moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze dyskryminowani przez... kobiety?

Niektórzy żołnierze uważają, że są dyskryminowani, bo wymagania stawiane wojskowym na egzaminach z WF zależą od płci zdającego – mówi przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów, płk Marian Babuśka.

Do Konwentu Dziekanów zwracają się żołnierze z korpusu szeregowych, podoficerów i oficerów. Ich zdaniem to niesprawiedliwe, że od pań w mundurze wymaga się mniej w trakcie sprawdzianu. Nie muszą na przykład przebiec trzech kilometrów, lecz zaledwie tysiąc metrów. Żołnierzom chodzi o sytuacje, gdy kobieta ma takie samo stanowisko służbowe jak mężczyzna, jest np. dowódcą drużyny, plutonu czy kompanii. Według części wojskowych normy obowiązujące podczas sprawdzianu z WF nie powinny zależeć od płci, lecz zajmowanego stanowiska.

Nie ukrywam, że opinie w tej sprawie są podzielone. Część żołnierzy-mężczyzn akceptuje obowiązujące rozróżnienie. Są też żołnierze-kobiety, które nie mają nic przeciwko podniesieniu wymogów wobec nich. Są też takie, które przekonują, że obecne rozwiązanie jest słuszne, ponieważ kobiety są z natury mniej wytrzymałe fizycznie od mężczyzn.

Oczywiście otwarte pozostaje pytanie, czy należałoby zwiększyć wymagania wobec kobiet, czy obniżyć poprzeczkę mężczyznom? A może rozwiązaniem będzie przyjęcie jakiejś średniej? Praca nad nowelizacją ustawy pragmatycznej jest okazją do dyskusji na ten temat i zastanowienia się, czy warto wprowadzać zmiany w obowiązujących przepisach. Nie wiem, czy parlamentarzyści uznają, że trzeba się tym zająć, ale jako przewodniczący Konwentu Dziekanów miałem obowiązek zasygnalizować posłom z Komisji Obrony Narodowej, że ta kwestia jest poruszana w środowisku wojskowym.

Temat jest ważny i nie należy go przemilczać.

 

płk Marian Babuśka
Przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych

dodaj komentarz

komentarze

~Constantine
1455264000
A tak wogóle to dlaczego jak wojsko stało sie dobrowolne gdzie kożyści kobiety tez mogą..a jak było przymusowe poborowe znane w dodatku z wykożystywania gnebienia i poniżanie to nie mogły..??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
B8-A3-53-23
~wojak
1382511000
Normy powinny być jednakowe dla wszystkich a wygląd pań powinien być inny chodzi mi tu o fryzury do pasa samo spięcie włosów po mojemu nie wystarcza by móc być sprawnym jako żołnierz. Długie włosy narażają żołnierza na niebezpieczne sytuację chyba że maja służyć do innych celów ale na pewno nie wojskowych.Tak samo tipsy,kolczyki itp dobre rzeczy ale służące raczej na wybieg ale na pewno nie wojsku.tak samo ostatnio pośmiewisko internetu gdzie kobieta i małej postury policjantem zatrzymywali pirata drogowego bo przekroczył 19 km KOMPROMITACJA
05-9D-EE-48
~JaroZet
1373889420
Moim zdaniem norm (i tak już śmiesznie niskich) nie ma co obniżać. Głos w sprawie obniżenia norm zajmują chyba ci żołnierze, którzy mają problemy z zaliczeniem egzaminu z WF. Norma powinna uwzględniać tylko wiek oraz podział na wojska specjalne i pozostałych. Reasumują wszyscy żołnierze powinni być sprawni. NALEŻY jednak ROZLICZAĆ tych co unikają egzaminu... Ponadto pragnę zauważyć, że na polu walki, na poligonie, itp. żołnierz (nie ważne kobieta czy mężczyzna) muszą nieść tyle samo wyposażenia, działając w drużynie muszą przebiec tyle samo kilometrów... działania, realizacja zadań, itp. gdzie jest wymagany wysiłek nie znają podziału na płeć... każdy robi to samo... jeśli jest mowa o realiach pola walki i o tym, że w warunkach bojowych wszyscy podczas działania muszą radzić sobie z takim samym obciążeniem, płeć nie ma tu znaczenia...!!! karabin, plecak, wyposażenie, itp. waży tyle samo i jeszcze nie wymyślono lżejszych dla kobiet, dystans do pokonania podczas działań bojowych też jest taki sam... więc logicznym jest by i normy były takie same. W mojej wypowiedzi nie należy się dopatrywać podtekstów szowinistycznych. Nikt nie może odstawać bo będzie narażał życie innych. Żołnierz jak nie zaliczy to należy go zwolnić, bo stracił kwalifikacje... żołnierz ma być sprawny
14-2F-6A-70
~scoobydoopoznan
1373719920
~17WBZ -typowo po żołniersku - krótko i na temat. Odetchnąłem.
AB-66-C4-EF
~17WBZ
1373641800
jak ktos nie jest w stanie zaliczyć chociaz na 3 dzisiaj obowiazujacych dzisiaj norm dla ,,mężczyz" to znaczy że jest lamusem który po 15 30 dzień w dzień siedzi przed telewizorem i sączy piwo. A karabin który nosi kobieta wazy tyle samo co ten dla mężczyzny. Zanizanie norm nie jest rozwiazaniem(choc wielu by to było na rękee w tym wielu oficerom wygladajacym jak wieloryby).Może lepeij wywalić tych którym sie niechce, niechce bo napewno nie nie mogą każdy przy odrobinie chęci zaliczy normy dla ,,meżczyzn" takze kobiety.Żołnierzem trzeba chcieć być, a jak ktoś ma problem z tym żeby zrobić 50 brzuchów czy przespacerować 3km w 15 minut to znaczy że nie chce być żołnierzem.
16-2E-79-AB

Barwy walki
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto stołecznego garnizonu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Front przy biurku
Charge of Dragon
SOR w Legionowie
Szarża „Dragona”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Italii, za wolność waszą i naszą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna na detale
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kadisz za bohaterów
Głos z katyńskich mogił
Na straży wschodniej flanki NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gunner, nie runner
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zachować właściwą kolejność działań
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO