moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zdanie obowiązków zastępcy dowódcy Marynarki Wojennej – szefa Sztabu MW

29 sierpnia na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” odbyła się uroczystość zdania obowiązków zastępcy dowódcy Marynarki Wojennej – szefa Sztabu MW przez wiceadmirała Ryszarda Szczepana Demczuka.


Z dniem 19 sierpnia minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wyznaczył wiceadmirała Ryszarda Demczuka na stanowisko szefa Zespołu do spraw Inspektoratu Marynarki Wojennej w Grupie Organizacyjnej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.    

Ceremonia, w asyście pocztu sztandarowego Marynarki Wojennej, rozpoczęła się o godzinie 09:00 od złożenia meldunku dowódcy Marynarki Wojennej admirałowi floty Tomaszowi Mathea. Głównym punktem uroczystości było odczytanie decyzji ministra obrony narodowej o zdaniu obowiązków zastępcy dowódcy MW – szefa Sztabu MW przez wiceadmirała Ryszarda Demczuka i objęciu przez niego nowego stanowiska. Dowódca Marynarki Wojennej wyróżnił także wiceadmirała Ryszarda Demczuka kordzikiem honorowym Sił Zbrojnych RP.    
 
*****
Wiceadmirał Ryszard Szczepan Demczuk urodził się 3 sierpnia 1959 r. w Białej Podlaskiej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (1985). Ukończył: kurs przeszkolenia oficerów szczebla operacyjno-taktycznego (1990), międzynarodowy kurs oficerów sztabu w Akademii Obrony Holandii (1996), kurs integracji z NATO (1998), kurs „Liderzy XXI wieku” w Europejskim Centrum Studiów Bezpieczeństwa w amerykańskim Instytucie im Georga C. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen (1998), studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej (2000) oraz podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej w Newport (2001).

Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej od 1985 roku pełnił służbę w 3 Flotylli Okrętów w 1 Dywizjonie Okrętów Rakietowych, przechodząc wszystkie szczeble dowodzenia od dowódcy działu do dowódcy okrętu. W latach 1989−1994 dowodził okrętem rakietowym ORP „Oksywie”, a w latach 1995−1997 okrętem rakietowym ORP „Grom”. Następnie zajmował stanowiska w 3 Flotylli Okrętów i w Sztabie Marynarki Wojennej. W 2002 roku powrócił do Dywizjonu Okrętów Rakietowych i w tym samym roku objął nad nim dowodzenie. Następnie pełnił obowiązki głównego specjalisty w Dowództwie Marynarki Wojennej. W 2007 roku został dowódcą Centrum Operacji Morskich. W czerwcu 2008 roku zdał obowiązki dowódcy COM i został skierowany na studia polityki obronnej w Uniwersytecie Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. W dniu 1 grudnia 2009 r. objął obowiązki szefa Szkolenia Marynarki Wojennej RP. Od listopada 2010 roku do sierpnia 2011 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy Grupy Zadaniowej CJIATF-SHAFAFIYAT w strategicznym dowództwie ISAF w Kabulu.

W dniu 1 października 2012 roku objął obowiązki zastępcy dowódcy Marynarki Wojennej – szefa Sztabu MW. Z dniem 19 sierpnia 2013 roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wyznaczył wiceadmirała Ryszarda Demczuka na stanowisko szefa Zespołu do spraw Inspektoratu Marynarki Wojennej w Grupie Organizacyjnej Dowództwa Generalnego RSZ.

Wiceadmirał Ryszard Demczuk jest także czołowym racjonalizatorem Marynarki Wojennej. Jego wnioski pt. „Proces dowodzenia. Metodologia pracy dowódcy i sztabu w planowaniu działań bojowych w aspekcie spełnienia wymogów interoperacyjności z procedurami obowiązującymi w NATO” oraz „Wykorzystanie planszetu OPA w walce o żywotność okrętu, wg. procedur NATO” zdobyły wyróżnienie dowódcy Marynarki Wojennej i zostały wprowadzone do stosowania w Marynarce Wojennej. W 2006 roku praca racjonalizatorska pt. „Modernizacja morskiej wyrzutni celu powietrznego ICP KOLIBER” zdobyła 1. miejsce w Marynarce Wojennej.

Wiceadmirał Ryszard Demczuk jest żonaty i ma dwie córki. Interesuje się literaturą, historią cywilizacji i rozwoju myśli wojskowej.

PZ

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Wsparcie ma znaczenie
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
NATO liczy wydatki przed szczytem
Równanie z „Iksem”
Ważne decyzje w Brukseli
Pilny apel o rakiety do Patriotów
Orka dobiła do brzegu
Uzbrojenie za 16,5 mld zł przekazane Ukrainie
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Śmierć w sercu Azji
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Przełomowe porozumienie
Zbrodnicza farsa
Tropem tajemnic z przeszłości
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Zatrzymać drona
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Szerszeń z Sochaczewa
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Twarzą w twarz
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
US Army zaprasza do świętowania
„Iks” nasz powszedni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Szermierze i pięściarki na podium
USA znów uderzyły w Iran
Promocja oficerska na WAT
PIRX-1 na orbicie
Poznański gen wolności
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
PKW Irak zostaje w Jordanii
Podróż w ciemność
Apetyt Smoka rośnie
Barakudy z Polski
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Prezydent RP o szczycie NATO
Nadchodzą zmiany
Polski wkład w operację „Overlord”
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Dronowy kierunek przyszłości
Anglicy znów uciekną z obozu
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Królowa wspinaczki kończy karierę
Miliardy na obronność
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
SKON o budżecie MON-u
Na straży odporności Polski
Przełomowe zdolności artylerzystów
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Niebo bez dominacji
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Od dronów po lufy armatnie
Sojusznicza medycyna pola walki
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
NATO zwiększy produkcję broni
Airbus A330 MRTT
Domek Pilota w LAW otwarty
Bez zmian w emeryturach
Priorytety na szczyt NATO
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO