moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Senatorowie za reformą dowodzenia

Senat przyjął ustawę wprowadzającą reformę dowodzenia i kierowania armią. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta. Zmiany w wojsku zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.


W głosowaniu przepadł wniosek senatorów PiS, by odrzucić ustawę w całości. Ostatecznie za przyjęciem ustawy głosowało 56 senatorów, przeciw było 24, a od głosu wstrzymało się 3.

Dwa tygodnie wcześniej opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt ustawy zaakceptował Sejm. Teraz dokument czeka na podpis prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmiany w systemie dowodzenia armią mają obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.

Reforma zakłada konsolidację systemu dowodzenia i kierowania armią, zmniejszenie liczby centralnych dowództw oraz wprowadzenie tożsamości struktur w czasie pokoju i wojny. Wejście w życie nowych przepisów oznaczać też będzie rozdzielenie funkcji planistycznych oraz dowodzenia ogólnego i operacyjnego. Zmieni się funkcja Sztabu Generalnego. Od nowego roku będzie on jedynie pełnił funkcje doradcze i planistyczne. Do zadań Sztabu Generalnego będzie należało m.in. ustalanie długoterminowych strategii. Reforma zakłada także likwidację samodzielnych dowództw poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych. Zamiast nich powstaną inspektoraty. Zostanie też utworzone Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Będą one odpowiedzialne za kierowanie armią w czasie pokoju i podczas kryzysu czy wojny.

Zanim senatorowie przyjęli ustawę, dzień wcześniej odbyła się na jej temat debata. Wzięli w niej udział szef MON Tomasz Siemoniak, Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej, oraz prezydencki minister Stanisław Koziej, szef BBN. Minister Siemoniak przedstawił powody wprowadzenia reformy i jej główne założenia. – To dokończenie zmian w polskim wojsku, które trwają od blisko 20 lat. Impuls do zmiany w systemie kierowania armią dał  Bronisław Komorowski – mówił Tomasz Siemoniak. Szef MON podkreślał, że struktury nowoczesnego wojska są tożsame w czasie wojny i pokoju oraz że ustawa wzmocni cywilną kontrolę nad wojskiem

Senatorów interesowało jednak przede wszystkim czy na pewno ustawa jest zgodna z Konstytucją. Kwestia ta podnoszona jest przez partie opozycyjne od dłuższego czasu. Chodzi o to, że w ustawie zasadniczej jest przepis nakładający na prezydenta obowiązek mianowania „Dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych”. Tymczasem reforma spowoduje, że nie będzie już samodzielnych dowódców poszczególnych sił zbrojnych. W ich miejsce zostaną powołani Inspektorzy. Natomiast prezydent będzie mianował dowódców generalnego i operacyjnego.

Tomasz Siemoniak tłumaczył, że owszem w toku prac nad ustawą rządowi legislatorzy zauważyli tę nieścisłość, dlatego projekt jeszcze na wczesnym etapie prac został skorygowany. We fragmencie mówiącym o mianowaniu dowódców dodano słowa „Rodzajów Sił Zbrojnych”. Czyli, zapisano, że prezydent będzie mianował dowódców: generalnego rodzajów sił zbrojnych oraz operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. Po wprowadzeniu tej słownej korekty zarówno rządowi legislatorzy, jak i konstytucjonaliści doszli do wniosku, że projekt jest zgodny z duchem ustawy zasadniczej.  – Różnica będzie polegała na tym, że teraz prezydent mianuje siedmiu dowódców, a po wejściu w życie reformy trzech – tłumaczył Tomasz Siemoniak.

Minister Siemoniak zapowiedział także, że w ciągu 6 miesięcy będzie gotowy projekt ustawy precyzujący kompetencje Ministra Obrony Narodowej podczas wojny. Projekt, którym zajmują się teraz senatorowie, odnosi się tylko do czasu pokoju. Szef MON zapewniał też parlamentarzystów, że jest jeszcze wystarczająco dużo czasu by przygotować wojsko na czekające je zmiany. – W resorcie pracuje już zespół, który zajmuje się przygotowaniami do reformy – mówił Tomasz Siemoniak.

JT

autor zdjęć: Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


Saper robi przejście
 
Inwestycje Stoczni Wojennej
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Duch Invictus jest, czas na formę
O bezpieczeństwie państw NATO
Emerytura wypłacana w … karmie
Legia Akademicka po raz piąty
AZOR – podwodny specjalista
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Kraby dla podhalańczyków
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Ogień na alpejskich szczytach
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Time for Miecznik
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczury Torbuku
103 lata Sztabu Generalnego
Sportowiec roku
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Będą podwyżki dla żołnierzy
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Wybierz się na wojskowe studia
Polityka nie znosi próżni
Dron dla hydrografów
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
BohaterONy 2021 wręczone!
Żołnierze poszkodowani na granicy
Szef MON odwiedził USA
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Będzie ustawa o obronie
Wilk na poligonie
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Żołnierze bez testów z WF-u
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Napięta sytuacja na granicy
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Course on Diplomacy
Kobiety a pokój
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Ciemne strony Facebooka
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Zbrodnia bez kary
Święto sportowców w mundurach
W jedynym słusznym kierunku
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Raki dla podhalańczyków
KFOR: wyższy stopień gotowości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO