moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lekcja z weteranem

Żołnierze, którzy wrócili z misji zagranicznych, opowiadają uczniom o służbie poza granicami kraju. Na pomysł zorganizowania akcji w szkołach wpadli weterani ze stowarzyszeń zrzeszających misjonarzy. Najpierw spotkania miały odbyć się tylko w dolnośląskich gimnazjach, ale zainteresowani nimi okazali się uczniowie z całego kraju.


Co zrobić, by po wstąpieniu do wojska wyjechać na misję, jaką broń mają żołnierze w Afganistanie i jakimi jeżdżą pojazdami, co robią na misji i czy się nie boją – to tylko niektóre z pytań, jakimi nastolatkowie zasypują weteranów.

Żołnierze ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju oraz Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ od początku kwietnia odwiedzają gimnazja i licea, opowiadając uczniom o swojej służbie. Mówią o historii zagranicznych operacji, w których Polacy uczestniczą od 60 lat, działaniach, jakie nasi wojskowi wykonują w dalekich krajach, nie zapominają też o poległych kolegach. Opowieści ilustrują pokazami slajdów i pamiątkami z misji.

– Chcieliśmy, aby przy okazji Dnia Weterana, który obchodzimy 29 maja, młodzi ludzie dowiedzieli się, czym są misje i po co polscy żołnierze na nie jeżdżą – mówi o inicjatywie mł. chor. w st. spocz. Andrzej Korus, uczestnik operacji w Egipcie.

W organizację akcji zaangażowały się też lokalne koła weteranów. – Tylko w województwie dolnośląskim przeprowadziliśmy już 28 lekcji, a 15 mamy jeszcze zaplanowanych – wylicza chor. Korus, sam właśnie przygotowuje się do spotkania w podwrocławskiej szkole w Długołęce.

Finał edukacyjnej akcji weterani zaplanowali na 29 maja, gdy przypada Dzień Weterana. Główne uroczystości odbędą się we Wrocławiu, dlatego początkowo tylko w tamtejszych szkołach miały odbywać się spotkania. Jednak organizatorzy zaczęli otrzymywać zaproszenia z całego kraju, więc rozszerzyli akcję. Weterani zapewniają też, że w razie potrzeby program będzie trwał także w czerwcu.

Szkoły z okolic Wrocławia zainteresowane zaproszeniem żołnierzy znajdą potrzebne informacje na stronie: www.dzien-weterana.pl. Placówki z pozostałej części Polski powinny zwrócić się w tej sprawie do Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

AD

autor zdjęć: www.dzien-weterana.pl

dodaj komentarz

komentarze


Torami po horyzont
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Zielone światło dla konwoju
Kierunek Rumunia
Outside the Box
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Medycy z wojska i cywila budują Legion
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Arktyka pod lupą NATO
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Arktyczne polowanie NATO
Wojsko wraca do Ełku
„Wicher” rośnie w oczach
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Debiut skialpinizmu
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
W NATO o inwestycjach w obronność
Multimedaliści górą
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Walka o pierwszą dziesiątkę
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Rubio: należymy do siebie
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Partnerstwo dla artylerii
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Fenomen podziemnej armii
Sprintem do bobsleja
Engineer Kościuszko Saves America
Chwała bohaterom AK
Oko na Bałtyk
Chciałem być na pierwszej linii
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Skromny początek wielkiej wojny
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
Polska poza konwencją ottawską
Gorąco wśród lodu
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Together on the Front Line and Beyond
Czarne Pantery na śniegu
PGZ szykuje Baobaba na eksport
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Finlandia dla Sojuszu
Arktyczny „Szlachetny obrońca”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO