokiem, jury przewodniczył wiceminister obrony narodowej generał Waldemar Skrzypczak.
Minister w wystąpieniu kończącym MSPO 2013 podkreślał, że kielecka impreza z roku na rok się rozwija i jest bardzo dobrym miejscem do promocji rodzimej zbrojeniówki, która pokazała na targach wszystko, co ma najlepszego w swojej ofercie, oraz to, nad czym pracuje w ramach programów badawczo-rozwojowych.
Jury zadecydowało, że Defendery w tym roku otrzymają:
• Havelsan z Turcji – za Genesis CMS – zintegrowany okrętowy system zarządzania walką,
• Konsorcjum Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 oraz firm Teldat i Siltec za zintegrowany system informacyjny WTS,
• ARMPOL z Sulejówka za zestaw kontenerowych warsztatów lotniczych do obsługi samolotów i śmigłowców typu KWL.SX-02,
• Huta Stalowa Wola – za platformę minowania narzutowego BAOBAB,
• Szczęśniak – Pojazdy Specjalne za pojazd dla patroli rozminowania Atena II,
• Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i Eurotech – za wielosamolotowy system imitatorów celów powietrznych Vermin,
• Wojskowa Akademia Techniczna i WB Electronics za programowane elektronicznie urządzenie do zdalnego prowadzenia ognia z polowych wyrzutni rakietowych,
• BUMAR PCO za zminiaturyzowany monokular uniwersalny MU-3M Koliber,
• Zakłady Mechaniczne w Tarnowie za 40-milimetrowy ręczny granatnik powtarzalny RGP-40,
• Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów za robota do rozpoznania i działań pirotechnicznych Ibis.
Symulator szkolenia dowódców i działonowych KTO Rosomak – Tasznik. Za ten produkt nagrodę Prezydenta RP otrzymało konsorcjum Wojskowych Zakładów Mechanicznych z Siemianowic Śląskich, Autocomp Management oraz Trinity Interactive.
Na zakończenie targów, oprócz Defenderów, wręczono również nagrodę Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP oraz laury resortowe. Nagrodę Prezydenta RP otrzymało konsorcjum Wojskowych Zakładów Mechanicznych z Siemianowic Śląskich, Autocomp Management oraz Trinity Interactive za symulator szkolenia dowódców i działonowych KTO Rosomak – Tasznik.
Nagrodą Ministra Obrony Narodowej wyróżniono Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 z Łodzi za bezzałogowy śmigłowiec – robot do zadań specjalnych – ILX 27.
Nagrody specjalne Ministra Gospodarki otrzymały – Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki, które wyróżniono w kategorii „Offsetobiorca sektora obronnego”, oraz Pratt & Whitney Kalisz, które zwyciężyły w kategorii „Polski eksporter uzbrojenia”.
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze