moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zdanie obowiązków zastępcy dowódcy Marynarki Wojennej – szefa Sztabu MW

29 sierpnia na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” odbyła się uroczystość zdania obowiązków zastępcy dowódcy Marynarki Wojennej – szefa Sztabu MW przez wiceadmirała Ryszarda Szczepana Demczuka.


Z dniem 19 sierpnia minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wyznaczył wiceadmirała Ryszarda Demczuka na stanowisko szefa Zespołu do spraw Inspektoratu Marynarki Wojennej w Grupie Organizacyjnej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.    

Ceremonia, w asyście pocztu sztandarowego Marynarki Wojennej, rozpoczęła się o godzinie 09:00 od złożenia meldunku dowódcy Marynarki Wojennej admirałowi floty Tomaszowi Mathea. Głównym punktem uroczystości było odczytanie decyzji ministra obrony narodowej o zdaniu obowiązków zastępcy dowódcy MW – szefa Sztabu MW przez wiceadmirała Ryszarda Demczuka i objęciu przez niego nowego stanowiska. Dowódca Marynarki Wojennej wyróżnił także wiceadmirała Ryszarda Demczuka kordzikiem honorowym Sił Zbrojnych RP.    
 
*****
Wiceadmirał Ryszard Szczepan Demczuk urodził się 3 sierpnia 1959 r. w Białej Podlaskiej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (1985). Ukończył: kurs przeszkolenia oficerów szczebla operacyjno-taktycznego (1990), międzynarodowy kurs oficerów sztabu w Akademii Obrony Holandii (1996), kurs integracji z NATO (1998), kurs „Liderzy XXI wieku” w Europejskim Centrum Studiów Bezpieczeństwa w amerykańskim Instytucie im Georga C. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen (1998), studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej (2000) oraz podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej w Newport (2001).

Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej od 1985 roku pełnił służbę w 3 Flotylli Okrętów w 1 Dywizjonie Okrętów Rakietowych, przechodząc wszystkie szczeble dowodzenia od dowódcy działu do dowódcy okrętu. W latach 1989−1994 dowodził okrętem rakietowym ORP „Oksywie”, a w latach 1995−1997 okrętem rakietowym ORP „Grom”. Następnie zajmował stanowiska w 3 Flotylli Okrętów i w Sztabie Marynarki Wojennej. W 2002 roku powrócił do Dywizjonu Okrętów Rakietowych i w tym samym roku objął nad nim dowodzenie. Następnie pełnił obowiązki głównego specjalisty w Dowództwie Marynarki Wojennej. W 2007 roku został dowódcą Centrum Operacji Morskich. W czerwcu 2008 roku zdał obowiązki dowódcy COM i został skierowany na studia polityki obronnej w Uniwersytecie Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. W dniu 1 grudnia 2009 r. objął obowiązki szefa Szkolenia Marynarki Wojennej RP. Od listopada 2010 roku do sierpnia 2011 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy Grupy Zadaniowej CJIATF-SHAFAFIYAT w strategicznym dowództwie ISAF w Kabulu.

W dniu 1 października 2012 roku objął obowiązki zastępcy dowódcy Marynarki Wojennej – szefa Sztabu MW. Z dniem 19 sierpnia 2013 roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wyznaczył wiceadmirała Ryszarda Demczuka na stanowisko szefa Zespołu do spraw Inspektoratu Marynarki Wojennej w Grupie Organizacyjnej Dowództwa Generalnego RSZ.

Wiceadmirał Ryszard Demczuk jest także czołowym racjonalizatorem Marynarki Wojennej. Jego wnioski pt. „Proces dowodzenia. Metodologia pracy dowódcy i sztabu w planowaniu działań bojowych w aspekcie spełnienia wymogów interoperacyjności z procedurami obowiązującymi w NATO” oraz „Wykorzystanie planszetu OPA w walce o żywotność okrętu, wg. procedur NATO” zdobyły wyróżnienie dowódcy Marynarki Wojennej i zostały wprowadzone do stosowania w Marynarce Wojennej. W 2006 roku praca racjonalizatorska pt. „Modernizacja morskiej wyrzutni celu powietrznego ICP KOLIBER” zdobyła 1. miejsce w Marynarce Wojennej.

Wiceadmirał Ryszard Demczuk jest żonaty i ma dwie córki. Interesuje się literaturą, historią cywilizacji i rozwoju myśli wojskowej.

PZ

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
 
Zachód przeciwko „korsarzom”
Abramsy pod dobrą opieką
Lista trupich główek
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Będą kolejne „Daglezje-P”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Liban uznany za strefę działań wojennych
„Avenger” na Monte Cassino
Nowe śmigłowce kawalerii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Śnieg może być groźną bronią
Invictus w zimowym stylu
Cud w Trewirze
Zielone światło dla Barbary
W rezerwie pasywnej będą oceny
Eurofightery znowu w Polsce
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rakietowy szach
Bruksela przed szczytem
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Offset dla „Wisły”
Skromny początek wielkiej wojny
Lekcje z frontu
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Szef MON-u w Brukseli
Roszady personalne w PGZ-ecie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Ślubowanie kadetów OPW
Pierwszy skok
Gwiazdy sportu dają lekcję
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Wojna o porządek świata
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Spadochroniarze na Podlasiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO