moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy liderami w pięcioboju morskim

Bardzo dobrze rozpoczęli rywalizację o medale w wojskowych mistrzostwach świata w pięcioboju morskim reprezentanci Wojska Polskiego. Po pierwszej konkurencji zawodów rozgrywanych w Rio de Janeiro Polacy są liderami klasyfikacji drużynowej, a starszy mat Karol Morek prowadzi w rywalizacji indywidualnej.

Biało-czerwoni wyprzedzają o 13 punktów Brazylijczyków i o 100 Niemców. Natomiast st. mat Karol Morek ma przewagę 11 punktów nad zeszłorocznym wicemistrzem świata Niemcem Matthiasem Wesemanem. Duńczyk Mads Larsen traci do Polaka 20 oczek. Trzy kolejne miejsca zajmują reprezentanci gospodarzy. Broniący tytułu mistrzowskiego Szwed Lars Ekman zajmuje ósme miejsce – do lidera traci 51 punktów. W rywalizacji pań prowadzi brązowa medalistka mistrzostw z 2012 roku Brazylijka Simone Lima. W „drużynówce” pań również pierwsze miejsce zajmują reprezentantki gospodarzy. W Rio de Janeiro Polki nie startują.

Konkurencją rozpoczynającą rywalizację pięcioboistów morskich jest tor przeszkód. Zawodnicy mają do pokonania dystans 300 m i 10 przeszkód. Morek pokonał trasę w 1 min 43,7 s. Weseman był o 2,3 s wolniejszy, a Larsen stracił do Polaka aż sześć sekund. Przed rokiem na czempionacie w Szwecji pierwszą konkurencję wygrał Weseman przed Ekmanem i Morkiem, a drużynowo Szwedzi przed Polakami i Niemcami. Z kolei przed dwoma laty na mistrzostwach, które również odbyły się w Rio de Janeiro, Polacy po torze przeszkód zajmowali drugą pozycję, tracąc do Brazylijczyków 26 oczek. Natomiast najlepszy z naszych reprezentantów był Morek – na torze uzyskał drugi wynik.

Pięcioboiści morscy już po raz 49. walczą o medale wojskowych mistrzostw świata. Przed dwoma laty na czempionacie rozgrywanym w ramach V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro biało-czerwoni wywalczyli złoty medal w klasyfikacji drużynowej, ustanawiając przy tym wynikiem 24341 punktów nowy rekord świata. Na najwyższym stopniu podium stanęli: st. mar. Karol Morek, st. mar. Jacek Śliwiński, st. mar. Mateusz Szurmiej, st. mar. Łukasz Zięba i mar. Maciej Janiszewski. Ekipa z Wojskowego Zespołu Sportowego z Gdyni, kierowana przez kmdr. ppor. Jerzego Gołąbka, wyprzedziła o 35 punktów reprezentantów Niemiec oraz o 180 ekipę gospodarzy. W rywalizacji indywidualnej najlepiej z Polaków spisał się st. mar. Jacek Śliwiński, który wywalczył srebrny medal. W zeszłym roku w szwedzkiej bazie Berga Polacy wywalczyli brązowy medal w „drużynówce”, a w klasyfikacji indywidualnej najwyżej – na czwartym miejscu z tą samą liczbą punktów co brązowy medalista Niemiec Giacomo Gellert – uplasował się Śliwiński.

W tegorocznym czempionacie w Rio de Janeiro startuje 14 zawodniczek z ośmiu państw i 48 zawodników, którzy reprezentują jedenaście armii. Zwycięzców poznamy 15 lipca po zakończeniu piątej konkurencji – crossu na dystansie 3000 m ze strzelaniem, rzutem granatem i pokonywaniem na pontonie 100 m odcinka. Drugiego dnia mistrzostw pięcioboiści poddani są dwóm specjalistycznym próbom. Walczą o punkty w konkurencjach: ratowanie życia (pływanie na dystansie 75 m; po 50 m trzeba zdjąć pod wodą bluzę oraz wyciągnąć leżącego na dnie fantoma i przypłynąć z nim do mety) i pływaniu użytecznym (wodny tor przeszkód, pływanie w płetwach na dystansie 125 m z pokonywaniem przeszkód nawodnych i podwodnych, a na dodatek misja specjalna – „rozbrajanie” miny). Natomiast trzeciego dnia rywalizacji o medale zawodnicy muszą się wykazać umiejętnościami niezbędnymi w codziennej służbie (mają do wykonania kilka specjalistycznych zadań na lądzie i na wodzie; płyną łodzią między bojkami; do pokonania dystans 270 m). Czwarta konkurencja pięcioboju morskiego nazywa się: prace bosmańskie.

Wyniki

Indywidualnie, mężczyźni
1. st. mat Karol Morek (Polska) 1 min 43,7 s  (1231 punktów)
2. Matthias Weseman (Niemcy) 1.46,0 (1220)
3. Mads Larsen (Dania) 1.49,7 (1201)
4. Max Santos (Brazylia 1.49,8 (1201),
5. Baretto (Brazylia) 1.50,4 (1198),
6. Tiago Brasil (Brazylia) 1.52,2 (1189)

9. mat Jacek Śliwiński (Polska) 1.54,3 (1178),
10. st. mar. Mateusz Szurmiej (Polska) 1.54,3 (1178)
15. st. mar. Maciej Janiszewski (Polska) 1.57,9 (1160)
25. mar. Mateusz Kierzkowski (Polska) 2.05,4 (1123).

Indywidualnie, kobiety
1. Simona Lima (Brazylia) 1 min 51,5 s (1192 punkty)
2. Jessica Lessa (Brazylia) 1.55,4 (1173)
3. Jenna Sakkinen (Finlandia) 2.01,1 (1144)
4. Cecilia Sjöholm (Szwecja) 2.01,4 (1143)
5. Mari Lindstrom (Finlandia) 2.01,9 (1140)
6. Mie Hostrup (Dania) 2.04,9 (1125).

Drużynowo, mężczyźni
1. Polska – 4747 pkt.
2. Brazylia – 4734
3. Niemcy – 4647
4. Turcja – 4498
5. Dania – 4441
6. Szwecja – 4391.

Drużynowo, kobiety
1. Brazylia – 2365
2. Finlandia – 2284
3. Szwecja – 2230.

 

szus

autor zdjęć: Fot. archiwum reprezentacji Wojska Polskiego na V Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe

dodaj komentarz

komentarze


Przed misją w Rumunii
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Adaptacja i realizm
Odbić farmę z rąk przeciwnika
„Burza” na horyzoncie
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
NATO i USA o Iranie
Tatuaże pod mundurem
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polsko-kanadyjska współpraca
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Marsz prawdę ci powie
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Ochrona lasu dla obronności
Ryś w boksie
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Syndrom Karbali
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Wypadek w PKW UNIFIL
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Generał z cienia
Husarze już w Polsce!
Sprawdzian dla zawiszaków
Witajcie w domu, Husarze!
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Bieg ku pamięci bohaterów
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Polski wkład w San
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Roboty saperskie bez tajemnic
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Polsko-estońska współpraca
Huta Częstochowa bliżej wojska
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Początek wielkiej historii
Biało-czerwona na Monte Cassino
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Równanie z „Iksem”
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Od cyberkursu po mundurówkę
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Sprawdzian na Bornholmie
Czekamy na F-35
Groźny incydent w Libanie
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
WAT wzmacnia „opelotkę”
Czerwieńsze będą…
Bez patosu o misjach
Bez zmian w emeryturach
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Nowe miny przeciwpiechotne dla polskiego wojska
Symbol skupiający wiele znaczeń
Desant na Odrze
Poznaj tajemnice Husarza
Tu nie ma miejsca na błędy
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO