moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczenia CWIX coraz ważniejsze dla NATO

Ponad 1000 wojskowych i cywilnych specjalistów z prawie 20 państw NATO i zrzeszonych w ramach „Partnerstwa dla Pokoju”, jak również z 12 dowództw i agencji NATO wzięło udział w największym dorocznym ćwiczeniu NATO poświęconym interoperacyjności – CWIX 2013 (Ćwiczenie Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej; ang. Coalition Warrior Interoperability eXploration, eXperimentation and eXamination eXercise). Odbyło się ono w Bydgoszczy w Centrum Szkolenia Sił Połączonych – pisze gen. dyw. Pavel Macko, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych.

Już po raz trzeci z rzędu Połączone Dowództwo ds. Transformacji (ACT) przeprowadziło ćwiczenie CWIX w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC). W ciągu ostatnich kilku miesięcy zarówno ACT, jak i JFTC włożyły mnóstwo wysiłku w stworzenie odpowiedniego środowiska do testowania i doskonalenia interoperacyjności NATO i narodowych systemów komunikacyjno-informatycznych (CIS), ze szczególnym naciskiem na te, które zostaną wykorzystane w bieżących i przyszłych operacjach prowadzonych przez NATO, takich jak ISAF, Active Endeavour, KFOR czy operacje Sił Odpowiedzi NATO. Podczas tegorocznego ćwiczenia przeprowadzono testy ponad 150 systemów. Wykorzystano sieć połączonych laboratoriów bojowych (Combined Federated Battle Laboratories Network – CFBLNet), która umożliwiła jednoczesne przeprowadzenie zdalnych testów z 20 ośrodkami rozmieszczonymi w innych częściach świata.

Program ćwiczenia CWIX podlega ciągłym zmianom, a wszystko po to, by sprostać celom testów interoperacyjności stawianym przez dowództwa, agencje i organizacje biorące udział w ćwiczeniu. W tym roku postawiono następujące cele: stworzenie środowiska sieciowego, które wesprze testy interoperacyjności pomiędzy siecią misji Afganistan (ang. Afghan Mission Network) i siecią misji przyszłych (ang. Future Mission Network), a także sprawdzenie i ocenę narzędzi i rozwiązań zmierzających do podniesienia efektywności obrony cybernetycznej.

Personel JFTC również brał udział w części prowadzonych doświadczeń, szczególnie w pracach nad infrastrukturą tzw. chmury obliczeniowej oferowanej jako usługa (ang. cloud computing infrastructure as a service). Jest to element o wielkim potencjale redukcji istniejących problemów logistycznych, ponieważ zastosowana technologia pozwala niektórym aplikacjom pracować bez konieczności fizycznego przenoszenia komputerów. JFTC dostarczyło również komputerowy scenariusz do CWIX, aby stworzyć środowisko maksymalnie zbliżone do realiów operacji wojskowej, a także brało udział w testowaniu systemów bezprzewodowych, by w przyszłości NATO i siły narodowe mogły sprawniej korzystać z urządzeń mobilnych.

Celem ćwiczenia CWIX jest ciągłe doskonalenie interoperacyjności pomiędzy Sojuszem a jego partnerami koalicyjnymi. Ćwiczenie doskonale wpisuje się w koncepcję inteligentnej obrony (Smart Defence) oraz inicjatywę sił połączonych (Connected Forces Initiative) poprzez łączenie i udostępnianie zasobów i możliwości, a także testowanie interoperacyjności pomiędzy krajami członkowskimi NATO i państwami partnerskimi. Współpraca pomiędzy inżynierami i operatorami z różnych krajów, a także możliwość wykorzystania różnych istniejących systemów narodowych stanowią potencjał, który ogranicza ryzyko związane z wdrożeniem, wymogami sprzętowymi, a także zmniejsza liczbę usterek i błędów.

Ponieważ inicjatywa sił połączonych, która skupia się na interoperacyjności sił NATO, nabiera rozpędu, CWIX również zyskuje na znaczeniu. Podczas gdy edukacja i ćwiczenie tworzą warunki do osiągnięcia interoperacyjności zgodnej z przyjętą normą i istniejącą doktryną, a ćwiczenie służy uzyskaniu współpracy operacyjnej, CWIX znacząco przyczynia się do uzyskania interoperacyjności „technicznej”, która jest kluczem do zwiększenia potencjału sił NATO.

gen. dyw. Pavel Macko
dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Po śladach polskich bohaterów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Zawsze gotowi do pomocy
Broń Hitlera w rękach AK
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pytania o europejską tarczę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO