Pod okiem kilku amerykańskich oficerów wojskowi instruktorzy z Wrocławia będą się uczyć wspinaczki górskiej oraz przetrwania w trudnych warunkach. W planach mają też szkolenie ze szturmowania zabudowań i ochrony miast. Pierwsze polsko-amerykańskie treningi – już wiosną.
Żołnierze z USA przyjadą do Polski w ramach amerykańskiego programu Military to Military (z ang. Wojsko dla Wojska). Przeznaczony jest on dla armii państw Europy Środkowo-Wschodniej. Na zaproszenie naszych dowódców amerykańscy żołnierze uczestniczą w polskich treningach, ćwiczeniach i wojskowych konferencjach.
Tym razem spotkanie odbędzie się z inicjatywy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W maju w okolicach Ostrej Góry na Dolnym Śląsku kilku żołnierzy US Army będzie się szkolić razem z kilkunastoma górskimi instruktorami. – To nie będzie kurs podstawowy, bo ćwiczyć będą doświadczeni żołnierze. Ciekawi jesteśmy rozwiązań szkoleniowych naszych sojuszników – mówi mjr Marcin Bielewicz, wykładowca z wrocławskiej szkoły. Żołnierze wspólnie z amerykańskimi partnerami przejdą w górach szkołę przetrwania. Będą się też uczyć wspinaczki.
– Wiedzę, którą uzyskają nasi instruktorzy, przekażą podchorążym i studentom – dodaje mjr Bielewicz.
Podpułkownik Zbigniew Padyjasek ze Sztabu Generalnego WP podkreśla, że w amerykańskim programie najważniejsze jest przekazanie żołnierzom z innego kraju wiedzy o najnowszych procedurach, metodach szkolenia czy też o sprzęcie.
Wrocławska szkoła zaplanowała już polsko-amerykańskie treningi na przyszły rok. – To będą zajęcia dla naszych podchorążych z działania w terenie zabudowanym. Zorganizujemy je na poligonie w Wędrzynie – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik WSOWL we Wrocławiu.
Poza kilkoma żołnierzami z USA weźmie w nich udział około 40 polskich podchorążych, przyszłych dowódców plutonów. Przećwiczą kierowanie plutonem, dowodzenie walką w terenie zurbanizowanym, szturmowanie miejscowości, a także jej obronę. – Amerykanie są w tej dziedzinie doświadczeni. Mają dużą wiedzę zdobytą w misjach w Iraku i Afganistanie. Jeżeli nasi doświadczeni sojusznicy mają rozwiązania, które zostały sprawdzone w boju, to żal byłoby nie skorzystać z ich wiedzy, którą chcą nam przekazać – mówi mjr Bielewicz.
Mil-to-Mil działa w Polsce od 1992 roku. W ostatnich latach z programu korzystały najczęściej Siły Powietrzne. Dotyczyło to różnego rodzaju przedsięwzięć związanych z zakupem samolotów F-16. Piloci zapoznali się z taktyką użycia samolotów wielozadaniowych. Zyskał także personel Służby Inżynieryjno-Lotniczej, który poznał organizację amerykańskich baz lotniczych.
autor zdjęć: chor. Sebastian Kinasiewicz
komentarze