moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

60 lat na misjach

Zaczęło się od nadzorowania zawieszenia broni między Koreą Północną a Południową. Pierwsze błękitne hełmy ONZ założyliśmy 20 lat później na półwyspie Synaj. Dziś ponad 2 tysiące polskich żołnierzy służy poza granicami kraju. W tym roku mija 60 lat od pierwszej zagranicznej operacji.

– Polscy żołnierze służąc w misjach są najlepszymi ambasadorami Polski – mówił minister Tomasz Siemoniak w trakcie ubiegłorocznych obchodów Dnia Weterana. Dodał też, że zaangażowanie sił zbrojnych w międzynarodowe operacje wojskowe jest, obok obrony narodowej, głównym elementem polskiej strategii bezpieczeństwa.

Dziś nasi żołnierze i pracownicy wojska uczestniczą w czterech misjach. – 1800 służy w natowskiej operacji ISAF w Afganistanie, ok. 230 w PKW KFOR w Kosowie, blisko 40 w misji Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie oraz ok. 20 w szkoleniowej misji unijnej w Mali – wylicza mjr Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, odpowiedzialnego za kierowanie polskimi misjami.

Co kilka lat nasze kontyngenty uczestniczą też rotacyjnie w natowskich operacjach: morskiej „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym oraz lotniczej „Air Policing”, której zadaniem jest nadzorowanie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Po raz pierwszy polscy żołnierze wyjechali na misje w 1953 roku. Zadaniem ponad 300 wojskowych było nadzorowanie zawieszenia broni między Koreą Północną a Południową. Polacy, obok Czechów, Szwajcarów i Szwedów, weszli w skład Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych. Z czasem polska delegacja zmniejszała się i od 1996 r. liczy tylko dwóch żołnierzy. – Spotykaliśmy się co tydzień i omawialiśmy problemy dotyczące strefy zdemilitaryzowanej – opowiada portalowi polska-zbrojna.pl gen. bryg. w stanie spocz. Wincenty Cybulski, szef polskiej misji w Korei 1999−2002.

W następnych latach polscy żołnierze uczestniczyli w podobnych komisjach rozjemczych w Indochinach, Wietnamie i Nigerii. Natomiast pierwsze błękitne hełmy ONZ założyliśmy w 1973 roku na misji na półwyspie Synaj. Niedługo potem Polska stała się jednym z najważniejszych państw wysyłających swoje siły na operacje pokojowe ONZ.

Jednak od 1996 roku, kiedy nasi żołnierze zaczęli służbę w siłach NATO, a następnie UE, to na tych misjach skupiła się uwaga naszej armii. Braliśmy wtedy udział m.in. w operacjach w Albanii, Bośni i Hercegowinie czy Kosowie. Pod koniec 2009 roku Polacy wycofali się z ostatnich misji ONZ: UNIFIL w Libanie i UNDOF na Wzgórzach Golan w Syrii. Ta ostatnia operacja była najdłużej trwającą w historii polskich sił zbrojnych. Nasz kontyngent w Syrii działał 35 lat i przez ten czas przewinęło się przez niego blisko 13 tys. polskich żołnierzy.

Początkowo polskie kontyngenty na misjach zajmowały się logistyką, potem przejęliśmy obowiązki dotyczące rozdzielania walczących stron, rozminowania terenu, konwojowania i patrolowania. Jednym z naszych największych wyzwań było dowodzenie przez ponad pięć lat Dywizją Centrum-Południe w Iraku.

W sumie przez 60 lat w blisko 80 operacjach i misjach zagranicznych uczestniczyło przeszło 90 tys. naszych żołnierzy i pracowników wojska. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych nie wróciło 114 z nich, w tym 22 poległo w Iraku, a 39 w Afganistanie. Pierwsi trzej polscy żołnierze zginęli na misji w 1955 r. w katastrofie śmigłowca w Korei.

– Nasze doświadczenia z misji zmieniły wojsko. Nie ma dziś dowódcy, który by nie przeszedł przez Irak czy Afganistan, podobnie jak dziesiątki tysięcy żołnierzy, którzy służyli w obydwu misjach i zdobyli na nich nowe doświadczenia – podsumował w czasie rozmowy z dziennikarzami w marcu tego roku minister Siemoniak.

Misje zagraniczne w obiektywie – zapraszamy do Galerii Foto.

AD

autor zdjęć: Aleksander Rawski

dodaj komentarz

komentarze


Eurosatory 2018 zakończone
Polityka fałszywego uśmiechu
Eurosatory – osobiste wymogi
Trening z koktajlami Mołotowa
Na jakich zasadach powrót do armii?
Nowy inspektor marynarki wojennej
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Legenda polskiej partyzantki
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Kierunek – wschodnia flanka
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Starcie pancernych plutonów
GROM, jak rodziła się legenda
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Sukces Trumpa czy Kima?
Bliski Wschód – definicja chaosu
LOT Szkoły Orląt
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Załoga Bergepanzera w akcji
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Wojskowi judocy na tatami
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Polskie Bryzy nad Afryką
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Puma i Kuguar na Mazurach
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Porady z paragrafem
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Wyjątkowa misja
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Scenariusze dla Tygrysów
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Francja inwestuje w obronność
Polskie skrzydła w Afryce

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO