6 maja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zorganizowało seminarium inaugurujące obchody Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W przedsięwzięciu uczestniczył szef Oddziału Profilaktyki KGŻW.
Tematem seminarium były zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa pieszych na drodze. Podczas spotkania prelegenci omówili kwestie właściwych praktyk w procesie szkolenia kierowców oraz przeanalizowali inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa pieszych na świecie w kampaniach profilaktycznych. W trakcie seminarium przedstawiono również nowoczesne rozwiązania infrastrukturalne wpływające na bezpieczeństwo pieszych oraz zastosowane w samochodach technologie podnoszące poziom bezpieczeństwa pieszych.
Należy zaznaczyć, że od 6 do 12 maja br. na całym świecie, z inicjatywy ONZ, obchodzimy tydzień bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Komisja Europejska, określając kierunki polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego na lata 2011–2020, wskazała, że jednym z najistotniejszych elementów jest zachęcanie użytkowników dróg do bezpieczniejszej jazdy. Temu ma służyć stworzenie europejskiej strategii w zakresie edukacji i szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego.
Ubiegłoroczne statystyki policyjne wskazują, że bezpieczeństwo na polskich drogach z roku na rok ulega poprawie. Nadinsp. Marek Działoszyński, komendant główny Policji porównał stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w I kwartale 2013 r. i w 2012 r. W tym okresie policja odnotowała spadki: liczby wypadków drogowych o 18,1%, liczby ofiar śmiertelnych o 25,4% oraz rannych o 18,4%. Poprawiło się także bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym.
W 2013 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2012 r. o 22,3% spadła liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych, o 13,5% liczba osób zabitych i rannych o 24,5%. Według aktualnych danych policyjnych tylko w trakcie tegorocznego długiego weekendu majowego (26 kwietnia–5 maja) w 742 wypadkach drogowych zginęło 77 osób, a rannych zostało około 950 osób. Dla porównania w ubiegłym roku na przełomie kwietnia i maja w około 940 wypadków zginęło 65 osób, a rannych zostało około 1 tys. 220 osób.
Żandarmeria Wojskowa włącza się czynnie w obszarach profilaktyki i prewencji w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Źródło: Renata Ruczyńska
autor zdjęć: Adam Sowiński, MSW
komentarze