moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie z brygadą

W związku z odejściem ze struktur 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego, w dniu 23 sierpnia 2013 r., na uroczystej zbiórce w Sali Tradycji 25 BKPow odbyło się pożegnanie kpt. Eweliny Osuchowska-Rybka, kpt. Tomasza Rybka oraz starszego szeregowego Mariusza Zalega.


Pełniący obowiązki dowódcy brygady ppłk Tomasz Królikowski  w obecności żołnierzy i pracowników wojska uroczyście pożegnał odchodzących żołnierzy.

W trakcie zbiórki wspomniano przebieg służby wojskowej każdego z żegnanych żołnierzy oraz ich zasługi w działalności służbowej na rzecz brygady. Życząc dalszych sukcesów w życiu służbowym jak i prywatnym, dowódca wręczył odchodzącym pisemne podziękowania.

Na zakończenie kpt. Tomasz Rybka w imieniu wszystkich odchodzących żołnierzy podziękował za wspólnie spędzone lata w brygadzie, po czym dokonano wpisu do księgi pamiątkowej.

Kapitan Ewelina Osuchowska-Rybka w 2000 roku rozpoczęła służbę wojskową w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu na kierunku zmechanizowanym. Po promocji w 2004 r. wyznaczona została na stanowisko służbowe w 25 Batalionie Dowodzenia w Tomaszowie Mazowieckim jako pierwsza kobieta żołnierz w strukturach 25 BKPow dowódca plutonu rozpoznawczego.

Od lipca 2007 r. do lutego 2008 r. pełniła obowiązki dowódcy plutonu dowodzenia i zabezpieczenia śmigłowców w Polskim Kontyngencie Wojskowym wchodzącym w skład Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku. Za nienaganną służbę podczas IX zmiany PKW Irak prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał kpt. Ewelinie Osuchowskiej-Rybka „Gwiazdę Iraku”.

W uznaniu zasług dla IX zmiany MND CS gen. dyw. Tadeusz Buk wyróżnił w/w oficera ryngrafem pamiątkowym ,,Pro Memoria” oraz za wzorowe pełne poświęcenia wykonywanie zadań w ramach IX zmiany monetą pamiątkową dowódcy MND CS. Po zakończeniu misji zagranicznej powróciła do 25 Batalionu Dowodzenia na stanowisko szefa sekcji wychowawczej. W 2011 roku objęła obowiązki oficera prasowego w Dowództwie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.      

W 2011 roku rozkazem personalnym dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej mianowana została do stopnia kapitana oraz odznaczona za długoletnią i wzorową służbę brązowym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. Rozkazem Dowódcy 25 BKPow wyznaczona została do udziału w XI zmianie PKW w Islamskiej Republice Afganistanu.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 września została wyznaczona na nowe stanowisko służbowe w Departamencie Prasowo-Informacyjnym MON.

Kapitan Tomasz Rybka w 1999 roku rozpoczął służbę wojskową w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Po promocji w roku 2003 został wyznaczony na stanowisko dowódcy plutonu w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża. W 2004 roku przeniesiony do pełnienia dalszej służby wojskowej w strukturach 25 Brygady Kawalerii Powietrznej jako dowódca plutonu w 7 Batalionie Kawalerii Powietrznej.

Kpt. Rybka trzykrotnie pełnił służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku. Dwukrotnie jako dowódca plutonu oraz raz jako zastępca dowódcy szwadronu. W 2009 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy kompanii w 25 Batalionie Dowodzenia i mianowany do stopnia kapitana. Dwukrotnie skierowany do pełnienia służby w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Składzie Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu.

W podziękowaniu za wzorową służbę w XI zmianie PKW Afganistan został odznaczony przez stronę amerykańską medalem The Army Commendation Medal. Od 2011 r. pełnił służbę  w Dowództwie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej jako oficer w Sekcji Współpracy Cywilno-Wojskowej. W uznaniu za swoją długoletnią i wzorową służbę został odznaczony brązowym medalem „Siły w Służbie Ojczyzny”

Decyzją Ministra Obrony Narodowej został wyznaczony na stanowisko specjalisty w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych MON.

Starszy szeregowy Mariusz Zalega został powołany do zasadniczej służby wojskowej w 2001 roku, którą pełnił w 7 Batalionie Kawalerii Powietrznej. Po jej zakończeniu powołany do służby nadterminowej jako kierowca w tej samej jednostce wojskowej. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 2005 roku. W 2012 roku wyznaczony został na stanowisko młodszy kierowca- elektromechanik w Dowództwie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

W dniu 28 sierpnia zwolniony z zawodowej służby wojskowej wskutek zakończenia kontraktu i przeniesiony do rezerwy.

Źródło: por. Tomasz Pierzak

PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Tadeusz Bartosiński

dodaj komentarz

komentarze


Liban uznany za strefę działań wojennych
 
Rusza kwalifikacja wojskowa
Lista trupich główek
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Gwiazdy sportu dają lekcję
Pierwszy skok
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Offset dla „Wisły”
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zielone światło dla Barbary
Szef MON-u w Brukseli
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Eurofightery znowu w Polsce
Będą kolejne „Daglezje-P”
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lekcje z frontu
Ślubowanie kadetów OPW
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Śnieg może być groźną bronią
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Dobrowolsi – czas start!
Cud w Trewirze
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Skromny początek wielkiej wojny
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zimowy sprawdzian podchorążych
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nowe śmigłowce kawalerii
Spadochroniarze na Podlasiu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Abramsy pod dobrą opieką
„Avenger” na Monte Cassino
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Rakietowy szach
Zachód przeciwko „korsarzom”
W rezerwie pasywnej będą oceny
Roszady personalne w PGZ-ecie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Wojna o porządek świata
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Invictus w zimowym stylu
Bruksela przed szczytem
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO